A mai napig sem ültek el teljesen a párizsi olimpia után kipattant botrány hullámai, ami sajnálatos módon gyökeresen befolyásolta az év sportolója választásának eredményét is. Mint ismeretes, a 100 és 200 méteres pillangóúszásban arany- és ezüstérmet szerző Milák Kristóf azt deklarálta, hogy edző nélkül érte el eredményeit, nem nevezett meg senkit sem felkészítő trénerének. Ezért de facto mestere, Virth Balázs nem részesülhet az olimpiai járadékban, amelyre 45. életéve betöltése után, tehát már két éve jogosult. Most azonban úgy tűnik, vége ennek a kutyakomédiának, készül az új sporttörvény.
Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár a minap hosszasan beszélgetett a Nemzeti Sportrádióban Harsányi Levente műsorvezetővel és Risztov Éva olimpiai bajnoknővel, szintén műsorvezetővel. A beszélgetés legizgalmasabb részében – bár Risztov és Harsányi gondosan kerülgette a Milák-ügy megnevezését, mint macska a forró kását – Schmidt az edzők olimpiai életjáradékát érintette.
Megmondom őszintén, komoly önuralomra volt szükségem egyik-másik nyilatkozat vagy újságcikk elolvasásakor – mondta az államtitkár. – Ezek az írások köszönőviszonyban sincsenek a valósággal. A lényeg: már októberben, nem sokkal az olimpia után, itt a Nemzeti Sportrádióban beszéltünk arról, hogy az olimpiai jutalmakkal kapcsolatos eljárásrenden változtatni kell.
Bár Schmidt sem mondta ki, de nyilvánvalóan a Milák-ügyre célzott. Mindenki tudja, hogy a Párizsban 100 méteren arany-, míg 200 méteren ezüstérmet szerző úszó, Milák Kristóf többszöri felszólításra sem nevezett meg senkit felkészítő edzőjeként. Így megfosztott legalább három, de inkább négy szakembert – Virth Balázst, Kovácshegyi Ferencet, Zala Györgyöt és nevelőedzőjét, Plagányi Zsoltot – a megérdemelt életjáradéktól.
Ebből aztán jókora felzúdulás kerekedett. Wladár Sándor, a Magyar Úszószövetség elnöke Selmeci Attila szakmai alelnökkel közösen levélben fordult Orbán Viktor kormányfőhöz Virthék kárpótlása érdekében, ahogyan arról a Magyar Nemzet beszámolt.
A Nemzeti Sportrádióban Schmidt arról is beszélt, hogy február második felére az ő Hold utcai irodájába meghívja a hat köztestület (MOB, Magyar Paralimpiai Bizottság, Sportegyesületek Országos Szövetsége, Magyar Edzők Társasága, Magyar Szabadidősport Szövetség és Nemzeti Versenysport Szövetség) elnökét, és átbeszélik a teljes kérdéskört, majd kialakítanak egy közös álláspontot, amely aztán legkésőbb a tavasz végén jogszabály-módosítás formájában jelenik meg. A jutalmazás egységes és igazságos szerkezetét szeretnék kialakítani.
Schmidt az esetleg felmerülő kérdést megelőzve leszögezte, hogy amíg őt a posztján lesz, addig biztosan nem hoznak visszamenőleges hatályú rendelkezést, tehát utólagos kárpótlásról szó sem lehet. Az Index információi szerint azonban ez még egyáltalán nem biztos. Amennyiben február végén sikeres lesz az egyeztetés a hat köztestület vezetőjével, akkor a tavasz folyamán megszületnek a jogszabály-változtatások, amelyek kötelezőek lesznek mindenkire nézve.
Információink szerint Schmidt Ádám rádiónyilatkozatától függetlenül tanácskozást tartott Gyulay Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság, Szabó László, a Magyar Paralimpiai Bizottság, Deutsch Tamás, a Sportegyesületek Országos Szövetsége és Molnár Zoltán, a Magyar Edzők Társasága elnöke, továbbá Fábián László, a MOB főtitkára, valamint Fürjes Balázs, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság magyar tagja. Ők hatan egyhangúlag úgy döntöttek, hogy a következő javaslatot fogják Schmidt Ádám államtitkár elé terjeszteni elfogadásra:
ezentúl ha a sportoló senkit nem nevez meg edzőjének, akkor ő maga se kapja meg az olimpiai járadékot.
Ha mindez bekerül a módosítandó sporttörvénybe, akkor többé nem fordulhat elő az, ami Párizs után megtörtént, nevezetesen, hogy Milák Kristóf senkit sem nevezett meg felkészítő edzőjének, és ezért az életjáradékra méltó szakembereket nem lehetett honorálni.
(Borítókép: Milák Kristóf 2024. július 30-án. Fotó: Kovács Tamás / MTI)