Thomas Bach NOB-elnökkel az élen világszerte megemlékeznek a csütörtökön 103 éves korában elhunyt Keleti Ágnesről, a Nemzet Sportolójáról. „Inspirációt jelentett valamennyiünknek”, fogalmazott Bach. A vezető világlapok is címlapon hozzák az ötszörös olimpiai bajnoknő halálhírét.
A világ vezető orgánumai terjedelmes írásokban emlékeznek meg Keleti Ágnesről, az egy héttel 104. születésnapja előtt elhunyt ötszörös olimpiai bajnok legendás tornászról.
A The New York Times kiemeli, akkor nyert négy olimpiai bajnoki címet Melbourne-ben, amikor más már régen abbahagyta az aktív sportot.
„Nem hitték, hogy olimpiát tudok nyerni 35 évesen, és erre négy aranyat nyertem. Aztán túl a negyvenen anya lettem, kétszer is. A két fiam az én két további olimpiai aranyérmem” – idézi a lap Keletit.
A BBC kiemeli, hogy tíz olimpiai érme, benne az öt arannyal, Keleti Ágnest minden idők második legeredményesebb magyar sportolójává tette.
A Sky News olyan fotóval emlékezik Keleti Ágnesre, amelyen a nagy bajnoknő századik születésnapja előtt valamivel spárgázik Paulay Ede utcai lakásában.
A The Guardian egyebek közt arról is ír, hogy Keleti 1957-ben Izraelben telepedett le, lényegében megteremtette az ország tornasportját, az izraeli válogatott szövetségi kapitányaként dolgozott, és 2017-ben kiérdemelte az ország legmagasabb kitüntetését, az Izrael-díjat.
A The Washington Post megemlíti, hogy Keleti Ágnes már 1937-ben, 16 éves korában országos bajnoki címet szerzett, és 19 évvel később, 35 évesen még négy olimpiai bajnokságot tudott nyerni, ami példátlan bravúr a tornasport történetében.
A USA Today Thomas Bachot, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnökét idézi, aki szerint „Keleti Ágnes életútja örökös inspirációt jelent valamennyiünk” számára.
A The Japan Times azt írja, Keleti Ágnes élete akár egy hollywoodi film forgatókönyve is lehetne, hiszen úgy hódította meg a sportvilágot, hogy arra sem volt esélye, hogy egyáltalán megérje a felnőttkort. Dacolt a zsidóüldözéssel, túlélte a holokausztot, és 35. születésnapja után nyert még négy olimpiai aranyérmet.
A The Times of Israel megemlíti, hogy Keleti Ágnes nővérével és édesanyjával együtt túlélte a holokauszt borzalmait, a svéd diplomatától, Raoul Wallenbergtől kapott menlevélnek köszönhetően, de édesapja nem volt ilyen szerencsés, Auschwitzban lelte halálát.
A The Jerusalem Post mint a valaha volt egyik legnagyobb zsidó sportolót, úgy említi a 103 évesen elhunyt Keletit, aki megteremtette Izrael tornasportját.
(Borítókép: Keleti Ágnes 2021. június 14-én. Fotó: Derencsényi István / Getty Images)