Huszonkilenc magyar sportoló kiválóságnak – köztük a párizsi olimpia néhány aranyérmesének –, a gyerekkortól az első sikerekig vezető útja követhető végig az Így lettünk bajnokok 2.0 című könyvben.
„Az öt éve kiadott »Így lettünk bajnokok« minden várakozást felülmúló sikere szülte az ötletet, hogy folytassuk a sportolók történeteinek bemutatását” – mondta Bruckner Gábor felelős kiadó és szerkesztő a keddi bemutatón. Hozzátette: a párizsi olimpia idején konkretizálták az elhatározást, majd feszített tempóban, két hónap alatt kellett felvenni, illetve elkészíteni a beszélgetéseket, hogy a karácsony előtt megjelenhessen a mű.
Fábián László, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára szerint olyan sportolókat szólaltattak meg a szerzők, akik kedvencekből már talán példaképekké is váltak, és sok újdonságot, érdekességet olvashatunk róluk a könyvben.
„Szakembereknek, sportvezetőknek is érdekes olvasmány lehet megtudni, hogy más sportágakban milyen út vezet a sikerig. A MOB örül, hogy lett folytatása az első könyvnek, és reméljük, ennek is lesz még folytatása” – hangsúlyozta Fábián.
Märcz Tamás, a Nemzeti Sportügynökség Zrt. sportszakmai igazgatójaként beszédében azt emelte ki, hogy bár a könyvben szereplő pólósokat hosszú évek óta személyesen ismeri, és erős fenntartásai voltak, hogy így számára mi újdonsággal szolgál egy ilyen kiadvány, végül azonban még őt is meglepték azok a sztorik, mondatok és gondolatok, amiket róluk olvashatott.
Török László, a szerzői csapat rangidőse nem titkolta, kezdetben képtelen vállalkozásnak tartotta, hogy két hónap alatt elkészülhet a magas színvonalú kötet.
Siklósi Gergely olimpiai bajnok párbajtőröző – aki a keddi sajtóeseményen Érdi Mária és Tóth Krisztián társaságában képviselte a könyvben szerepet kapott sportolókat – szerint azért jött létre a könyv, hogy saját példáikkal segítsenek az edzőknek, a szülőknek és a gyerekeknek.
„Nevelőedzőm, Szalay Gyöngyi mindig hitt bennem, és egy nevelőedzőtől ez a legtöbb, mi adható, hogy hisz a tanítványában” – mondta.
„Tibi fiam éppen Vancouverben van világkupa-versenyen, én képviselem őt – mondta az MTI-nek id. Andrásfi Tibor, a csapatban olimpiai bajnok, egyéni negyedik helyezett párbajtőröző, Andrásfi Tibor edző-édesapja. – Nagyon jó érzés, hogy ilyen fiatalon, 24 évesen felért a csúcsra, olimpiai bajnok lett, és megtiszteltetés számunkra, hogy benne lehet ebben a csodálatos könyvben.”
A kötet szerzői Bruckner Gábor szerkesztő mellett az első részben is közreműködő Ballai Attila, Gy. Szabó Csilla és Török László, valamint a második kötetre felkért további négy újságíró, Babják Bence, Csurka Gergely, Harle Tamás, továbbá az Index főmunkatársa, Ch. Gáll András.
A könyvben 29 sportoló szerepel 28 fejezetben, ugyanis a Márton ikrek, az olimpiai bajnok Viviana, valamint a világbajnok Luana ragaszkodtak ahhoz, hogy egy fejezetben szerepeljenek. A 29 sportoló közül 28-an szólalnak meg, egyedül Milák Kristóf nem vállalta, így tőle korábbi nyilatkozatokból idéztek a tematikához vonatkozó részeket, valamint mások emlékeztek rá gyerekként.
A kötet a sportállamtitkárság, a Magyar Sportújságírók Szövetsége Nagy Béla-programja, valamint a MOL Új Európa Alapítvány támogatásával jött létre.
A második részben szereplő sportolók: Kós Hubert, Siklósi Gergely, Sallai Roland, Márton Viviana és Luana, Milák Kristóf, Koch Máté, Csipes Tamara, Lékai Máté, Vogel Soma, Valter Attila, Andrásfi Tibor, Dibusz Dénes, Marozsán Fábián, Muhari Eszter, Varga Ádám, Böe-Bíró Blanka, Nagy Dávid, Németh Nándor, Tótka Sándor, Manhercz Krisztián, Halász Bence, Klujber Katrin, Hanga Ádám, Érdi Mária, Betlehem Dávid, Major Veronika, Tóth Krisztián, Gurisatti Gréta.
(Index/MTI)