275 GP-siker, 24 vb-cím, 1013 rajt távozik

2012. november 13., kedd 16:37

Visszavonult Casey Stoner és Max Biaggi, abbahagyja Michael Schumacher, Sebastien Loeb kvázi.

Egyszerre fejezi be pályafutását a szezon végén a motorsportok négy klasszisa, mind világbajnok, kettő sportága történetének legsikeresebb versenyzője.

A motorosoknál Casey Stoner és Max Biaggi már vissza is vonult, az ausztrál a MotoGP-ben teljesítette utolsó futamát vasárnap, az olasz pár hete a Superbike-ban.

Stoner búcsúja 27 évesen érthetetlen, de azt nem lehet mondani, hogy ne nyert volna meg mindent: kétszeres MotoGP-világbajnok, 45 futamgyőzelme van. 38-szor győzött a csúcskategóriában, ötször a 250-ben és kétszer 125-ben, illetve összesen 43-szor rajtolt a pole pozícióból.

Nem kevésbé impozánsak Biaggi számai, aki szerencsére nem kapkodta el a visszavonulást, és 41 évesen áll le. Négy világbajnokságot nyert 250-ben, kettőt a Superbike-ban, a legutóbbit idén, fél ponttal, így abszolút a csúcson távozik. Az 500 köbcentis kategóriában, illetve az abból alakult MotoGP-ben 13 GP-sikere van, 29 a 250-ben és 21 a Superbike-ban. Valamint 64 első rajthelye.

Michael Schumacher 43 évesen két hónapja közölte, végleg abbahagyja 91 F1-es győzelemmel, hét vb-címével, 68 pole pole pozíciójával. Egyelőre, ugyanis van még két versenye, és bár meglepetés lenne, ha bármelyik szám is gyarapodna, a Forma-1-ben semmit nem lehet kizárni.

Sebastien Loeb 38 éves, 9-szeres - idén is - ralivilágbajnok hetekkel ezelőtt megerősítette, az idei az utolsó teljes szezonja, jövőre már csak akkor áll rajthoz, ha kedve tartja. Monte Carlóban még láthatjuk a szezonnyitón, de az biztos, hogy nem 10-12 versenyt, hanem csak egy párat tervez magának 2013-ra, így bevehetjük a búcsúzók közé 76 raligyőzelmével.

Schumacher az F1, Loeb a rali-vb rekordere vb-címei és győzelmei számával.

Összesen tehát 24 világbajnoki címmel és elképesztő, 275 futamgyőzelemmel lesz kevesebb a pályákon jövőre. A legbrutálisabb szám talán mégis az, hogy ők négyen hányszor rajtoltak el összesen a különböző világbajnoki sorozatokban: Biaggi 369-szer, Stoner 176-szor, Loeb 163-szor, Schumacher 305-szor, azaz együtt 1013-szor.

Bajnokok és számok

Max Biaggi - 6 vb (4 a 250-ben, 2 a Superbike-ban), 63 győzelem, 64 pole, 369  start

Casey Stoner - 2 vb a MotoGP-ben, 45 győzelem, 43 pole, 176 start

Michael Schumacher - 7 vb a Forma-1-ben, 91 győzelem, 68 pole, 305 start (idén még 2 lesz)