Bármilyen edzés vagy mozgásforma hatékonyan csökkenti a stresszt
További Alapvonal cikkek
- Új találmányával mentené meg a magyar labdarúgást ifj. Albert Flórián
- Nagy érdeklődésre számot tartó programot indított a Magyar Olimpiai Bizottság
- A műholdas nyomkövetés mentette meg az életét a vitorlásverseny egyik résztvevőjének a Balatonon
- Andrásfi Tibor, Gémesi Csanád, Siklósi Gergely és Ekler Luca az olimpia értékeit népszerűsítették
- Szabadidős sportolók foglalták el a Nemzeti Atlétikai Központot
A Debreceni Egyetem Sporttudományi Koordinációs Intézetében dr. Balogh László vezetésével párhuzamosan több irányban zajlanak kutatások. A közelmúltban a nemzetközi szakirodalomban két cikkük is megjelent, ezekről rövid összefoglalóban a kutatócsoport vezetője számolt be az Index.hu-nak.
Balogh László mindenekelőtt azt emelte ki, hogy munkáját laborvezetőként dr. Papp Gábor orvos segíti, miután Magyarországon egyedülálló módon a Debreceni Egyetemen összedolgozik a sporttudomány, valamint az orvos- és egészségtudomány. Egymással kooperálva, egymást kiegészítve és erősítve, elfogadva a másik kompetenciáját, ezzel új értéket teremtve a nemzetközi tudományos életben, továbbá a hazai gyakorlatban is.
Jelenleg folyó kutatásaik egyikében nem általánosságban a fizikai aktivitás, hanem az edzés személyre szabott hatásait vizsgálták fiatal felnőtteken és szépkorúakon egyaránt. Az élsportban és a rekreációban, „egészségsportban” vontak le tanulságokat a személyre szabott edzés élettani és pszichoszomatikus hatásairól, beleértve a kognitív képességeket, valamint a koronavírus óta különösen népszerű immunrendszert.
A rendszeres fizikai aktivitás igen fontos hatást gyakorol az egészségi állapotra, ugyanis az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése alapján a fizikai aktivitás hiánya a negyedik legfontosabb egészségügyi kockázati tényező, és a globális halálozás közel hat százalékáért felelős.
A fizikai inaktivitás és a hozzá szinte mindig társuló elhízás ugyanis számos krónikus betegség, pl. érelmeszesedés, hipertónia, gyakoribb fertőzések és többféle daganatos betegség kialakulásához vezethet. Ezzel szemben a rendszeresen végzett testmozgás optimalizálja a szervezet energiaegyensúlyát, csökkenti a magas vérnyomás, a koszorúér-betegség, a stroke, a cukorbetegség, az emlő- és vastagbélrák, illetve a depresszió kockázatát, segíti az immunrendszer működését, javítja a csontok állapotát, és erősíti az izomzatot, továbbá jelentős szerepet játszik a szellemi frissesség és a kognitív funkciók megőrzésében is.
Napjainkban egyre több típusú edzés jelenik meg, amelyek mindegyike másképp hat az emberi szervezetre mint bio-pszicho-szociális egységre. Éppen ezért fontos ismerni, hogy bizonyos kitűzött célok megvalósításához mely edzéstípust válasszuk.
A kutatások fontos részét képezi a különböző jellegű és intenzitású edzésformák élettani hatásainak tanulmányozása. Az intézet kutatói a Journal of Clinical Medicine folyóiratban frissen publikált tanulmányukban több új eredményről is beszámoltak.
Míg a közepes intenzitásúaerob jellegű edzések (futás, alakformálás) immunrendszerre gyakorolt jótékony hatásai egyre szélesebb körben ismertek, az egyetem kutatóinak vizsgálatai alapján az alacsony intenzitású piláteszgyakorlatok is jelentősen képesek pozitív irányba befolyásolni a szervezet immunológiai szabályozó működését.
A kognitív képességekre, a motorikus képességekre és az észlelt stresszre vonatkozóan is számos érdekes megfigyelést tettek a magas intenzitású intervallumos edzés (HIIT), a mérsékelt intenzitású edzés, illetve a pilátesz/jóga mozgásformák vonatkozásában. Eredményeik rámutatnak, hogy az aerob kapacitás fejlesztésére a mérsékelt intenzitású edzések, míg az izomerő célzott fejlesztésére a magas intenzitású intervallumos edzések a leghatékonyabb módszerek.
A szellemi képességekre gyakorolt előnyös hatások, illetve az észlelt stressz csökkentése szempontjából mindhárom típusú edzés kifejezetten hatékonynak bizonyul.
Mindezek a kutatások hozzájárulnak az egyes edzéstípusok specifikus hatásainak jobb megismeréséhez, és alapját képezhetik a személyre szabott edzésformák meghatározásának mind a közoktatás keretében, mind pedig a szabadidő-sportolók számára.