Index Vakbarát Hírportál

Kós Hubert az év férfi sportolója, Gulyás Michelle-t és női kéziseinket megkoronázták

2025. január 13., hétfő 20:07

Nem történt különösebb meglepetés: Gulyás Michelle érdemelte ki az Év Női Sportolója, Kós Hubert pedig az Év Férfi Sportolója díjat a 67. Év Sportolója Gálán. Az évről évre nívós díjátadó gálán elismerték női kézilabda-válogatottunkat, Golovin Vlagyimir szövetségi kapitányt, illetve Csoboth Kevin gólját választották az év sportpillanatának. Ez történt hétfő este az Operaházban.

Immár harmadik alkalommal rendezték meg az Operaházban a Magyar Sportújságírók Szövetsége által életre hívott Év Sportolója Gálát. A 67. Év Sportolója Gálára a jelölt sportolókon, olimpiai bajnokokon kívül több, korábban a sport világából ismert név kapott meghívást, így Antonín Panenka Eb-győztes csehszlovák válogatott labdarúgó és Eberhard Gienger olimpiai bronzérmes, világbajnok és háromszoros Európa-bajnok tornász is a sztárvendégek között foglalt helyet. 

Szöllősi György, az MSÚSZ elnöke korábban megjegyezte, a szövetségnek 7-800 közötti létszámából 541-en szavaztak – először lépték át a félezer voksot –, ez is jól mutatja, hogy a szakmának is fontos az ügy, ennyi szakértő véleményéből jön ki a végeredmény.

Az már a gála előtt kiderült, hogy az MSÚSZ életműdíját Bölöni László kapta. A hivatalos program 20 órakor kezdődött, Kovács István négy korábbi győztes társaságában, majd a két műsorvezető, Csisztu Zsuzsa és Molnár Mátyás köszöntötte a sportolókat, nézőket. A díszvendégek, közjogi méltóságok külön üdvözlése után színpadra hívták a kategóriák három-három jelöltjét, így az elsők között érkezett a színpadra többek között Golovin Vlagyimir, női kéziválogatottunk szövetségi kapitánya is. 

rövidesen az is kiderült, hogy Milák Kristóf nem jött el az eseményre, a másik két Év Férfi Sportolója kategória jelöltje, Kós Hubert és Rasovszky Kristóf igen.

Az első hosszabb beszédet Szöllősi György tartotta, majd jött az első díjátadás, méghozzá az Év Fogyatékos Férfi Sportolója kategóriában. Az elismerést Kiss Péter Pál kapta, a két díjátadó pedig Kökény Bea és Imre Géza volt. Kiss Péter Pál ötödik alkalommal érdemelte ki a díjat, tavaly paralimpiai csúccsal aranyérmet szerzett a párizsi paralimpián, ezzel címet védett férfi KL1 200 méteren. 

Nagyon szépen köszönöm, hogy jubileumi ötödik alkalommal vehetem át ezt a díjat. Köszönöm a sportújságíróknak, hogy ismét nekem szavazták ezt az elismerést, valamint gratulálok a többi jelöltnek. Hálás vagyok a Kajak-Kenu Szövetségnek, és szeretném a magyar szurkolóknak megköszönni a támogatást, valamint az edzőmnek, aki felkészített ebben a nehéz évben is, és külön köszönet a családomnak

– mondta szűkszavúan Kiss Péter Pál. Ezt követően az év közösségi sporteseményét díjazták, az elismerést pedig a Kárpát-medencei Egyetemek Kupája kapta. 

Golovin Vlagyimir az év edzője, díjazták párbajtőr-válogatottunkat is 

A harmadik kategória az Év Edzője volt, a győztesnek járó serleget Sterbenz Tamás és Mocsai Lajos adta át. Az Év Edzője díjat Golovin Vlagyimir, női kéziválogatottunk kapitánya kapta, aki Eb-bronzot nyert csapatával Bécsben. 

Nem is tudom, mit mondjak, megfogtak ezzel a díjjal, hatalmas utat jártunk be idáig. Mondták, hogy készüljek valami szöveggel, de mindent elfelejtettem. Köszönöm azt a rengeteg szavazatot, amit kaptam, de biztos vagyok benne, hogy minimális különbséggel győztem. A két úriember a TF-en tanított és segített engem, valamint az elmúlt évtizedekben kapott segítség azt eredményezte, hogy idáig eljussak. De hozzá kell tennem, rengeteg edző dolgozik nap mint nap, akik nem tudnak itt lenni, így azt kérem, hogy ez a taps most minden edzőnek szóljon. Köszönöm!

– mondta Golovin Vlagyimir. Ezt követte az Év Fogyatékos Női Sportolója kategória eredményhirdetése, a győztes Konkoly Zsófia lett. Konkoly 2024-ben a párizsi paralimpián és a paraúszó-Európa-bajnokságon is a magyar delegáció legeredményesebbje volt. Párizsban két arany- és egy ezüstérmet szerzett a női versenyzők S9-es kategóriájában, míg a funchali Eb-ről egy arany- és két ezüstéremmel tért haza.

Nagyon nagy megtiszteltetés, hogy ezt a díjat én vehettem át. Köszönöm a családomnak, barátaimnak és edzőimnek, külön köszönet Biának és Lucának, a másik két jelöltnek

– mondta szűkszavúan Konkoly. Ezt követően rögtön jött az Év Csapata Egyéni Sportágak Csapatversenyében kategória, első helyen pedig papírforma alapján az olimpiai bajnok férfi párbajtőr-válogatott végzett – Andrásfi Tibor, Koch Máté, Nagy Dávid, Siklósi Gergely összeállításban.

Nagyon régóta vártuk ezt a pillanatot, rengetegszer beszéltünk arról, hogy mennyire szeretnénk itt lenni, köszönjük azoknak, akik hosszú ideje támogatnak minket, mert ez az ő érdemük is. Az olimpián éreztem azt, hogy a magyar szurkolók mögöttünk álltak és velünk együtt dobbant a szívük. Ez az erő úgy át tudott bennünk alakulni, hogy nem izgultunk és átadtuk magunkat a pillanatnak. Együtt megélni ezt a sikert, megosztani egymással, a csapattal az mindig eufória. Köszönjük mindenkinek ezt a díjat!

– mondta a csapat nevében Siklósi Gergely.

Trónon női kéziseink 

Az év sportpillanatának – nézői szavazatok alapján – Csoboth Kevin, a magyar válogatott labdarúgójának gólját választották, amit az Európa-bajnokság csoportkörében Skócia ellen szerzett a 100. percben. Mint utólag kiderült, az a gól nem ért továbbjutást, de mindenképpen emlékezetes pillanat marad a magyar sportrajongóknak.

Óriási megtiszteltetés elnyerni ezt a díjat. Köszönöm a szurkolóknak a buzdítást, valamint a sportújságíróknak a szavazatokat. Az Európa-bajnokságon megkaptam a választ gyerekkori kérdésemre, hogy milyen fantasztikus érzés gólt szerezni egy kontinenstornán. A gólt én szereztem, de az érdem a csapaté. Hajrá, Magyarország!

– mondta Csoboth a serleg átvételekor. A magyar labdarúgó díjazását követte az Év Csapata Hagyományos Csapatsportágban kategória, amelynek győztese a női kézilabda-válogatott lett. Az év edzőjének választott Golovin Vlagyimir válogatottja bravúros teljesítménnyel bronzérmet szerzett az Európa-bajnokságon – a bronzmeccsen az olimpia- és világbajnok franciákat legyőzve.

Nagyon köszönjük mindenkinek, hogy itt lehetünk, hiszen egy nagyon erős mezőny élén végeztünk. Nagyon hullámzó és nehéz négy év van mögöttünk. Hálásak vagyunk a szurkolóknak, a családunknak, valamint a stábtagoknak, akik az elmúlt időszakban segítették a munkánkat

– mondta Böde-Bíró Blanka a női kézilabda-válogatott nevében.

Az Év Fogyatékos Sportcsapata kategóriában a díjat a női kerekesszékes vívóválogatott kapta. A csapat tagjai: Hajmási Éva, Krajnyák Zsuzsanna, Madarászné dr. Mező Boglárka, Nádasdy Anna és Veres Amarilla. 

Nagyon nehéz megszólalni, köszönjük, hogy itt lehetünk és ismét a kezünkben foghatjuk ezt a díjat. Nehéz évünk volt, voltak mélységek, azt sem tudtuk, hogy részt tudunk-e venni a paralimpián, de szeptemberben bebizonyítottuk, hogy igen, és ezüstéremmel távoztunk

– mondták a díjazottak.

Kós Hubert megelőzte Milák Kristófot 

A műsor végéhez közeledve jött a slusszpoén, elsőként az Év Férfi Sportolója kategória eredményhirdetése. A díjat a nemrégiben visszavonuló Hosszú Katinka és az ötszörös olimpiai bajnok Ian Thorpe adta át. A győztes pedig Kós Hubert lett, aki aranyérmet szerzett az olimpián és a rövid pályás vb-n egyaránt.

Szeretném megköszönni a két jelöltnek, Milák Kristófnak és Rasovszky Kristófnak, ők is ugyanúgy megérdemelték volna ezt a díjat. Fantasztikus érzés itt lenni, igaz, csak 36 órát adott Bob Bowman, sietek is vissza a reptérre, de igyekszem kihasználni ezt a rövid időt. Hálás vagyok a családomnak, a Magyar Úszó Szövetségnek, az edzőimnek, akik segítették a pályafutásomat. Holnap már találkozom is egyikőjükkel, Bobbal. Köszönöm még egyszer!

– mondta Kós Hubert, aki a szűkített listán Milák Kristófot és Rasovszky Kristófot előzte meg. 

Végezetül az Év Női Sportolója kategóriában hirdettek győztest, ahol nem történt meglepetés, az olimpiai bajnok Gulyás Michelle kapta az elismerést, aki örökké emlékezetes pillanatokat szerzett a magyar sportrajongóknak a párizsi játékok utolsó napján. 

Nagyon nagy megtiszteltetés és kiváltság, hogy itt állhatok most önök előtt. Nehéz éven vagyok túl, azt éreztem, ha leküzdöttem valamit, akkor jött egy újabb akadály, de a támogató közegemnek köszönhetően megvalósíthattam a gyerekkori álmomat és olimpiát nyerhettem. Köszönöm az edzőimnek, hálás vagyok Balogh Gábor elnök úrnak, hogy bízott bennem és kockáztatta értem a pozícióját. Nagy köszönettel tartozom a családomnak, a Nemzeti Közszolgálati Egyetemnek és az újságíróknak is

– mondta fülig érő mosollyal Gulyás Michelle a díjjal kezében. 

Az este zárásaként, ahogyan azt már korábban tudni lehetett, az MSÚSZ életműdíját Bölöni László kapta és vette át. Az edzőlegenda megható beszéd kíséretében vette kezébe a díjat. 

Egy időben tudtam becsületes magyar ember és korrekt román állampolgár lenni. Nem képviselhettem a magyar színeket, de valamit tettem értük. A génjeimmel, a neveltetésemmel csak így tehettem. A nevem felett mindig megmaradtak a pontok. Erre mondaná Zorán: ez így volt szép, ez így volt jó. Még soha nem kaptam olyan megbecsülést, amit önöktől kaptam most itt. Egy vérből valók vagyunk. Ennél fontosabb üzenet nem létezik

 – zárta könnyek között beszédét Bölöni.

(Borítókép: Magyar Sportújságírók Szövetsége)

Rovatok