Milák százon is szédületes: idénycsúcs, versenyrekord, fölényes győzelem

2024. június 2., vasárnap 18:39

Vasárnap befejeződött a monacói verseny második napjával a három állomásból álló Mare Nostrum úszóviadal-sorozat. Milák Kristóf már szombaton kivágta a rezet a 200 méter pillangó megnyerésével, aminél sokkal fontosabb volt a győztes idő, az 1:53.94 perc, ez ugyanis felcsillantotta a reményt a párizsi olimpiai címvédésre. Vasárnap olimpiai bajnokunk 100 méter pillangón és 200 méter gyorson döntőzött a hercegségben. Kezdésként 50.75-ös egyéni idénycsúccsal és versenyrekorddal megnyerte a 100 pillangót.

A 100 méter pillangó egyáltalán nem mellékszáma Milák Kristófnak, hiszen a tokiói olimpián máig fennálló Európa-rekorddal, 49.68 másodperccel lett ezüstérmes a 49.45-ös világcsúcsot úszó Caeleb Dressel mögött, majd egy évre rá Budapesten világbajnokságot nyert ezen a távon.

Nagyjából ez volt mostanáig az utolsó versenye, mert kihagyta a 2023-as fukuokai, majd a 2024. februári dohai világbajnokságot is, miközben hol edzett, hol nem (inkább nem). Visszatérése április közepén a Duna Arénában történt, ahol öt számban győzött, köztük a 100 méter pillangón is, 50.99-es idővel.

Most pedig itt van a Mare Nostrum, amelynek második állomásán, Barcelonában még a pestinél is jobb idővel, 50.95-tel vágta haza a mezőnyt. Ilyen előzmények után érkezett el a monacói verseny, amelyen vasárnap délelőtt a legjobb időt úszta a selejtezőben (52.11 mp).

A döntőben sem ábrándította ki híveit a 24 éves magyar fenomén. Féltávnál is simán vezetett 23.76-os első ötvennel, majd a táv második felében magabiztosan őrizte előnyét, és 50.75 másodperces idénycsúccsal, egyben Mare Nostrum- és Monaco-rekorddal győzött a svájci Noe Ponti (51.25) és a japán Macumoto Kacuhiro (51.70) előtt.

Milák ezzel feljött az idei világranglista negyedik helyére a hétszeres olimpiai bajnok amerikai Caeleb Dressel elé és a kanadai Josh Liendo (50.06), Ponti (50.16) és az ausztrál Matthew Temple (50.25) mögé.

Hátravolt még a 200 gyors Miláknak, ahol persze nem számított favoritnak, és igazából az április közepi országos bajnokságon úszott győztes idejével, az 1:48.15-tel versengett.

Sikerrel.

Kristóf a negyedik helyen csapott célba a két koreai, Hvang Szun Vu (1:46.23) és Li Ho Jun (1:46.63), valamint az észt Kregor Zirk (1:47.89) mögött 1:48.02-es idénycsúccsal, délelőtti idejéből másfél másodpercet lefaragva.

Ezzel Milák befejezte a Mare Nostrumot, teljes sikerrel. Persze nem kell elájulnunk, mert azért 200 pillangón még három másodpercre van a legjobbjától, ami a világcsúcs (1:50.34 perc), és száz pillangón is több mint egy másodpercre a saját Európa-csúcsától.

De innen már nincs beláthatatlan távolságra az olimpiai dobogó, vagy annak a teteje. Kíváncsian várom a belgrádi Európa-bajnokságot, bár még az sem lesz mérvadó, amennyiben oda munkából érkeznek, és nem rápihenve  mondta az Indexnek Sós Csaba szövetségi kapitány.

Természetesen beszélgettünk több edzővel is, de érthető módon, nem akarják adni a nevüket a véleményükhöz. Egyrészt azért nem, mert kényes a téma, másrészt Milák annyira kiszámíthatatlan, hogy óvatosan kell bánni a sommás mondatokkal.

Mindenesetre többen is azt állítják, hogy ilyen csodák nincsenek, edzés nélkül nem lehet 200 pillangón 1:53.94-et, 100 pillangón pedig 50.75-öt úszni. Magyarul: szerintük Milák akkor is edzett valahol, amikor mindenki, még az edzője is, azt hitte, hogy lazsál.

Most tehát, ahogy azt már jeleztük, tíz nap zalaegerszegi edzőtábo következik, majd a belgrádi Európa-bajnokság.

(Borítókép: Milák Kristóf 2024. április 10-én. Fotó: Kovács Tamás / MTI)