2020 nyarán két, irtózatosan drága stadionnal gazdagodik az NFL, pár napon belül adják át majd ugyanis július végén a Las Vegasba költöző Raiders, illetve a már Los Angelesbe költözött Rams stadionját (amit a Chergersszel is megosztanak majd). Előbb a minden korábbinál drágább Los Angeles-i létesítményt adják át, igaz, az ahhoz képest jóval olcsóbb, de így is 2 milliárd dolláros vegasi stadion sem szégyenkezhet.
Ritkán kerül a hírekbe az egyetemi amerikaifutball-bajnokság másodosztályában szereplő Eastern Kentucky Egyetem, az egyik védőjátékosuk, Michael Harris viszont hétfőn gondoskodott arról, hogy elég sok helyen foglalkozzanak velük a holtszezonban,
Harris ugyanis egy rendőri igazoltatás során fogta, és pankrátorként, a feje fölé emelve vágta földhöz a rendőrt.
A korábbi NFL-elkapó Matthew Cherry történelmet írt a vasárnapi Oscar-díjátadón, az első amerikaifutballista, egyben Kobe Bryant után a második sportoló lett, aki Oscar-díjat nyert. Cherry az animációs rövidfilm kategóriában nyert Hair Love című filmjével, amit ő maga írt és rendezett is, illetve Karen Ruper Toliverrel együtt producerként is közreműködött.
Kis híján tragédiával indult a Kansas City Chiefs vasárnapi Super Bowl-győzelmét ünneplő parádé Kansas Cityben: egy autó törte át a rendőrkordont helyi idő szerint szerda reggel nagyjából 8 órakor, amit csak kisebb üldözés után, méterekre az ünneplő tömegtől tudtak megállítani a rendőrök.
Az 50 év kihagyás után újra Super Bowlt nyerő Kansas City Chiefs fél negyeddel a döntő lefújása előtt egyáltalán nem volt kedvező helyzetben a San Francisco 49ers ellen: a negyedik negyed vége előtt szűk 9 perccel megkezdett támadás elején még 20-10-re vezetett a 49ers, vagyis hatalmas hajrá kellett a Chiefstől. Ez végül sikerült is, az utolsó hét percen belül három touchdownt szerezve végül 31-20-ra nyertek, ehhez viszont kellett egy kirobbanó játék – az irányító Patrick Mahomes pedig maga kérte a vezetőedző Andy Reidtől, hogy mi legyen ez a játék.
Megyek, és megeszem a legnagyobb sajtburgert, amit csak láttak valaha. A legnagyobbat, sőt, talán dupla hússal is kérem majd
– felelte a Super Bowl megnyerése után a győztes Kansas City Chiefs vezetőedzője a kérdésre, hogy hogyan ünnepli majd a várva várt címet. A válasz nem volt váratlan: a Super Bowlba jutás után azt mondta, ünneplésképp evett egy sajtburgert, majd ment aludni.
Andy Reid sikere alighanem örökre összefonódik majd a sajtburgerekkel, és ez így is van jól. Az őszinte, ugyanakkor szerethető gesztus ugyanis pontosan visszaadja a 61 évesen a csúcsra érő edző habitusát. A sikere viszont nem csak ebben keresendő: a szakmai kudarcok és egy hatalmas családi tragédia kellett ahhoz, hogy most a halhatatlanság közelébe érjen.
Az NFL-dinaszták közül a Manningek a legismertebbek, nem véletlenül, hiszen három irányítót is adtak az NFL-nek, Archie Manninget, illetve a két Super Bowl-győztes fiát, a már egyaránt visszavonult Peyton és Eli Manninget. Van viszont egy kevésbé ismert család, amely hétfő hajnalban harmadszor is csúcsra ért a Super Bowlban: a punter Dustin Colquittnek végre nem kell szégyenkeznie odahaza, amiért nincs NFL-bajnoki gyűrűje.
Hosszú várakozás után nyert Super Bowlt a Kansas City Chiefs, illetve annak vezetőedzője, Andy Reid – a csapat 50 év kihagyás után lett újra bajnok, míg Reid a 222. győzelmével szerezte meg (vezetőedzőként) első bajnoki gyűrűjét, eddig a legtöbb győzelemmel álló nem bajnok volt az NFL-ben. Az 1999 óta vezetőedző Reid játékosként rövid karriert futott be, egyetemi szintig jutott, ám karrierje egyik legfurcsább jelenetét még előtte, 13 évesen hozta össze, ahogy többi kortársa fölé tornyosult egy ügyességi-fizikai játék során.
A Kansas City Chiefs egy óriási hajrájának köszönhetően, az utolsó negyedben tízpontos hátrányból fordítva, 31-20-ra nyert a San Francisco 49ers ellen az 54. Super Bowlban. Ötven év várakozás után a Vince Lombardi-trófea ismét visszatér Kansas Citybe, de pontosan melyik államba is?
Történelmi feltámadások után, 50 elteltével lett újra bajnok a Kansas City Chiefs az NFL-ben, óriási negyedik negyedet produkálva 10-20-as hátrányból felállva 31-20-ra verték a San Francisco 49erst a Super Bowl LIV-ben. A mérkőzés egyik legjobbja a Chiefsben 100 futott yard fölött záró, összesen két touchdownt szerző Damien Williams volt, aki a mérkőzés elején közel járt ahhoz, hogy még egy touchdownt hozzáírjon saját teljesítményéhez.
Nagy visszatérés és lehetőség volt a csapatok számára az idei Super Bowl: a Kansas City Chiefs ötven év elteltével verekedte be magát a nagydöntőbe, míg a San Francisco 49ers huszonöt év után próbált újra Super Bowlt nyerni. Amikor legutóbb ott jártak, az emlékezetes áramszünetes döntőben vesztettek a Baltimore Ravens ellen.
Ritkán kezdődik gyászszünettel a Super Bowl, a Miamiban rendezett 54. döntő viszont hosszú megemlékezéssel indult: a kezdés előtt szűk egy órával a 24-es yardra állt fel mindkét csapat, így emléket állítva a döntő előtt egy héttel meghalt Kobe Bryantnek, a helikoptertragédia további nyolc áldozatának, illetve a Super Bowl LIV előtti héten meghalt NFL-sztárnak, Chris Dolemannek.
A 2019-es NFL-szezon döntőjét, azaz a Super Bowl LIV-t Miamiban, a Dolphins pályáján, a Hard Rock Stadiumban rendezik. A Super Bowl hatodszor tér vissza ebbe, a most épp 65 ezer néző befogadására képes stadionba, Miamiban pedig már 11. alkalommal rendezik a döntőt. A kiemelt meccshez pedig kiemelt hely is jár: a legdrágább páholyba 230 millió forintnak megfelelő összegért (750 ezer dollár) lehet bejutni. De mit kap ezért az ember? Például jobb helyet, mint a tulajdonos.
Vasárnap Miamiban rendezik a Super Bowl LIV-t, az NFL-döntő tizenegyedszer tér vissza a floridai városba. Ennyi idő alatt nem csoda, hogy minden megtörtént a döntőkkel kapcsolatban, amit el lehet képzelni, de tulajdonképpen olyan is, amire gondolni sem mert senki. Az NFL-bronzmeccsek emlékét például szinte mindenki kitörölte már az agyából, pedig egy évtizeden át azt is Miamiban tartották.
Magyar idő szerint hétfő hajnali fél 1-kor kezdődik a sportvilág egyik legfontosabb és legnézettebb eseménye, az NFL nagydöntője, a Super Bowl, amiben idén a döntőbe 50 év kihagyás után visszatérő Kansas City Chiefs és minden idők harmadik legeredményesebb csapata, a San Francisco 49ers jutott be.
Mi döntheti el a meccset? A két edzőzseni, a rájátszásban alkalmazott teljesen eltérő taktika, vagy majd egy óriási véletlen. Ha már ezeknél is vakarja a fejét, és csak hallomásból ismeri, hogy mi zajlik a Super Bowl körül, egy gyorstalpalóval hozzuk képbe.
A korábbi olimpiai távolugró Marquise Goodwin nyerte 2019 nyarán az NFL-játékosoknak szervezett pénzdíjas, 40 yardos (kb. 36 méter) sprintversenyt, az indulók között viszont nem volt ott a liga talán leggyorsabb játékosának tartott elkapó, Tyreek Hill, aki magyar idő szerint hétfő hajnalban a Super Bowl LIV-ben terrorizálhatja a San Francisco 49ers védőit irtózatos sebességgel.
Lamar Jackson, a Baltimore Ravens irányítója az NFL történetének második legfiatalabb MVP-je.
Különleges kapcsolat fűzi össze a Super Bowl LIV-ben szereplő két csapatot, a Kansas City Chiefset és a San Francisco 49erst. Az elmúlt nagyjából 60 évben ugyanis hat irányítón is osztoztak (ilyen vagy olyan irányú csapatváltás után), a többségük pedig az NFL-történelembe is beírta magát. Önmagában már az is furcsaság, hogy a Chiefs valaha szerzett összes győzelmének harmadát olyan irányító hozta, aki korábban a 49ersnél játszott, de ennél csak még furcsább dolgok jönnek.
Egy éve az edzőtársakat visszahúzó segédedző volt az oldalvonal sztárja a a Super Bowl előtt, most viszont egy vezetőedző került a figyelem középpontjába, miután egy érdekes, és a Super Bowl végkimenetele szempontjából akár komoly jelentőséggel bíró jelenetet kaptak el az NFL Films munkatársai a San Francisco 49ers és a Green Bay Packers közötti NFC-főcsoportdöntőn.
A 49ers vezetőedzője, Kyle Shanahan egy támadójáték indulása előtt odalép a bíróhoz, és pontosan megmondja neki, melyik játékosa ellen, milyen szabálytalanság történik majd. A támadójáték elindul, a jelezett játékos ellen szabálytalankodnak, a bíró pedig bedobja a sárga zászlót, jelezve, hogy észrevette a hibát.
Muszáj, hogy legyen amerikaifutball. Mivé lenne ez az ország amerikaifutball nélkül októberben?
– tette fel a kérdést 2005-ös halála előtt nem sokkal az ESPN sportmagazin hasábjain az író Hunter S. Thompson. Kevesen tudják a gonzóműfaj pápájáról, hogy gyakran vállalt sporttémájú felkéréseket az ESPN-től, a Sports Illustratedtől és a The Rolling Stone-tól, bár tudván, hogy egy évszázados története alatt az NFL nagyjából mindenkihez, mindenhova elért, ezt talán nem is tűnik annyira furcsának.
Az idei Super Bowllal a 100. szezonját zárja Miamiban az NFL, igaz, amikor a világ legnézetebb sporteseményében, a Super Bowlban csúcsosodó liga története elindult, még az APFA rövidítésként ismerték az American Professional Football Association bajnokságot. 14 város csapata kezdte az első, történelmi szezont, az egyik, a Chicago Tigers például egyetlen idény után meg is szűnt, a teljes liga pedig csak 4 államot ölelt fel.
Az APFA-t alapító hét férfi között volt az 1912-es stockholmi olimpián tízpróbában és hétpróbában is aranyérmet nyerő Jim Thorpe, aki az amerikaifutball mellett baseballban és kosárlabdában is remek volt, és nem mellesleg az APFA első elnökének is választották.
Akkor még az sem volt biztos, hogy tíz év múlva lesz egyáltalán amerikaifutball, vagy profi liga, és senki nem gondolt arra, hogy 100 év múlva a világ legtöbb pénzét termelő látványosságá növi ki magát a sportág, amiben Theodore Roosevelt amerikai elnök a jövő erős generációjának zálogát látta.
A centenáriumi szezonra az NFL profi sportfotósokat és képszerkesztőket kért fel, hogy egy hihetetlenül nagy (csak a Getty Images archívumában 2,3 millió képet jelentő) archívumból összeszedjék az NFL 100 évének 100 legfontosabb fényképét. Mi ebből válogattunk a Super Bowl előtt.
Két évtizede ugyanúgy zajlik a csapattársak ismerkedése az NFL-öltözőkben: a játékosok megtanulják egymás nevét, majd elkezdenek Kobe Bryantről beszélgetni – kezdi a cikkét a Super Bowl helyszínéről tudósító Kevin Clark a The Ringer hasábjain. A Super Bowl előtt egy héttel, vasárnap meghalt Kobe Bryant, ennek hatása túlmutat az NBA-n, amit az NFL-döntőben érdekelt két csapat, a Kansas City Chiefs és a San Francisco 49ers játékosai érzékeltetnek a legjobban.
Azonnal kiesett a rájátszásból az alapszakaszban legjobb Baltimore Ravens, és vele a szezon legjobbja, az irányító Lamar Jackson. Bejutott viszont a Super Bowlba a mostani talán legizgalmasabb NFL-játékos, a Kansas City Chiefs irányítója, Patrick Mahomes, aki hihetetlenebbnél hihetetlenebb megoldásokkal rukkol elő a pályán.
A Super Bowlba jutott San Francisco 49ers legjobbja a futójátékos Raheem Mostert volt a Green Bay Packers ellen 37-20-ra megnyert főcsoportdöntőben. Mostert 220 yardot és 4 touchdownt futott, utóbbi társrekord a rájátszásban egy meccsen, előbbi a második legtöbb az NFL történetében. Borzalmas gyerekkor után jutott el idáig: gyerekként lábon lőtte magát, féltestvérét a nevelőapja négyszer is meglőtte, de a fiú túlélte az erőszakot. Később Mostert majdnem profi szörfösnek állt, a csúcs előtt pedig hat csapat is kirúgta.
Bármennyire elérhetetlen célnak is tűnt, már gyerekként is arról álmodott Katie Sowers, hogy egyszer eljut az NFL-be. Ez végül edzőként sikerült neki, de már ezzel is történelmet írt. Szeretné, ha olyan hatása lenne az NFL-re, mint az az első fekete edzőknek az 1970-es években.
Súlyos vádakról írt január 24-én, pénteken exkluzív anyagában az amerikai AP hírügynökség, ami hozzá eljutott dokumentumok alapján azt gyanítja, hogy a New Orleans Saints NFL-csapat PR-részlege aktívan segítette a pedofilbotrányba került egyház vezetését, olyannyira, hogy a vádak szerint a bűnök eltitkolásának módszerében is tanácsot adtak a New Orleans-i érsekségnek.
Sikerült minden korábbinál mélyebbre zuhannia a 2019-es NFL-szezonban számtalan balhét összehozó Antonio Brownnak – a New England Patriotstól szeptemberben az őt ért nemierőszak-vádak miatt elküldött egykori sztárelkapó pénteken egy költöztető megverése és kirablása miatt állt bíróság elé Floridában, ahol egy öngyilkosságbiztos köpenyben jelent meg a tárgyalóteremben.
Egy péntekre összehívott sajtótájékoztatón jelenti be visszavonulását Eli Manning, a New York Giants kétszeres Super Bowl-győztes irányítója, jelentette egybehangzóan az amerikai sportmédia. A 39 éves Manninget, aki 16 szezon után fejezi be karrierjét, mindkét megnyert Super Bowljában MVP-nek választották, pályafutását pedig (az alapszakaszt nézve) 117-117-es mérglettel, 57 023 passzolt yarddal, 366 passzolt touchdownnal, 244 eladott labdával, és minden idők legnagyobb NFL-keresetével fejezi be.
Vasárnap késő éjjel, illetve hétfő hajnalban az NFL két főcsoportdöntője után kialakult a Super Bowl LIV párosítása, a Kansas City Chiefs és a San Francisco 49ers találkozik majd február 2-án Miamiban.
Nagy vereséggel ért véget a Tennessee Titans két és egynegyed meccsen át tartó mini-tündérmeséje az NFL-rájátszásban, a Kansas City Chiefs ugyanis a korai 0-10-es hátrányból felállva simán átgyalogolt a címvédőt és az alapszakasz legjobbját is búcsúztató Titansen az AFC főcsoportdöntőjében, ahol 35-24-re nyert a Super Bowlba 50 év után visszatérő Chiefs. AZ NFC-döntőben a San Francisco 49ers 27-7-re is vezetett, végül 37-20-ra nyert a Green Bay Packers ellen a kiváló futójátékuknak köszönhetően.