Index Vakbarát Hírportál

Ki ez a csodagyerek, aki 16 évesen hazavágta Usain Boltot?

2024. december 8., vasárnap 08:04

Gout Gout nevét már akkor megismerte a világ, amikor a limai korosztályos világbajnokságon ezüstérmet szerzett a 200 méteres síkfutásban. Most pénteken és szombaton pedig Ausztrália középiskolai bajnokságán kápráztatta el a világot, megdöntve egy 56 éves felnőtt országos csúcsot. Ismerkedjünk meg az új Usain Bolttal!

Ahogyan az Index is beszámolt róla, Gout Gout szombaton 20.04 másodperces idővel megnyerte Brisbane-ben Ausztrália középiskolás bajnokságát a 200 méteres síkfutásban, és ezzel megdöntötte a legendás Peter Norman 1968-ban, a mexikói olimpián felállított 20.06 másodperces országos csúcsát. 

Megható, ahogy a 2006-ban szívrohamban elhunyt Norman családja gratulált Gout Goutnak a csúcshoz. Sandy, a néhai rekorder egyik lánya és Matt, az unokaöccse fejezte ki jókívánságait az X-en.

Pocsék rajt, mégis győzelem

Gout Gout még csak december 29-én lesz 17 éves, a stílusa meglehetősen csiszolatlan, dobálja magát, a rajtja pedig kimondottan gyenge, ahogy az a 20.04-es futása felvételén is látszik. Vagyis ha megtanítják futni, ő lehet már a 2028-as Los Angeles-i, de még inkább a 2032-es, hazai környezetben rendezendő brisbane-i olimpia sztárja.

Gout Gout egy nappal korábban, pénteken a 100 síkot is megnyerte 10.17-es idővel, de az előfutamban 10.04-et futott, igaz, 3,4 m/mp-es, a megengedettnél jóval erősebb hátszélben. Itt is látszik, mennyire pocsék a rajtja, viszont döbbenetes, ahogy felgyorsul a második ötvenen.

Gout Gout 20.04-es ideje minden idők második legjobb U18-as futása, a nem hivatalos korcsoportos világcsúcs az amerikai Erriyon Knighton nevéhez fűződik 19.84 mp-cel 2021-ből, de akkor Knighton egy évvel idősebb volt, mint most Gout Gout.

Ausztrál csodafutó

Figyelemre méltó, hogy a 100 és a 200 méter sík világcsúcstartója, a nyolcszoros olimpiai bajnok jamaicai Usain Bolt legjobb U18-as ideje 200 méteren 20.13 másodperc, azaz lényegesebb gyengébb, mint Gout Gout azonos életkorban. 

Az ausztrál középiskolás srácot idén október végén már szerződtette az Adidas, amelynek istállójában olyan világsztárok vannak, mint a nyolcszoros aranylabdás argentin futballista Lionel Messi vagy a négyszeres NBA-győztes, olimpiai bajnok amerikai kosaras, Steph Curry.

A 16 éves ausztrál csodafutó dél-szudáni bevándorlók, Monica és Bona Gout gyermekeként született, de már a Brisbane melletti Ipswichben. Tehát a területi elv alapján tőről metszett ausztrálnak számít, nem pedig honosítottnak.

Éppen ezért visszataszító azoknak az internetes kommenteknek a rasszista hangneme, amelyek megkérdőjelezik a srác „ausztrálságát”. A futónak hat testvére van, ő a harmadik a születési sorrendben. 

Edzője, Dianne Shepherd a srác kisgyermekkora óta foglalkozik Gout Gouttal, aki az ipswichi tandíjas középiskola diákja, és kezdetben a rögbi vonzotta, de Sheppard ösztönzésére átcsábult atlétának. 2025 januárjában edző és tanítványa az Egyesült Államokba, Arkansasba utazik, ahol az olimpiai bajnok Noah Lylesszal és annak mesterével, Lance Braumannal fog tréningezni. Brauman és Lyles videója virálisan terjedt a tavalyi budapesti világbajnokság után, amikor a három aranyérmet nyerő sprinter és edzője a Dunán sétahajókázott. 

Mellesleg Lyles is az Adidas-istálló büszkesége, ahogy most már Gout Gout is. Aki 188 centis, tehát a magas sprinterek közé tartozik, ez tehát egy újabb párhuzam a 195 centis Bolttal. De Gout Gout még bőven növésben van...

Akinek a neve angolul köszvényt jelent, de ahogy elnézzük a fiú gyorsaságát, minden ő, csak nem köszvényes. Viszont adja magát még egy szójáték, a G. O. A. T. Vagyis Minden Idők Legnagyobbjának (Greatest Of All Times) kezdőbetűiből fabrikált betűszó.

Csupán egyetlen betű a különbség...

Rovatok