Mérnöki áttörések, amik a Formula-1 csúcsára vezettek
További Alapvonal cikkek
-
A sporttechnológiai piacon magyar fejlesztések is segítik a jövő olimpikonjait
- Újabb mérföldkő: a humanoid dobógép nagy önbizalommal vágja a triplákat több mint 24 méterről
- Nagy esélyt kaptak a tehetségek, akikre az európai szuperklubok szeme sosem látna rá
- Hogyan lehet aktívabbá tenni az iskolásokat?
A Siemens Digital Industries Software az Oracle Red Bull Racinggel való együttműködésének huszadik évfordulóját ünnepli, ez manapság az egyik legrégebbi technikai partnerség a Formula-1-ben – olvasható a graphIT hírlevelében.
„Partnerünk digitális technológiája lehetővé teszi számunkra, hogy ötleteinket gyorsabban valósítsuk meg, mint valaha. Ezek az eszközök szabadságot adnak mérnökeinknek az innovációra, az alkalmazkodásra és az agilitásra, ami a Forma-1-ben a különbséget jelentheti a győzelem és a vereség között” – mondta Christian Horner, a konstruktőr csapatfőnöke.
Az F1-es mezőny egyik meghatározó alakulata 2004 óta a Siemens Xcelerator ipari szoftverportfóliójára építi mérnöki infrastruktúráját. Ebben az időszakban a csapat színeiben Sebastian Vettel (2010, 2011, 2012, 2013), majd Max Verstappen (2021, 2022, 2023, 2024) is négy alkalommal hódította el a világbajnoki címet, míg a csapat a konstruktőrök között hatszor (2010, 2011, 2012, 2013, 2022, 2023) végzett elsőként.
A korszerű technológiának köszönhetően a csapat mindig gyorsan reagál a szezon kihívásaira, kezeli a növekvő tervezési komplexitást, valamint az egyre nagyobb számú mérnöki változtatást.
Ma a „vörös bikák” technológiai részlege és a német vállalat a világ legátfogóbb digitális iker technológiáját használja, hogy a Formula-1-es versenyszezon hatalmas nyomása alatt is a csúcson maradjon. A technológiai konglomerátum megoldásai segítenek az autók tervezésében, fejlesztésében és gyártásában, így a csapat mindig a legjobb teljesítményt nyújthatja a versenypályán.
Mérnöki áttörések
Az együttműködés révén az elmúlt húsz évben számos mérnöki áttörést sikerült elérni:
- 300 százalékkal gyorsabb alkatrésztervezés az NX terméktervezési szoftverrel.
- 1000 százalékkal gyorsabb iterációs ciklus a karosszéria tervezésében.
- Hetek helyett órák alatt történő tervezési változtatások a Teamcenter használatával.
- Két hét helyett két nap alatt létrehozott optimalizált szerkezeti alkatrészek generatív tervezéssel.
- 30 százalékos gyorsulás a kompozit alkatrészek fejlesztésében és gyártásában.
- Innovatív versenyülés kialakítása a Simcenter, NX és Fibersim kombinációjával, amely segít csökkenteni a pilóták fáradtságát és növeli a biztonságot.
- 300 százalékkal gyorsabb kezdeti kábelköteg-tervezés és 500 százalékkal gyorsabb módosítások a Siemens Capital segítségével.
- Az RB Ford Powertrains csapata már a 2026-os fenntartható erőforrások fejlesztésén dolgozik a német cég Simcenter STAR-CCM+ szimulációs szoftverével.
A jövő technológiája már ma
Az Xcelerator kulcsfontosságú eleme, az NX X, egy felhőalapú CAD/CAM/PLM rendszer, amely lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy digitális ikertestvért hozzanak létre streamelt szolgáltatáson keresztül. A rendszer a Teamcenter X szoftverrel is integrálható, így a felhasználók azonnali termékéletciklus-kezelési lehetőségekhez férhetnek hozzá.
A partnerség közös története azt bizonyítja, hogy az innováció és a technológiai kiválóság kéz a kézben járhat. Az elmúlt húsz év során kialakult együttműködés nemcsak a Formula-1-es versenypályán, hanem a mérnöki világban is új mércét állított fel.