Visszatért a norvég csodafutó, komoly veszélyben forgott a világcsúcs

2023. június 16., péntek 00:47

Bár nem született világcsúcs, fantasztikus eredményekkel örvendeztette meg az atlétika fanatikusait az oslói Bislett Games, amely 1965 óta a sportág ünnepének számít. Az est hőse egy helyi menő, a norvégok 400 gátas olimpiai bajnoka és világcsúcstartóija, Karsten Warholm volt, aki 58 századmásodpercre megközelítette saját világrekordját, 46,52 másodperces idővel győzött. Az est csattanójaként Jakob Ingebrigtsen 3:27,95-tel megjavította az Európa-csúcsot 1500 méteren!

Karsten Warholm a 400 m gát sokszorosan megkoronázott királya. Ő tartja a világcsúcsot (45,94 mp), ő az olimpiai bajnok (Tokió, 2021) és kétszeres világbajnok (2017, 2019). Az, hogy kétszeres Európa-bajnok is, szinte már senkit sem érdekel...

Igen ám, de tavaly combsérülése miatt csak hetedik lett a világbajnokságon, és senki sem tudta, visszatér-e, és ha igen, akkor hogyan.

Hát visszatért az oslói Wanda Gyémánt Liga versenyen, méghozzá úgy, hogy szédületes, 46,52 másodperces idővel győzött. Ez minden idők negyedik legjobb eredménye, ennél jobbat csak ő maga (45,94 mp, világcsúcs), az amerikai Rai Benjamin (46,17) és a brazil Alison Dos Santos (46,29) futott. Továbbá Warholm most futott negyedszer 47 másodpercen belül. A második helyen célba érő amerikai CJ Allen 47.58-cal egyéni csúcsot repesztett.

A mai verseny megmutatta, hogy a megfelelő körülmények között van esélyem megdönteni a világcsúcsot - mondta Warholm. - talán már idén. Nagyon rossz volt sérülten versenyezni tavaly, és rettenetesen szerettem volna nagy eredménnyel visszatérni. Keményen megdolgoztam ezért az időért. Ha lent vagy a rekortánon, buborékban vagy, de most éreztem, hogy a közönség szinte felemelt a hajrában. Az adrenalin ott dobolt a fülemben.

Honfitársa, Jakob Ingebrigtsen is kivágta a rezet 1500 méteren, hatalmas egyéni csúccsal (3:27.95 perc) megjavította az Európa-rekordot, és megközelítette a marokkói Hisam el-Gerúzs 3:26,00 perces világcsúcsát. Jellemző a futam erősségére, hogy a harmadiknak befutó amerikai Yared Nuguse 3:29,02-vel szintén kontinenscsúcsot ért el.

Még el sem kezdődött a verseny, amikor már lehetett tudni, hogy itt nem lesz világcsúcs. Ingebrigtsen 1:52-es első 800-at kért az iramfutótól, ami kerek 3:30-as 1500-at sejtet. Meglehet, a még mindig csak 22 éves norvég zseni még érezte a lábaiban a múlt heti, párizsi két mérföldes világcsúcsa utóhatását.

Csakhogy senki sem tud olyan negatív sort futni, mint Jakob! Az 1:51,68-as első 800 után 1000 méternél élre állt, és az utolsó 200-on faképnél hagyta a spanyol Mohamed Katirt (3:28,89).

„A verseny úgy alakult, ahogy elképzeltem, egyedül futottam, ahogy szoktam.  A közönség fantasztikus volt! Tudtam, hogy jó időre leszek képes, ahogy Párizsban is. Erről szól a versenyzés. Nem arról, hogy mit csinálsz az edzésen vagy miről beszélsz előzőleg, hanem hogy fussál gyorsan a versenyen. Száz százalékig biztos vagyok benne, hogy még maradt tartalékom. Továbbra is fókuszálnom kell a versenyeken a budapesti vb előtt, mert csak az számít, mi lesz Budapesten”, magyarázta az újdonsült Európa-rekorder.

A férfi 5000 méter minden idők egyik legszenzációsabb párharcát hozta  az etióp Yomif Kejelcha és az ugandai Jacob Kiplimo közöt, Teljesen együtt szakították át a képzeletbeli célszalagot 12,5 kör megtétele után, mindkettejük ideje 12:41,73 perc volt. Végül a célfotó Kejelchát hozta ki győztesnek 3 ezredmásodperccel. Ideje egyéni csúcs, versenyrekord és a világ idei legjobbja.