Az ötszörös magyar olimpiai bajnok Keleti Ágnesről neveztek el egy tornászcsarnokot Izrael egyik városában. Az izraeli magyar nagykövet beszédében megemlékezett a holokauszt magyar áldozatairól, hiszen Keleti Ágnes maga is holokauszttúlélő.
Benkő Levente nagykövet is részt vett a Wingate Testnevelési és Sportintézet Keleti Ágnesről elnevezett csarnokának ünnepélyes átadóján Netanjában – számolt be az izraeli magyar nagykövetségre hivatkozva a neokohn.hu.
Az eseményen Keleti Ágnes barátai, egykori tanítványai mellett Shay Abrahamy, a Wingate Intézet igazgatója, illetve Yael Arad dzsúdóolimpikon, az Izraeli Olimpiai Bizottság elnöke is felszólalt, majd emléktáblát avattak abban a csarnokban, ahol annak idején az ötszörös magyar olimpiai bajnok izraeli tornászok egész generációit nevelte fel.
Ma, április 16-án a holokauszt magyarországi áldozataira is emlékezünk, hiszen 1944-ben ezen a napon kezdődött a hazai zsidóság gettóba zárása – e dátum idén szinte egybeesik jom hásoával, Izrael államnak a holokauszt mártírjainak és hőseinek szentelt emléknapjával. Keleti Ágnes maga is holokauszttúlélő, aki világraszóló sikereit a világháború és a vészkorszak – családját is sújtó – borzalmait követően érte el és nyert öt olimpiai aranyérmet Magyarországnak, mielőtt az 1956-os forradalom és szabadságharc leverése után Izraelben települt le
– fogalmazott beszédében Benkő Levente.
A nagykövet megemlékezett a magyar áldozatokról, valamint több zsidó származású kivételes sportoló tragikus sorsáról. Hozzátette: a mai Magyarország tisztában van a történelmi felelősséggel és azzal is, hogy milyen értékes napjainkban a zsidóság reneszánsza szemtanújának lenni Magyarországon.