Index Vakbarát Hírportál

Öngólkirály, lőj egy gólt!

2005. december 31., szombat 10:55

A kolumbiai védő, Andres Escobar az életével fizetett öngólt eredményező hibájáért, a labdát a kapu sarkába dobó kapuson csak jót nevetünk szilveszterkor. A macedón védő, Novesky már a hatodik percben elérte második öngólját, Hrutka Jánosnak több idő kellett, a világbajnok német idol, Franz Beckenbauer négyig jutott. A magyar rekorder, Kuttor Attila már megszokta, ha cikizik, szinte biztosan övé a Guinness-rekord az egy idény alatt lőtt öt góllal. A fradis Gyepes Gábornak is volt egy szörnyű időszaka tavaly ősszel, de az egyik legemlékezetesebb találatot Tokody érte el, aki megzavarodott, és saját kapujába bombázott.

A Bundesliga idei tizenkettedik fordulójában különös és megdöbbentő rekordot láthatott a mainzi közönség, amikor a macedón Nikolce Noveski az Eintracht Frankfurt elleni mérkőzésen már a hatodik percben belőtte második öngólját.

Noveski és Hrutka is kettőt jegyzett egy meccsen


Kattintson!

"A harmadik percben az első labdaérintésem azonnal góllal zárult: egy beívelés mellbe talált. Százharminckét másodperc után egy belőtt labdába rosszul értem bele ballal, és már 2-0-ra vezetett a Frankfurt. Futkosott a hideg a hátamon, mindenképpen akartam egy saját gólt is, és szerencsére összejött" - elevenítette fel a történteket a hátvéd, aki azt is elárulta a Bildnek, hogy hajnali kettőig nem is jött álom a szemére, annyira megviselte ez a mérkőzés. A végeredmény 2-2 lett, alighanem élete legnehezebb meccsén van túl a huszonkilenc éves játékos.

Magyar pályán utoljára a ferencvárosi Hrutka János szerzett két öngólt egy meccsen, és mivel még Páling Zsolt is elfejelte a labdát a kapus Szeiler József mellett, három öngóllal segítette a két játékos a 4-1-es győri győzelmet az Üllői úton, a '90-es évek második felében.

Manfred Kaltz a német rekorder

A Bundesliga kimutatása szerint Noveski volt az ötödik, aki a két öngólos különös bravúrral büszkélkedhet. A kaiserslauterni Dieter Pulter negyven éve hibázott (az 1963/64-es szezonban), aztán Gerd Zimmermann a Fortuna Kölnből '74-ben, a brémai Per Roentved (Werder) '77-ben, végül a bochumi Dieter Bast huszonöt éve. A gyorsasági rekorder (hat perc alatt hozta össze a két gólt) Zimmermann és Roentved az örökranglistán is előkelő helyet foglalnak el, utóbbi öttel a második, előbbi néggyel a holtversenyes harmadik.

Az öngólrekorder azonban egy náluknál sokkal ismertebb játékos, az 1983-ban BEK-győztes Hamburg jobbhátvédje, Manfred Kaltz. Róla annyit kell tudni, hogy ő kanyarította be először a beadásokat, az övéinek volt először jellegzetes íve, és világbajnoki ezüstérmes 1982-ben.

Beckenbauer és Helmer az élmezőnyben


Kattintson!

Az öngólrekorderek listáján szintén szerepel az edzőként és játékosként is világbajnok, Franz Beckenbauer, aki tizenhét éves pályafutása alatt négyszer hibázott. Az ugyancsak '74-es világbajnok Georg Schwarzenbeck három alkalommal vétett, az 1996-ban Európa-bajnok Thomas Helmer a Császárhoz hasonlóan négyszer.

A legemlékezetesebb öngólt alighanem a kolumbiai Andres Escobar követte el, aki a '94-es világbajnokságon ért olyan szerencsétlenül a labdához, hogy a kimozduló kapus már nem tudta hárítani a labdát.

Escobar az életével fizetett hibájáért

Escobar gólja az életébe került, miután a csapat hazatért, az egyik diszkóban szóváltásba keveredett egy drukkerrel, aki előkapta a fegyverét és lelőtte. Gyilkosa tíz év börtön után a napokban szabadult ki.

Megdöbbentő kapushibák
A legemlékezetesebb kapusöngól, amelyik egy időben szinte valamennyi szilveszteri összeállításban szerepelt, egy ismeretlen zöld mezes kapushoz fűződik, akinek nem sikerült a kidobása, és a labda olyan szerencsétlenül ragadt a kesztyűjéhez, hogy nemcsak maga mögé, hanem a bal alsóba dobta. Kideríthetetlen, hogy ki volt a hiba elkövetője, de az szinte biztos, hogy alacsonyabb osztályú - alighanem angliai - meccsen történt, hiszen a kapu mögött nincs lelátó, és a nézők állnak mögötte.

Sokkal emlékezetesebb a finn Peter Enckelmané, aki az Aston Villa hálóját védte a Birmingham elleni, 2002-es városi rangadón. Egy jobboldali bedobás után át akarta venni a labdát, és ki akarta vágni a mezőnybe, de a labda elcsúszott a talpa alatt. Mivel meg is botlott, nem tudott a kapu felé vánszorgó labda után eredni, így már csak a hálóból tudta kiemelni. Enckelmannal ennek ellenére szerződést hosszabbított a Villa, de David O'Leary menedzser és Thomas Sörensen érkezése után nem volt maradása, jelenleg a Blackburn alkalmazza. Az említett meccsen attól nem tudták megvédeni a biztonsági őrök, hogy egy magáról megfeledkezett Birmingham-drukker három centiről ne röhögjön az arcába, és hogy ne mutogasson neki önfeledten, csapata sikere miatt ujjongva. Enckelmann az eredményt nem befolyásolta, mert a 3-0-s meccsen ő csak a harmadik gólt hozta össze.

Az Energie Cottbus kapusa - Mátyus János és Sebők Vilmos egykori csapattársa -, a macedón Tomislav Piplica három gólját két idény alatt hozta össze, amivel ő is csúcstartó.

A világbajnokságok első öngólját a svájci Ernst Lörtscher követte el, de csapata ennek ellenére a németeket 4:2 arányban verte a '38-as vb-n. A második pár héttel később, a magyar-svéd (5-1) elődöntőben esett, Sven Jacobsson ért rosszul labdához.

Az egyetlen vb-öngólos magyar: Dajka László

Az első és eddig egyetlen magyar öngólt a vb-n Dajka László vétette, a szovjetek elleni 0-6-ból így vette ki a részét. Vb-fináléban eddig még nem volt öngól, az 1984-es Európa-bajnokság döntőjében viszont a spanyol Luis Arconada korántsem menthető fel, amikor a francia Michel Platini szabadrúgása után a jobb alsóba csúsztatta a labdát, de a finálé első találatát nem öngólként tartják nyilván.

A 2001-es UEFA-kupa-döntő "aranyöngóllal" dőlt el a Liverpool és az Alaves csapatai között. Három perccel a hosszabbítás vége előtt Delfi Geli csúsztatott szerencsétlenül a labdába, és így szerezte meg az angolok ötödik gólját minden idők egyik legjobb meccsén, amelyiken 5-4-es végeredmény született.

Öngólrekordok a BL-ben
A Bajnokok Ligája '92 óta íródó történetében eddig egyetlen öngólos duplázó volt: a spanyol Juanfran. A vigói középpályás a 2003-as sorozatban mindkétszer a belga Bruges ellen ért szerencsétlenül a labdához, a két gól között alig több mint egy hónap telt el.

A klubok kétes értékű rangsort a Manchester United vezeti öt góllal. Roy Keane és a világbajnok francia Laurent Blanc is hibázott kevésbé ismert játékosok mellett. A képzeletbeli dobogó második fokán hárman osztoznak, a Leverkusen, a Bayern München és a Real Madrid. Néhány tettes a klasszisok közül: a már említett Helmer, Helguera, Hierro.

A Real Madrid egy másik öngólokat számba vevő listán viszont az élen áll: legtöbbször a királyi gárda profitált a hibákból, összesen hatszor örülhettek a kilencszeres győztes klub játékosai. A Manchester ebben a rangsorban második, néggyel.

BEK-döntőben eddig egyetlen öngól volt, az a barcelonai kapus, Ramallets nevéhez fűződik. A katalánok így Kocsis és Czibor gólja ellenére 3-2-re alulmaradtak a berni döntőben, ezek után mondta utóbbi, hogy átkozott számára svájci főváros, hiszen a vb-döntőt is a Wankdorf stadionban vezsítette el, bár azon is eredményes volt.

Zubizarreta beerőlködte

A világversenyek legutóbbi öngólja a portugál Jorge Andrade nevéhez fűződik, aki a hollandok elleni, 2004-es elődöntőben ért pechesen a labdához, de a hazai csapat ettől függetlenül bejutott a döntőbe, mert 2-1-re nyert.

A vb mulatságos jelenetei közül vélhetően az egyik legemlékezetesebb az, amikor '98-ban a spanyol kapus, Andoni Zubizarreta a kapuba "erőlködött" egy beadást Nigéria ellen. 3-2-re vesztettek a spanyolok, majd emlékezetes körülmények között kiestek.

Mulatságos görög BL-baki

A német Jens Jeremies szerbek elleni mozdulatsora is sokaknak eszébe juthat - szintén '98-ból -, hiszen Dragan Pikszi Sztojkovics beívelése után végignézte, hogy a kapufáról a mellére pattant a labda, amikor pedig kirúgni akarta, akkor hátraesett, így beküzdötte a kapuba a labdát. 2-2 lett a vége.

A Bajnokok Ligája rendszerint produkál érdekes jeleneteket, az Olympiakosz Rosenborg elleni találkozóján az egyik görög védő és Antonisz Nikopolidisz kapus megdöbbentő hibát vétett - elpattant közöttük a labda -, de ez még menthető lett volna, ám a visszaigyekvő kapus rávetődött egy másik, a gólvonalon becsúszó hátvéd lábára, így végül a labda a hálóba csorgott.

Gyepes szörnyű időszaka


Kattinson!

Ezt a találatot legalább annyiszor játsszák vissza, mint a mexikói Efrain Valdezét, aki a tizenhét évesek világbajnokságán egy jobbról érkező szögletet ballal akart a mezőnybe vágni, de az ötös sarkán lecsúszott a lábáról és a rövid sarokba vágódott a kapus legnagyobb bánatára. Ezt a gólt végül nemcsak kiegyenlítették a mexikóiak, de le is győzték Costa Ricát, a döntőben pedig a brazilok sem voltak képesek megállítani őket.

A magyarok közül Gyepes Gábornak is volt egy kiemelkedően rossz időszaka, tavaly ősszel szombaton a horvátok, szerdán pedig Izland ellen is öngólt vétett, majd két hónap sem telt el, amikor a Ferencváros Schalke elleni UEFA-kupa-találkozóján is a saját kapujába csúsztatott egy hosszan bedobott labdát.

Kuttor viccelődik

A magyar mezőnyben azonban nem ő a rekorder, hanem Kuttor Attila, aki a tavalyi szezonban ötször, idén egyszer mattolta saját kapusát. "Azt hiszem, a tavalyi öt gólom Guinness-rekord volt, tudomásom szerint még senkinek sem sikerült ilyen rövid idő alatt ennyit elérnie. Kaltznak húsz év kellett, nekem másfél." "Érdekes, hogy előtte több mint tíz éven át egyet sem rúgtam, aztán jött csőstül ez a hihetetlen ás páratlan széria" - mondta az Indexnek a válogatott védő.

Elárulta, nem könnyű feldolgozni az eseteket, de ő mindig küzdő típus volt, egyszer sem fordult meg a fejében, hogy cserét kérjen - például az újpesti Korolovszky Gábor a Fradi elleni hibája után a második félidőre már inkább nem ment ki -, mert lelkileg sosem került padlóra.

A magyar rekordernek nem voltak álmatlan éjszakái


Kattintson!

"A kudarc velejárója a munkának, így kell hozzáállni a hibához, ezt mondom a társaknak is. Nekem szerencsém volt, hogy egyik gólom sem befolyásolta lényegesen az eredményt, mert akkor nyilván nehezebben ment volna az esetek lerendezése" - értékelt, hozzátéve, hogy álmatlan éjszakái még egyszer sem adódtak.

Az öngólt egyébként ahhoz hasonlította, mint amikor kihagy valaki egy sorsdöntő tizenegyest a hosszabbítás után. "Az is megviseli az embert, de tovább kell lépni. Ha előtte belőttél tízet, arra senki sem emlékszik, ám ha kihagytál egyet, arra mindenki, és nem mindenkinek adatik meg, hogy utána reklámban szerepeljen" - utalt a '94-ben vb-döntőben hibázó Roberto Baggio esetére.

Kuttor úgy gondolja, hogy a felgyorsult játéknak köszönhetően egyre gyakoribbak az öngólok, és nem véletlen, hogy a gálameccseken egy sem fordul elő.

Az ellenfél csatárai nem heccelik

A közönség beszólásaira nem szokott figyelni, de persze eljutnak hozzá is a szidalmakkal együtt a vicces megjegyzések, de ezeket nem veszi "élesre". Számtalanszor hallotta már a rigmust a bemelegítésnél: "Öngólkirály, lőj egy gólt, rúgj egyet nekünk is!"

Az ellenfél csatára viszont még nem heccelte azzal, hogy egy helyzetnél ő el sem indul a labdára, úgyis belövi majd a Kuttor. "Ha megtörténne, biztosan lenne rá válaszom. Mint ahogy a mi csatárainknak szoktam mondani, hogy nekem kell előremennem gólt lőni" - jegyezte meg.

Tokody megzavaradott

Kuttor öngóljai korántsem annyira emlékezetesek, mint az újpesti Tokody Tibor, aki a Dunaferr elleni meccsen átvett egy szögletből bejövő labdát, felnézett, és felszabadítás helyett a dermedten álló Bíró Szabolcs mellett a kapu bal oldalába bombázott. Ahogy tanítják: okosan, laposan, bal kézre. Tokody később elismerte, azt hitte, a másik kapunál áll, ezért is volt ennyire tudatos a mozdulatsor.

Rovatok