Újra akcióban a changemakerek
Changemakereknek nevezik a versenyre nevező fiatal mérnökjelölteket, akik egy olyan innovatív, a modern technológiát megmozgató diákverseny alakítói, mely a jövő közlekedési kihívásaira keresi a választ. Az olajipari cég a fenntarthatóságot előtérbe helyező megméretésének története egészen 1939-ig nyúlik vissza, amikor a kutatási igazgató fogadást kötött kollégáival arról, ki tud a legtávolabbra jutni ugyanannyi üzemanyag felhasználásával. Ebből az ötletből fejlődött ki a ma ismert verseny, melyet 1985 óta több kontinensen is megrendeznek.
A programban középiskolás és egyetemista diákok mérik össze tudásukat olyan járművek építésével, melyek a lehető legnagyobb távolságot teszik meg egy liter üzemanyaggal vagy 1 kilowattórának megfelelő energiával. A verseny fókuszában a fenntarthatóság, az innováció és az energiahatékonyság áll. A magyar diákcsapatok évről évre kiemelkedően szerepelnek a versenyen. A Széchenyi István Egyetem SZEnergy csapata az elmúlt években sorra ér el sikereket, és több éve címvédő a városi energiahatékonysági kategóriában, saját rekordját is megdöntve.
A versenyre világszerte diákcsapatok jelentkezhetnek középiskolákból és egyetemekről. A résztvevő csapatok nemcsak járműveik tervezésében és építésében mérkőznek meg, hanem technikai tudásukat, együttműködési képességüket és innovatív ötleteiket is megmutathatják. A verseny egyedülálló lehetőséget nyújt a diákok számára, hogy gyakorlati tapasztalatokat szerezzenek, miközben a fenntartható jövő megoldásain dolgoznak.
A verseny 2025-re új szintre lép, a program célja, hogy még több diákcsapatnak nyújtson lehetőséget a részvételre, továbbá bővítik az események számát, melyekkel még nagyobb hangsúlyt fektetnek a jövő mobilitási megoldásaira.
Ajánlókép: Krasz Emil / Index