A magyar férfi vízilabda-válogatott a papírformának megfelelően magabiztosan, 17–10-re legyőzte Japánt az olimpia csoportkörének harmadik fordulójában. A meccs összefoglalóját ide kattintva olvashatja.
Elkezdődött a férfi párbajtőrcsapatok elődöntője: a Kazahsztán elleni negyeddöntőben magabiztos győzelmet arató magyar együttes a francia csapattal találkozik az elődöntőben. A 15.50-re tervezett kezdés néhány percet csúszott az 5–8. helyért rendezett párharcok késve értek véget, azokon Kazahsztán Egyiptomot, Olaszország pedig Venezuelát győzte le.
A mieinknél Siklós Gergely, Koch Máté és Andrásfi Tibor is remekül vívott – Nagy Dávid cseréje nem is volt indokolt –, a franciák ellen utóbbi kezd, méghozzá a 2016-ban csapatban olimpiai aranyérmes Yannick Borellel. Andrásfi negyedik, Borel második lett Párizsban. Ellenfelünknél rajta kívül Romain Cannone és Luidgi Midelton lép pástra.
A kezdésnél rögtön óriási a hangulat a Grand Palais-ban, ahogyan azt az eddig napokon megszokhattuk, ráadásul ismét hazai versenyzőknek szoríthatnak.
A másik elődöntős párban Csehország és Japán küzd.
Kövesse figyelemmel az Indexen a magyarok mérkőzését!
Vívás, férfi párbajtőr, csapat:
Elődöntő
Az 5-8. helyért:
A biológiailag férfinak minősített algériai bokszoló, Imane Helif esete valódi kommentháborút indított el a világhálón, ráadásul rengeteg mém született a botrányos megítélésű ügyről.
Egyik botrány követi a másikat a párizsi olimpián: alig csillapodtak a kedélyek a túlságosan woke-nak és keresztényellenesnek titulált megnyitó után, újabb megosztó témától hangos a világsajtó. Újonnan a biológiailag férfinak minősített algériai bokszoló, a női 66 kilogrammos súlycsoportban küzdő Imane Helif került a kommentelők célkeresztjébe, miután a nyolcaddöntőben akkora ütést mért az olasz Angela Carinire, hogy az 46 másodperc után, könnyek közt adta fel a meccset. (A magyar ökölvívó, Hámori Luca szombaton éppen Helif ellen lép a szorítóba.)
Az internet népét megosztja a botrány: rengetegen támadják az algériai versenyzőt, mondván, szereplése nem igazságos a női bokszolókkal szemben, de legalább annyian támogatják a sportolót. A támogató üzenetek többnyire írásos posztokat jelentenek, a negatív hangvételű megjegyzések mémként jelennek meg a neten.
A teljes cikket itt olvashatja el!
Csütörtökön, Franciaországban őrizetbe vették Boris Maticot, az olimpiai aranyérmet szerző horvát dzsúdós, Barbara Matic édesapját, akit egy, a nézők elhelyezésével megbízott önkéntes ellen elkövetett szexuális zaklatással gyanúsítanak.
Bővebben minden itt!
A mai feladatot teljesítettük – jelentette ki a kalapácsvető Halász Bence, aki bejutott a vasárnapi döntőbe a párizsi olimpián pénteken.
Picit bezavart a csúszás, már a fél órát is karcoltuk alulról. Azért nem könnyű a selejtezőben bemelegítve tartani magát az embernek, és folyamatosan koncentrálnak maradni ilyen izgalom mellett. És azért nekem ott volt a zabszem, ahol kellett neki lenni a három évvel ezelőtti kiesésem után...
– utalt arra, hogy a tokiói játékokon nem sikerült bekerülnie a fináléba.
„Az első kísérletnél, mikor kiírták, hogy mekkora, már majdnem biztos volt, hogy meglesz a továbbjutás. De szerintem senki nem meri megkockáztatni egy olyan dobás után, amelyik nem közvetlen továbbjutást ér, hogy a másik kettőt kihagyja. Próbáltam arra rámenni, hogy kicsit feltérképezzem a dobókört, mert sokkal lassabb, fogósabb, nem lehet benne olyan gyorsan forogni, ahogy én szoktam. Kicsit át kellett állítani az agyamat” – nyilatkozott a selejtezőről, amelyből 76,90 méteres eredménnyel hatodikként jutott tovább.
Az volt a feladat, hogy bejussak a döntőbe, és azért nem sok embernek adatik meg, hogy a születésnapján rendezik a döntőt... A célom az, hogy dobjak magamnak egy születésnapi ajándékot
– mondta az 1997. augusztus 4-én született atléta.
Halász Bence kiemelte, hogy két nap múlva egy teljesen más verseny kezdődik, amelyiken nem számít, hogy most ki mekkorát dobott.
„Hatalmas öröm számomra, hogy itt lehettem, már az is csoda volt, hogy kijutottam. A mostani eredménynél, a 72 méternél azért jobbra számítottam, ekkorát edzéseken, vagy álmomból felkeltve is tudok dobni, valamiért nem úgy jött ki a lépést. Még rengeteg van bennem, amit most sajnos nem tudtam megmutatni” – nyilatkozott Rába Dániel, akinek nem sikerült az, ami honfitársának igen.
A selejtezőt a budapesti világbajnok, Ethan Katzberg nyerte tiszteletet parancsoló 79,93 méterrel. A kanadai kalapácsvető idén már 84,38 métert is dobott, aminél csak nyolcan értek el jobb eredményt a világon.
Nem sikerült nyernie a döntőben, mégis a török Yusuf Dikec lett a 2024-es párizsi olimpia egyik legnagyobb kedvence. A török sportlövő a 10 méteres légpisztolyos számban lett ezüstérmes társával, Sevval Ilayda Tarhannal, de nem elsősorban ezzel vált internetes sztárrá, hanem azzal, hogy mindezt spéci szemüveg nélkül, full lelazult testtartással, zsebre tett kézzel érte el.
Nézzék meg Önök is!
Ismét a horvát testvérpár, Martin és Valent Sinkovic nyerte meg evezésben a férfi kormányos nélküli kettest pénteken a párizsi olimpián. Valent éppen a 36. születésnapján állhatott a dobogó tetejére öccsével, akivel a harmadik ötkarikás diadalát aratta: megvédték tokiói címüket, a 2016-os riói játékokon pedig kétpárban győztek.
A női kormányos nélküli kettesben a holland duó ünnepelhetett, míg könnyűsúlyú kétpárban ír, valamint brit siker született a Vaires-sur-Marne-i evezős pályán.
(MTI)
Evezés
Férfi könnyűsúlyú kétpár:
Női könnyűsúlyú kétpár:
Férfi kormányos nélküli kettes:
Női kormányos nélküli kettes:
Asztmás roham miatt lett rosszul Tamara Potocka szlovák úszónő a párizsi olimpián pénteken.
Mint arról már mi is beszámoltunk, a 21 éves versenyző a 200 méter vegyes előfutama után lett rosszul. Összeesett, majd oxigénmaszkot kapott, és hordágyon vitték el.
Tamara Potocka asztmás betegségben szenved. Az úszása után rohama volt, mert nem kapta meg a gyógyszerét
– mondta Ivana Lange, a szlovák válogatott egyik edzője.
„Az orvosi szobában oxigént kapott, és valószínűleg gyógyszert is. Már mindenre reagál és kommunikál is. Most egy kis időt kórházban tölt megfigyelés céljából.”
Potocka összesítésben a 23. helyen végzett, így nem jutott tovább.
Mint beszámoltunk róla, férfi párbajtőrcsapatunk bejutott a legjobb négy közé a párizsi olimpián, így már biztos, hogy éremért vívhat a folytatásban. Az azonban csak a következő összecsapás után dől el, aranyért vagy bronzért...
„Arra nem számítottunk, hogy ennyire magabiztos győzelmet aratunk. A koncepció az volt, hogy kontrát vívjunk ellenük. Onnantól, hogy az elején megvolt a vezetés, türelmesek lehettünk, apránként feloldódott bennünk minden görcs. A kazahoknak támadniuk, rohanniuk kellett, így kevésbé voltak már veszélyesek. Összességében kicsit még jobban is ült ez a taktika, mint reméltük. A meccs felénél már talán el is vesztették a fejüket, jöttek vadul előre, mi pedig nagyon szépen levadásztuk őket hátul” – értékelte a Kazahsztán elleni 45:30-as sikert Andrásfi Tibor.
„Nagyon kemény mérkőzés lesz, a franciák a világranglista vezetői, ráadásul itthon vannak... Nagyon erős és jó csapat, szerintem támadni fognak, jönni fognak, már csak a közönség miatt is, és ezt mi kell, hogy tudjuk használni. Az alaptaktikánk az lesz, hogy félig védekezve kezdjünk, de azért a pást közepén. Meglátjuk, hogyan alakul, de győzni szeretnénk – tekintett előre a Franciaország elleni, 15 óra 50 perckor kezdődő elődöntőre Siklósi Gergely, 2019 egyéni világbajnoka.
„Tudtam, hogy a továbbjutáshoz 11-hez nagyon közeli idő kell, valószínűleg országos csúcs, ami sikerült, így ezzel nagyon elégedett vagyok. Maga a futás nem volt tökéletes, talán feszesebb volt a mozgásom, mint kellett volna, ennek ellenére tudtam a futam végén jönni, viszonylag higgadt maradtam, és éreztem, hogy meglesz” –nyilatkozta az MTI-nek Takács Boglárka, miután bejutott a 100 méteres síkfutás elődöntőjébe.
Hozzátette, a célba érés után, bár bízott benne, hogy harmadik lett, nem tudta pontosan, így nagyon megkönnyebbült, amikor felnézett a táblára, és meglátta az eredményt. Kiemelte, mivel francia sprinterrel is futott együtt, gondolta, hogy a hangulatra „nem lesz panasz”, mégis meglepte a csodálatos miliő.
Gondoltam, hogy az esti programban telt ház lesz, de hogy már kora délelőtt ennyire sokan kijönnek és így szurkolnak, az meglepett, ugyanakkor nagyon jó érzés volt.
Takács fantasztikus futását itt tudják megnézni.
A női 100 m elődöntőjére szombaton este kerül sor.
A spanyol Diego Botín le Chever és Florian Trittel Paul kettőse nyerte a párizsi olimpia aranyérmét vitorlázásban a férfi 49-eseknél. Botín le Chever 2016-ban kilencedik, legutóbb Tokióban negyedik lett ugyanebben a kategóriában, míg társa egy másik hajóosztályban, a Nacra 17-ben zárt három éve hatodikként a japán fővárosban.
A dobogó második fokára az új-zélandi, a harmadikra pedig az amerikai kettős állhatott fel, miután az éremfutam előtt még második írek a pénteki záráson csak kilencedikek lettek, így lecsúsztak az érmes helyekről.
(MTI)
Vitorlázás, férfi 49-es
A Steven van Velde – Matthew Immers holland férfi strandröplabda-páros 2–0-s sikert aratott chilei riválisuk ellen. Előbbi azzal került be a hírekbe, hogy korábban letöltendő börtönbüntetésre ítélték egy kiskorú lány megerőszakolásáért, azonban előélete ellenére bekerült az olimpiai csapatba.
A szurkolók bizonyára értesültek az esetről, van Veldét pedig az egész mérkőzés alatt kifütyülték. Csapattársa a BILD-nek mondta el, mit gondol az esetről. Immers csalódott a nézők viselkedésében, azonban úgy véli, az megerősíti őket, ha nem nekik szurkol a közönség többsége. Van Velde korábbi tettéről nem kívánt bővebben nyilatkozni, szerinte a múltat nem lehet megváltoztatni. Kiemelte, most azért vannak Párizsban, hogy minél jobb helyezést érjenek el.
Siklósi Gergely, Koch Máté, Andrásfi Tibor triója, és a tartalékként bevetésre váró Nagy Dávid alkotta férfi párbajtőrcsapatunk a legjobb négy közé jutott a párizsi olimpián, miután a negyeddöntőben felülmúlta Kazahsztánt.
A kilencedik asszóban Siklósi 40:22-nél kötött be. S bár Elmir Alimzanov jól kezdett a párharc elején, nem tudott csodát tenni, Siklósi 5:2-es hátrányban elkezdett találatokat adni, s 7:4 után, összesítésben 44:29-nél egy együttessel be is fejezte az asszót, ezzel a negyeddöntős magyar mérkőzést!
A mieink 45:30-ra nyertek, és az elődöntőben 15 óra 50 perctől a házigazda franciákkal találkoznak az érem biztosítása érdekében, egyúttal a fináléba kerülésért.
Az utolsó előtti asszóban Andrásfi Tibor ellenfele Vadim Sarlaimov volt, a BVSC tehetsége pedig már érezhetően felszabadultan állt a pástra. Akciói szinte kivétel nélkül ültek, így másfél perc alatt elhúzott 5:0-ra. A kazah szépített, de igazán nagy felzárkózásba nem tudott kezdeni. Bő egy perccel a vívóidő lejárta előtt elment fegyvert váltani, de ez sem segítette ki a gödörből. Andrásfi egy jó védés után átvéve a kezdeményezést pontos szúrással talált, majd még egy kiszúrásból eltalálta a bal válla alatt Sarlaimovot, ezzel 40:22-es vezetésnél kikötve.
Jöhetett Siklósi Gergely, hogy befejezze az asszót, és a négy közé juttassa párbajtőrcsapatunkat a párizsi olimpián!
29:18-as magyar előnyről jöhetett a Kazahsztán elleni férfi párbajtőr-negyeddöntő harmadik felvonása. Koch Máté Ruszlan Kurbanov ellen lépett pástra. A kazah kétszer is vezetést szerzett, Koch azonban fordított a nem túl akciódús asszóban, így 3:2-nél, összesítésben 32:20-nál adta át a helyét Andrásfi Tibornak.
A második kör zárópárosa Andrásfi Tibor és Elmir Alimzanov volt. Andrásfi adta az első tust, de a folytatásban rendre felváltva találtak, hol a magyar szerzett vezetést, hol riválisa egyenlített. 4:4-nél együttest ítéltek, utána viszont kétszer is egyéni Eb-bronzérmesünk tudott tust adni, aki így ellépett 6:4-re. Andrásfi lendületbe jött, 20 másodperccel a vívóidő lejárta előtt ellépett 9:5-re is. Összesítésben 29:18-nál kötött ki, tíz tus fölé növelve a vezetésünket.
A magyar férfi kézilabda-válogatott 28–25-re kikapott a világbajnok Dániától az olimpia csoportkörének negyedik fordulójában. Chema Rodríguez ezúttal is elégedett volt játékosai teljesítményével, Bánhidi Bence pedig elmondta, pályafutása egyik legfontosabb mérkőzésére készül.
A nyilatkozatokat ide kattintva olvashatják el.
Siklósi Gergely az imént Andrásfi ellen rendkívül passzívan vívó Ruszlan Kurbanov ellen kötött be a negyeddöntő ötödik asszójára. Ez a párharc sem indult túl pörgősen, többnyire a pást közepén keresték a rést egymás védelmén a részt vevő felek. Közel másfél perc telt el találat nélkül, és már mind a kettőjüket figyelmeztették passzivitás miatt, amikor Siklósi végre bevitte az első tust. Ezzel már 19:13 volt összesítésben a magyar fór. 2019-es világbajnokunk végül még egy találatot tudott bevinni a háromperces vívóidő alatt, így 2:0-ra nyerte a párosítást, és még tovább növelte a magyar előnyt (20:13).
9:5-ös magyar vezetésről vette kezdetét a Kazahsztán–Magyarország-párbajtőrcsapatverseny negyeddöntőjének negyedik asszója, a páston ezúttal Koch Máté akciózott Vadim Sarlaimov ellen. Az asszó elején Koch szerzett vezetést, majd felváltva találtak. A kazah 3:2-nél fordított, de az előnye nem bizonyult tartósnak, világbajnoki címvédőnk egyenlített egy gyors kitöréssel. 4:4-nél kettőst szúrtak, és még mindig volt közel másfél perc a vívóidőből. Sarlaimov fegyvert cserélt, de ez sem segített rajta.
Az ötödik találatot, majd a hatodikat is Koch adta az asszón belül. Mivel a korábban pástra lépő társak a három perc alatt nem mindig vívtak el legalább öt találatig, így még mindig folytatódhatott a párharc – párbajtőr-csapatversenyben a háromperces korlát és az öttalálatos határ is érvényesülhet, de utóbbi inkább az asszók elején fontos. Kochnak az asszó végén nem volt szerencséje, hiába kezdeményezett szinte folyamatosan, a pontatlan szúrásai után a kazah jól kontrázott, visszajött 8:8-ra a párharcon belül. Az utolsó másodpercben Koch még eltalálta Sarlaimov karját, ezzel végtére is növelte az összetett előnyt, 18:13-nál átadva a helyét a páston.
Major Veronika a női légpisztoly alapversenye után a sportpisztolyét is megnyerte, olimpiai csúccsal jutott be a szombati döntőbe, míg Fábián Sára Ráhel a 14. helyen végzett Chateauroux-ban a párizsi olimpia pénteki versenynapján.
A nők 25 méteres száma a játékok utolsó magyar érdekeltségű versenye, amelyben Major egyértelműen a legjobbak közé tartozik, de a 22 éves Fábián is többször bizonyította, hogy nemzetközi szintű eredményre képes. Ezt mindkét sportoló bizonyította péntek reggel, az alapverseny első 30, úgynevezett pontlövészetében, mely után Major Veronika 294 körrel az élen állt, míg Fábián 291-gyel kilencedik volt.
A ponthoz hasonlóan a rapid szakaszban is két csoportra osztva lőtt a negyven pisztolyos. Az elsőben Fábián volt érdekelt, és a csepeli lövő három 97 körös tízes szériát produkált úgy, hogy az elsőben és a harmadikban egyaránt hét tízese és három kilencese volt, a másodikban viszont nyolc tízest ért el, ám egyik lövése nyolcas lett.
A fiatal sportoló így 582 körrel fejezte be a viadalt, 20 lövő után az ötödik pozícióban állt, és várta a második csoportot, amiben a 27 éves Major parádézott. A keszthelyi klasszis – aki légpisztolyban a kiemelkedő szombati alapverseny után a vasárnapi döntőben a nyolcadik helyen végzett – szinte képtelen volt hibázni. A 30 lövéséből csupán a 19. és a 20. lett kilences, így majdnem tökéletes, 298 körös rapidot produkált, és 592 körrel nem csupán az élen végzett, hanem az olimpiai rekordot is beállította.
Major Veronika fináléját szombaton 9.30-tól rendezik meg a Francia Nemzeti Lőtéren, Chateauroux-ban.
(MTI)
Az első asszóra Siklósi Gergely állt oda Vadim Sarlaimov ellen a férfi párbajtőr-csapatverseny Kazahsztán elleni negyeddöntőjében. 2019-es világbajnokunk két találattal kezdett az érezhetően feszült asszóban. Mindkét vívó viszonylag passzív stílust követett, kevés volt az akció, még kevesebb a tiszta, meg is ítélt találat. Sarlaimovot másfél perc után ápolni is kellett egy rossz lépés miatt. A pástra visszatérve aztán ő is adott egy tust, de a következő kettőt megint ő kapta. Siklósi végül 5:1-es előnynél, láthatóan feldobódott hangulatban adta át a helyét Koch Máténak.
A második asszóban regnáló világbajnokunk ellenfele az egyszeres Ázsia-bajnok, már a 38. életévét taposó volt. A kazah kezdett aktívabban, négytusos hátrányban nagyon nem is volt más választása, és 2:0-s előnyre is tett szert a párharcon belül. Koch azonban átvette az irányítást, szépített, majd két gyors, egylámpás, tiszta találattal fordított is. A magyar vívó a pást végébe szorult, de a kazah elszúrt mellette, Koch második szándékból viszont megint talált, így már 4:2-re vezetett. Ekkor járt le a háromperces vívóidő, így összességében 9:3-as magyar előnynél köthetett be a következő emberünk.
Az egyéniben a döntőről egyetlen tussal lemaradó Andrásfi Tibor Ruszlan Kurbanovval kezdett. Kurbanov a három kezdőember közül aktuálisan a legjobb világranglistás helyezéssel rendelkezik, tizenhatodikként zárta a szezont. Kurbanov két tust is hozott Andrásfin, aki nem igazán találta a támadások ritmusát, inkább igyekezett pergetni az órát. Kurbanov sem rohamozott mindent egy lapra feltéve, így be is gyűjtöttek egy-egy figyelmeztetést passzivitásért, mielőtt 9:5-nél kikötöttek volna.
A magyar férfi párbajtőrcsapat a negyeddöntőben Kazahsztánnal találkozik a párizsi olimpián. A párharc 13.30-tól kezdődik, első emberünk Siklósi Gergely, akit Koch Máté, majd Andrásfi Tibor követ. A csereemberünk Nagy Dávid.
A kardozóinkhoz hasonlóan párbajtőrben is fajsúlyos versenyzőkkel vártuk az egyéni küzdelmeket, hasonló már a két szakág között, hogy egyikben sem sikerült maradandót alkotni. A kardozók csapatban ezüstéremmel kárpótolták magukat, vajon miként végeznek a férfi párbajtőrözők?
Tartsanak velünk!
Ezzel a mérkőzéssel egy időben kezdődött el a másik három negyeddöntő: Egyiptom–Franciaország, Venezuela–Japán és Olaszország–Csehország.
A kalapácsvető Halász Bence bejutott a döntőbe, míg Rába Dániel kiesett a párizsi olimpián pénteken.
Halász Bence a 18 fős magyar atlétikai csapat éremvárományosa, így esetében az volt a kérdés a selejtező előtt, sikerül-e elsőre túldobnia a 77 méteres szintet, amivel jelentős energiákat takaríthatna meg a fináléra. A kétszeres világbajnoki bronz-, Eb-ezüstérmes versenyzőnek ez majdnem sikerült, 16 centivel maradt el elsőre a szinttől (76,84 m). Másodikra 72,89 m következett,
harmadikra pedig javított a Dobó SE kalapácsvetője, és 76,90-nel hatodikként biztosította helyét a vasárnapi 12-es döntőben.
A szintén szombathelyi Rába Dániel 76,83 méteres egyéni csúccsal és 75,53-as idei legjobbal érkezett Párizsba, azaz tőle bravúr kellett volna a továbbjutáshoz. A 26 éves versenyző 71,37 méter és egy érvénytelen kísérlet után 72,29-cel zárt, így klubtársához, az első csoportban szerepelt Varga Donáthoz (71,65 m) hasonlóan befejezte szereplését. Rába a 21., Varga a 25. helyen végzett.
A selejtezőt a budapesti világbajnok Ethan Katzberg nyerte tiszteletet parancsoló 79,93 méterrel. A kanadai kalapácsvető idén már 84,38 métert is dobott, aminél csak nyolcan értek el jobb eredményt a világon.
(MTI)
A holland Odile van Aanholt, Annette Duetz kettős nyerte a párizsi olimpia aranyérmét vitorlázásban a női 49-eseknél. Az egyaránt többszörös világbajnok páros tagjai közül előbbi első, utóbbi pályafutása második ötkarikás érmét ünnepelhette, Duetz ugyanis három éve Tokióban harmadik lett.
A hollandok mögött a pénteki éremfutamot megnyerő, ezzel az ezüstérmes pozícióba feljövő svéd kettős lett a második, a francia pedig a harmadik.
(MTI)
Vitorlázás, női 49erFX-es:
Késely Ajna nem jutott be a 800 méteres gyorsúszás döntőjébe, kiesése után hosszan értékelt az újságíróknak.
Nagyon könnyes szemekkel adtak az előbb interjút, mert nagyon nehéz volt lelkileg leúszni azt a 800 métert. Többször is mondtam, hogy az utolsó időszakokban a Pádár Nikivel edzettem, és inkább gyorsaságra mentünk, mint az állóképességre
– kezdett Késely értékelésbe.
„Éreztem is, hogy nincs bennem az a fajta állóképesség, amit érezni szoktam ezen a távon. A rajtnál imádkoztam a fentiekhez, hogy Isten lelke szálljon meg. Igazából meg is ígértem a mentáltréneremnek, hogy jelen leszek ezen az utolsó úszásomon. Nem mondom azt, hogy boldogsággal úsztam le, de az volt bennem, hogy érezzek mindent, mert később jó lesz visszatekinteni arra, hogy ebből is felálltam.”
Majd kitért arra, hogy a 400-as úszása utáni nyilatkozatát követően kapott hideget-meleget, de inkább utóbbit.
„Az megfogott, amikor valaki azt írta, hogy feladtam a gyerekkori álmomat. Ha ez így lenne, akkor nem könnyes szemmel adnék interjút. De fontos az, ha később visszagondolok arra az úszásomra, akkor tudjam, hogy mi van mögöttem, mekkora munka volt ebben, és ne a csalódottságot érezzem” – folytatta a 22 éves magyar úszó.
Nem foglalkoztam azzal előre, hogy – csúnyán fogalmazva – a kanapékirályok mit szólnak majd, ez egy olimpia, nem egy halászlékupa. Azért csinálom ezt, mert szeretek úszni, nem akarom félelemből felállni vagy visszamondani a futamot
– zárta gondolatát Késely Ajna, aki tegnap hatodik helyen zárt a 4×200-as gyorsváltó tagjaként.
A kínai páros nagy csatában megnyerte a férfi szinkronműugrók aranyérmét a párizsi olimpián.
A Lung Tao-csi, Vang Cung-jüan kettőst hatalmas csatára késztette a mexikói Juan Manuel Celaya Hernández és Osmar Olvera Ibarra, akik négy ugrás után vezettek, és végül mindössze 2,07 ponttal maradtak le az első helyről.
A győztes kettős tagjai közül Lung tavaly és idén is világbajnok lett ebben a számban, de ötkarikás dobogóra először állhatott fel. A nyolcszoros vb-első Vang ezzel szemben három éve Hszie Sze-ji partnereként már megnyerte ezt a számot az olimpián.
A dobogó harmadik fokára a brit Anthony Harding, Jack Laugher kettős állhat fel.
Az ázsiai ország versenyzői Párizsban eddig mind a négy aranyérmet megnyerték műugrásban. A britek a negyedik műugróérmüket szerezték a mostani játékokon.
Eredmények, férfi szinkronműugrás, olimpiai bajnok:
Késely Ajna nem jutott döntőbe 800 méter gyorson pénteken, a párizsi olimpia úszóversenyeinek hetedik napján.
A 22 éves magyar versenyző a 11. idővel rendelkezett, és bombaerős mezőnyben, a legnagyobb sztárokkal egy futamban úszhatott. Riválisai között ott volt a nyolcszoros olimpiai bajnok, 1500 méter gyorson óriási fölénnyel győztes amerikai Katie Ledecky és a Párizsban már két aranynál járó ausztrál Ariarne Titmus.
Késely végül 8:36.13 perces idővel összesítésben a 13. helyen zárt.
Késely korábban 400 méter gyorson is a 13. helyen végzett, míg a 4×200 méteres gyorsváltó tagjaként hatodik lett.
A negyedik csoportmeccsig kellett várnia a francia férfi kézilabda-válogatottnak, hogy meglegyen az első sikere. Nikola Karabaticék Argentínát győzték le 28–21-re, ezzel pedig megelőzték a magyarokat a csoportban.
Túl acélosak most sem voltak a franciák, igaz, egy 7–0-s rohammal indították a meccset, a 40. percben pedig már nyolc gól volt közte, de tíz perccel a vége előtt háromgólosra olvadt az előny.
A francia sikerrel az is eldőlt, hogy a vasárnapi Magyarország–Franciaország-találkozón a mieinknek nem elég a pontszerzés, a továbbjutáshoz mindenképp le kell győznünk az olimpiai címvédő rendezőt.
A csoport állása: 1. Dánia 8 pont 2. Norvégia 6, 3. Egyiptom 3 (88–88), 4. Franciaország 3 (105–111), 5. Magyarország 2, 6. Argentína 0
Később:
21.00: Norvégia–Egyiptom
Takács Boglárka 11.10 másodperces országos csúccsal az elődöntőbe jutott 100 méteres síkfutásban a párizsi olimpián.
A 22 éves sprinternek nem kellett rajthoz állnia az előselejtező futamokban, ahol többek között palaui, laoszi, mauritániai és tuvalui futó kapott helyet, utóbbinak több mint 14 másodperc a legjobb eredménye.
A kétszeres U23-as Európa-bajnoki ezüstérmes Takács, aki tavaly nagyszerű szezont futott, idén is folytatta remeklését, elődöntős volt a fedett vb-n, májusban pedig 11.11 másodpercre javította saját országos csúcsát. Az első körben a BHSE vágtázója a harmadik futamban a négyes pályáról rajtolt. A hét futamból az első három helyezettek mellett a további három leggyorsabb került az elődöntőbe.
Takács kissé lassabban rajtolt, mint vetélytársai, de gyorsan lábra kapott, a hajrája nagyszerűen sikerült, a célba pedig úgy dobta be magát, hogy egy századdal előzte meg a mellette futó cseh Karolina Manasovát. Ez pedig a harmadik helyet, azaz az olimpiai elődöntőt jelentette a magyar atléta számára, egyben éppen egy századdal döntötte meg saját országos rekordját (11.10 mp).
A futamot a brit Daryll Neita nyerte 10.92-vel az amerikai Melissa Jefferson (10.96 mp) előtt.
A kalapácsvető Varga Donát a selejtezőben búcsúzott pénteken a párizsi olimpián. A 24 éves szombathelyi versenyző az első csoportban kapott helyet a három magyar induló közül egyedüliként, és a 77 méteres szintet kellett volna túldobnia – vagy bekerülni a legjobb 12-be –, hogy a vasárnapi fináléban is folytathassa. Varga Donát egyéni csúcsa 75,26 méter, amivel az utolsó helyen állt a 32 induló között, így nagy bravúrra lett volna szüksége a döntőhöz, különösen úgy, hogy idén 74,74 méterig jutott.
A már a délelőtti programra csaknem megtelt 80 ezres Stade de France-ban a többi helyszínen megszokott hangulatban, a francia közönség lelkes buzdítása közepette kezdődtek az atlétikai versenyek.
Varga Donát elsőre telibe találta a 70-es vonalat (69,95 m), majd 71,65 méterre javított. Harmadik dobása a hálót súrolva 69,71 méterig szállt. Ezzel csoportjában a 11. helyen zárt.
Varga Donát elmondta, hogy hatalmas élmény volt az olimpiai debütálása. Teljesítményéről úgy vélekedett, stabil volt, bár nem annyit dobott, amennyit szeretett volna.
Örülök neki, hogy helyt tudtam állni, az biztos, hogy annál a helyezésnél előrébb fogok végezni, mint amivel kikerültem
– nyilatkozott.
Hozzátette, 72–73 méter körüli eredményt várt magától, ami „benne is volt a pakliban, pici hiányzott hozzá”.
A kétszeres vb-bronzérmes Halász Bence, valamint Rába Dániel a 11.35-kor kezdő B csoportban szerepel.
(MTI)
Pénteken délelőtt a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) is közleményt adott ki a női ökölvívók 66 kilogrammos súlycsoportjának versenye kapcsán kialakult helyzetről. Kiemelték:
„A MOB elnöke haladéktalan egyeztetést kezdeményezett a NOB sportigazgatójával a helyzet tisztázása érdekében.”
„A Magyar Olimpiai Bizottság minden körülmények között a magyar olimpikonok oldalán áll, és ebben az esetben is mindent megtesz a magyar sportolók védelmében, érdekeik érvényesítéséért. Ezért a MOB folyamatosan vizsgálja, hogy a hatályos szabályok alapján milyen eszközökkel tud élni Hámori Luca tisztességes versenyhez fűződő jogainak védelmében.
A MOB határozott álláspontja: a női esélyegyenlőség nem merülhet ki abban, hogy az olimpián egyenlő arányban indulnak nők és férfiak. A női esélyegyenlőség alapvető követelménye, hogy a női mezőnyben kizárólag női biológiai adottságokkal rendelkező, azaz biológiailag minden kétséget kizáróan nőnek minősülő versenyzők indulhassanak. Ellenkező esetben alapvetően sérül a női versenyzők esélyegyenlőséghez és tisztességes versenyhez való joga.”
A teljes közleményt itt olvashatja el!