A Bűn Városa megvette az NFL-t
További 120 yard cikkek
- Közel fél évszázada nem látott eseményt jegyeztek fel Amerikában
- Ebben az évezredben még nem fordult elő olyan az Egyesült Államokban, mint a hétvégén
- Rákos megbetegedés miatt kellett műteni a történelem egyik legjobb sportolóját
- Ilyen sem volt még: jövőre Berlinben is rendeznek NFL-mérkőzést
- Olimpiai csúccsal lett aranyérmes Párizsban, most kipróbálná magát a világ legerősebb ligájában
31-1 arányban szavazták meg az NFL-tulajdonosok a Raiders költözési kérelmét, így a csapat 2020-tól már biztosan, de talán 2019-től Las Vegas Raiders néven játszik majd. Az nem újdonság, hogy nagyon menni akartak Oaklandből, befogadó helyet viszont meglehetősen nehezen találtak, de egy milliárd dollár még a ligát is meggyőzte, hogy jó helyszín lesz a szerencsejáték fővárosából.
Las Vegas a szerencsejáték miatt tabunak számított az NFL-nek egészen a hétfői szavazás végéig. Olyannyira, hogy szabályt is kell módosítaniuk: NFL-bírók nem tehetik be a lábukat Las Vegasba a szezon alatt (csak családi vészhelyzet, vagy a civil munkájuk miatti halaszthatatlan ügyintézés lehet kivétel), nehogy gyanúba keveredjenek, hogy lefizették őket. De a szezonon kívül is csak úgy mehettek oda látogatóba, ha erről előre tájékoztatták a ligát, és így is tiltott maradt számukra mindennemű sportfogadás. Ez nyilván változni fog, hiszen valahogy meccset kell vezetniük majd Vegasban.
Maga ez a tiltás persze némileg elavult, még úgy is, ha azt vesszük, hogy 2007-ben az NBA-ben Tim Donaghy bíró révén még bőven élt ez a fogadási csalásos módszer. Donaghy két szezonon át fogadott azokra a meccsekre, amiket ő vezetett, és ítéleteivel befolyásolta a végeredményt. Mára viszont már nem kell Vegasba menni a fogadáshoz, elég egy okostelefon hozzá, a helyszín tehát kevésbé gond.
Az NFL baja Vegasszal viszont nem ennyiben merült ki, több Super Bowl alatt megvétózták, hogy a Las Vegas-i turisztikai központ reklámozhasson, a Cowboys-irányító Tony Romónak pedig megtiltották, hogy Vegasban tartson egy fantáziafoci-konferenciát.
Ezek után éles váltás, hogy csapatot engednek a városba, de hát 1 milliárd dollár az 1 milliárd dollár.
Az enyhülésen egészen biztosan segített az is, hogy korábban az NHL is beadta a derekát, és a Vegas Golden Knightscal kibővítette a hokiligát. Ők a 2017-18-as szezonban már szerepelni is fognak, előkészítve a terepet a profi csapatsport vegasi előretörésének.
Nem veled van a baj, hanem velem
A Raiders-költözés központi eleme természetesen a stadion: nagyon rég, 2007 óta szerettek volna új pályát kapni, Oakland viszont semmi áron nem volt hajlandó közpénzt fordítani erre, és inkább a helyi baseballcsapatot, az Athleticset támogatták az új építkezésben, amikor a jelenlegi helyzet tarthatatlanná vált. Az Athletics és a Raiders ugyanis Amerika utolsó közös baseball-amerikaifutball stadionját használta, ami teljesen elavult az 1966-os átadása óta.
Davisék eredetileg Los Angelesbe mentek volna, 2016 telén több verzió is létezett, köztük az, amiben a Raiders és a Chargers mentek volna együtt LA-be, de az NFL végül egy másik tervet engedélyezett, ami meg is valósult: előbb a Rams hagyta ott St. Louist, majd a Chargers is utánuk ment San Diegóból.
Pedig Oakland valójában ideális helyszín – azt leszámítva, hogy egy centet nem akarnak új stadionra költeni. A San Franciscóval kiegészülve csak Bay Areaként emlegetett terület lényegében maga a Szilícium-völgy, az USA egyik fontos techközpontja. Itt van az Apple, az eBay, a Facebook, a Google, az Intel, a Lockheed Martin, a Netflix, az Oracle, a Tesla és a Yahoo! központja is, pénz tehát bőven van, vagyis lenne Amerika hatodik legnagyobb médiapiacán.
Ehelyett a Raiders inkább elmegy a 40. legnagyobb médiapiacnak számító Vegasba, ahol kereken nulla múltja van a profi sportoknak, hátrahagyva az NFL talán legőrültebb és legfanatikusabb szurkolótáborát.
1 milliárd dollár mindent megold
Miután a Los Angeles-i vonal elhalt a Raidersnek, gyorsan új lehetséges városok után néztek. Előbb a texasi San Antonio merült fel, aztán blöffként bedobták Mexikóvárost, Londont és San Diegót is, majd Las Vegas jött képbe. Eleinte úgy tűnt, a kaszinó- és hotelmágnás Sheldon Adelson lehet az üzleti partnerük a vegasi költözésnél, ám amikor a csapattal való nézeteltérése miatt kiszállt a projektből, a Raiders majdnem bajba került.
Ekkor állt elő Las Vegas egy visszautasíthatatlan ajánlattal: 750 millió dollárral beszállnak a stadionépítésbe, és 30 évre további 200 milliót különítettek el annak fenntartására (a 750+200 millióból jön ki a majdnem 1 milliárd), ráadásul megszerezték befektetőnek a Bank of Americát is, így a Raidersnek, pontosabban a tulajdonos Mark Davisnek elég volt 500 millió dollár körüli összeget előteremtenie az 1,9 milliárd dolláros új stadionra. Erre persze rájön a költözési díj is, ezért olyan 325-375 millió dollárt fizethet az NFL-nek.
Ez volt a kulcsfontosságú momentum, Davis ugyanis hiába NFL-csapattulajdonos, valójában nem úszik a pénzben. 500 millió dollárra becsült vagyonával persze gazdagabb, mint a világ jelentős része, de ha azt nézzük, hogy Los Angelesben a 7,6 milliárd dollár vagyonnal bíró Stan Kroenke épít új stadiont a Ramsnek, akkor láthatjuk, hogy hozzá képest csak aprópénzzel játszik.
Honnan lesz 67 ezer nézőjük?
Mark Davisék nem vitték túlzásba a vegasi stadion terveit, ugyanazt az épületet húzzák fel (minimális módosítással), amit Los Angelesbe is terveztek. A 67 ezres lelátón U-alakban ülhetnek majd a nézők, a végén nyitott lesz, Las Vegas legendás utcájára, a Stripre kilátással – egész jó helyen, a központi élettől nem messze lesz majd egyébként a stadion.
Hiába viszont a gyönyörű, 2020-ra elkészülő aréna, ha az vagy üres, vagy nulla hangulatot teremtő nézőkkel van tele. Las Vegasban ugyanis egyetlen csapatnak sincs komoly múltja. A Radiersnél tehát a következő két dologban reménykedhetnek:
- Oakland csak 1,5 óra repülőútra van, az igazán fanatikus szurkolók egy évben nyolcszor átrepülhetnek hozzájuk,
- Las Vegas egész évben népszerű turistacélpont, az NFL-szurkolók pedig az ottani meccsekhez igazíthatják a nyaralást, és így bőven el tudják majd adni a jegyeket.
Utóbbi nem ideális, hiszen ezzel elveszthetik a hazai pálya előnyét, és akár vendégszurkolókkal telhet meg a stadion, de a pénz az pénz. Nagyjából ez a két opció van, a szinte csak szállodáiból és kaszinóiból élő Las Vegasban ugyanis a vasárnap is munkanap, a helyi többség tehát dolgozik, nem a meccsre fog járni.
Addig, amíg elkészül az új stadion Las Vegasban, két évet még biztosan Oaklandben maradnak. Lehet, hogy hármat is, a 2019-es szezon egyelőre kérdőjeles – ha nem maradnak, a helyi egyetemi csapat, a UNLV pályája jöhet szóba, ami ha nem is tökéletes, de egy évre ki lehet bírni.
A játékosok legalább jól járnak
Legalábbis az adózás szempontjából, a legmagasabb jövedelmi adót kivető Kaliforniából (13,3 százalék) az állami adóval nem rendelkező Nevadába kerülnek, ami tiszta haszon a számukra. Illetve csak azoknak, akik 2020-ban (esetleg 2019-ben) is még a Raidersnél játszanak. Ez általában nem jelent külön vonzerőt egy csapatnak sem, de soha nem rossz plusz, ha kevesebbet kell adózni.
Némi aggodalmat jelenthet a csapatvezetésnek, hogy január 1-től legális a marihuána Nevadában, de egyrészt 2018. január 1-től ez Kaliforniában is így lesz, másrészt Colorado, Oregon, Maine, Massachusetts és Washington példája már megmutatta, hogy attól, hogy legális, még nem füvezi szét magát egy NFL-es sem. Abban viszont előnyös lesz a nevadai költözés, hogy ott az egyik legszigorúbb a drogtörvény: a marihuánánál erősebb szerek (kokain, heroin, meth, extasy) birtoklása minimum egyéves börtönbüntetéssel jár, ami talán elrettentheti a játékosokat a túlzott bulizástól.
Egy másik tulajdonos a legnagyobb nyertes
Méghozzá az a Jerry Jones, akié a Dallas Cowboys. Ő áll az elmúlt években összehozott legnagyobb NFL-ügyletek mögött, ő tárgyalta le, hogy a 49ers új stadiont építhessen Santa Clarában, illetve, hogy a Rams, majd a Chargers is Los Angelesbe költözhessen. Ahogy a Radiers Las Vegasba terelésében is benne volt.
Nem véletlenül, az egyik cége, a Legends intézi ugyanis a 49ers, a Rams (és Chargers), valamint a Raiders esetében is a stadion nevének, marketingjogainak és legdrágább páholyainak értékesítését legalább 4-5 évre. Ráadásul, ha jól mennek a dolgok, szinte biztosan több NFL-csapat is felkeresi majd a Legendset, ami csak a következő években több száz milliós bevételre számíthat a három új stadionnak köszönhetően.
Kell pár évtized, hogy kiderüljön, igaza volt-e Davisnek
Egyértelmű, hogy Mark Davis a kedvező pénzügyi ajánlat miatt mondott igent Las Vegasnak – ott kapott támogatást és területet is az építéshez, de a város azt is megígérte, hogy a stadion környékének infrastrukturális fejlesztését is elvégzi, ami még pár száz millió dolláros beruházás. Oaklandben egy dolog volt, illetve marad: a szurkolói.
Azok a szurkolók, akik 1995-ben tárt karokkal várták vissza a Raiderst, miután az 1981-ben egy hasonló stadionvita miatt elhagyta őket Los Angelesért. Azok a szurkolók, akik egészen döbbenetes hangulatot csinálnak nemcsak otthon, de tavaly ősszel a nem túl messzi San Diegóig utazva is, ahol hazai hangulatot csináltak a csapatnak.
Azok a szurkolók, akik pont most érdemelnék meg legjobban a Raiderst: az 1983-ig három bajnoki címet nyerő csapat az elmúlt három évtizedben két rövid szakaszt leszámítva nem volt kiemelkedő formában. 1990-93 és 2000-02 között ugyan volt három-három jelenésük a rájátszásban, de most kezdett a liga egyik legrosszabbjává süllyedő csapat felemelkedni. A 2014-es három győzelem után a következő évben már 7, tavaly pedig 12 győzelmük volt, a náluk játszó Khalil Macket választották az év védőjátékosának, és ha a szezon végén nem töri lábát az irányító Derek Carr, alighanem a rájátszásban is nyertek volna legalább az első fordulóban.
A jövő tehát fényes a Raiders előtt, pont, amikor otthagyják azokat, akik a csapat legrosszabb időszakában is mellettük álltak. A helyzet kettősségét talán a Raiders-irányító, egyben közönségkedvenc Carr szavai adják vissza: „"Ahogy itt ülök és nézem a szavazás eredményét, egyszerre érzek mély fájdalmat az oaklandi, és örömöt a vegasi szurkolók miatt. Kaliforniai srác lévén imádtam Oaklandben játszani, de megértem az NFL üzleti oldalát, és mindent megteszünk majd, hogy sikeresek legyünk az új városban. Oakland, ti vagytok a családunk és az egész csapat szeret titeket. Las Vegas, számítsatok rá, hogy hozunk egy darabot Oaklandből, mert rengeteg lojális szurkolónk van. Addig is, előre a 2017-es szezonban és Go Raiders!”
Mark Davis aligha lesz emiatt népszerű figura Oaklandben. Ha bejön a vegasi váltás, ez mindegy is lesz neki, de ha nem sikerül nézőket találni a kaszinókon kívül, nem biztos, hogy másodszor is visszafogadják őket a nyugati parton.
Főleg, hogy ezzel Oakland lehet az NFL új zsarolóvárosa: amint egy tulajdonos új stadiont, és ahhoz közpénzből érkező forrást szeretne, bedobhatja, hogy ha nem kap elég pénzt, elmegy Oaklandbe. Pont úgy, ahogy két évtizeden át csinálták Los Angelesszel.
Ne maradjon le semmiről!