4/4: tökéletes Mercedes-csúcs, tétlen Ferrari Bakuban

2019. április 28., vasárnap 16:13

Sima mercis kettős győzelem az Azerbajdzsáni GP-n, idén negyedszer, négy versenyből. Bottas hibátlan volt, győzött Hamilton előtt, a Ferrari nem tett semmit, hogy a mezőnyben leggyorsabb pilótáját megpróbálja élen tartani. A finn visszavette a vezetést a pontversenyben.

Nagy csapatcsatával indult az Azerbajdzsáni Nagydíj, a pole-ból közepesen rajtoló Bottasra felment Hamilton, egymás mellett kanyarodtak kétszer is, az angol pillanatokra élen is állt, de a finn nagy nehezen visszaverte a támadást, és megtartotta az első helyet.

Vettel sorolt be mögéjük, majd jött Verstappen, a Mercik gyorsan elléptek, és Bottas is elhúzott Hamiltontól.

Az időmérőn nagyot hibázó Leclerc csak a 8. helyről startolhatott, két helyet vissza is esett a rajtnál a lassabb közepes gumikon - a többiek lágyon indultak -, de aztán megindult felfelé. Mint kés a vajon jött át a mezőnyön a Ferrari, már a vezető hármas sarkában volt, amikor azok kiálltak kerékcserére, ő pedig az élen találta magát a 14. körben.

13 másodperccel vezetett, magasan ő volt addig a leggyorsabb a mezőnyben, a Ferrari viszont ezt nem használta ki, nem próbáltak más taktikát az ellenfeleikével szemben: Leclerc-t is egy kiálláson hagyták, így az erősen fáradó gumin a 32. körre befogta őt és meg is előzte Bottas, Hamilton és Vettel is. Természetesen Leclerc-nek szólt a Ferrari, hogy ne tartsa fel Vettelt, biztos ami biztos.

Leclerc a 6. helyre esett vissza, ráadásul a majdnem 10 fokkal visszahűlő pályán a lágy gumi már nem is működött úgy, mint a start után, így a monacói Gaslyt még megelőzte, de ott is ragadt, az 5.-ről képtelen volt előrébb lépni, sőt még csak közelebb sem került a 4. Verstappenhez. Valami nagyon nem stimmelt ebben a szakaszban a Ferrarival.

Az élen a Mercedes újra egymás között dönthette el a győzelmet, Bottas 1-2 mp-cel vezetett Hamilton előtt. A bajnok csak az utolsó három körre ért a sarkába, de másodpercen belülre kerülni nem tudott, így a nyitható szárnnyal nem támadhatta csapattársát.

Bottas egy éve ugyanitt vezető helyen kapott defektet, akkor Hamilton nyert, most viszont a finn bepótolta akkor elmaradt győzelmét, első lett Bakuban.

Az utolsó előtti körben Leclerc egy pontért teljesítette a leggyorsabb kört, miután a Ferrari csak emiatt kihozta még egy kerékcserére friss gumikért.  Pozíciót nem veszített, ötödik lett. Verstappen csendes negyedikként, Vettel harmadikként végzett.

Kimi Räikkönen időmérős kizárása után a boxból indulva is behozta pontszerzőnek az Alfát, 10. lett.

Biztonsági autós fázis nem volt, de koccanás igen, egy bizarr balesetben Ricciardo Renault-ja tolatott bele Kvjat Toro Rossójába. Mindketten visszaálltak, de hamar fel kellett adniuk.

A Mercedes zsinórban negyedik kettős győzelmét szerezte, Bottas másodszor nyert idén, visszavette a vezetést a pontversenyben Hamiltontól, 1 ponttal (amit az Ausztrál GP leggyorsabb köréért kapott). A szezonnyitó 4/4-es kettős győzelem új F1-rekord.