A röplabdát 1895. február 9.-én a massachusettsi Holyoke városában találta ki egy testnevelés tanár, William G. Morgan. A játék eredetileg a tenisz és a kézilabda elemeinek összemixeléséből állt és a célja az volt, hogy a négy évvel korábban kitalált és túlságosan erőszakosnak tartott kosárlabda helyett játszhassák a fiatalok.
A röplabda 1964 óta tartozik az olimpiai sportágak közé.
A játék lényege, hogy az adogató csapat a levegőbe dobja a labdát és úgy próbálja átütni az ellenfél térfelére, hogy az képtelen legyen visszaütni. A labdamenet akkor ér véget és akkor kap pontot az egyik csapat, amikor a labda leesik, elakad a hálóban vagy valaki hibázik, szabálytalankodik. Egy csapat hat kezdő játékosból, öt cseréből és a liberóból áll. A libero az a játékos, aki alapjaiban egy védekező specialista, a többiektől eltérő színű mezben játszik és a forgásból is kimarad, nem szervál, nem sáncol és csak a hátsó sorban állhat.
Magyarország számára nem a röplabda a legsikeresebb olimpiai sportág, hiszen noha a férfiak 1964-ben a hatodik helyen végeztek, de azóta nem jutottak ki. A nők viszont 72, 76 és 80-ban is kijutottak, egyszer az ötödik, kétszer pedig a negyedek helyen tudtak végezni.
A férfiaknál Brazília, míg a hölgyeknél a kínai válogatott a címvédő.
Röplabda Tokióban
Időpont: július 24.–augusztus 7. (férfi torna), július 25–augusztus 8. (női torna)
Helyszín: Ariake Aréna (Tokió)
Résztvevők száma: 24 válogatott
Versenyek száma: 2
Csoportbeosztás
Férfiak
A csoport: Lengyelország, Olaszország, Venezuela, Japán, Irán, Kanada
B csoport: Franciaország, Argentína, Brazília, USA, Tunézia, Orosz csapat
Nők
A csoport: Szerbia, Japán, Dominikai Köztársaság, Brazília, Dél-Korea, Kenya
B csoport: Törökország, Kína, USA, Olaszország, Argentína, Orosz csapat
(Borítókép: John Macdougall / AFP)