Játékosként mindent megnyertek, klubokat és válogatottakat vezettek a csúcsra, egyéni elismerések sorát söpörték be, edzőként mégis megbuktak. Szavazzon, ön szerint melyik klasszisból lett a legrosszabb edző: az argentinokkal szenvedő Maradonából? Az edzőként mindenhonnan kirúgott Matthäusból? A rossz természetét levetkőzni képtelen Sztojcskovból? Az öntörvényű van Bastenből?
Az edzői pályán nem sokat jelent, hogy valaki játékosként klasszis volt. Több példát találunk arra, hogy valaki játékosként mindent elért, de edzőként megbukott, mint arra, hogy közel hasonló eredményei legyenek a kispadon is.
A legaktuálisabb Diego Maradonáé, aki egyre nehezebb helyzetbe kerül a sztárokkal telezsúfolt argentin válogatottal a dél-amerikai vb-selejtezőkben. A XX. század legjobb futballistájának választott Maradona játékosként 1986-ban vb-t nyert, Argentínában vallást alapítottak a tiszteletére.
Edzői képességeit egyre többen kérdőjelezik meg, szövetségi kapitányként a világbajnoki címre is esélyesnek tartott argentin válogatottal a vártnál sokkal izgalmasabban alakulnak a selejtezői. A hátralevő két forduló eredményeitől függ, hogy egyáltalán az 5., pótselejtezőt érő helyre odaérnek-e (most ott állnak), vagy a Lionel Messivel, Sergio Agüeróval, Javier Mascheranóval és Ezekiel Lavezzivel felálló sztárcsapat nélkül rendezik a vb-t.
Lothar Matthäus sem volt akárki futballistaként, világ- és Európa-bajnok, aranylabdás, a FIFA is választotta az év játékosának, kétszer játszott BL-döntőt, volt német és olasz bajnok. Pályafutása alatt – kimagasló játékintelligenciájának köszönhetően – több poszton is klasszisteljesítményt hozott, edzőként viszont mindenhol megbukott.
A magyar szurkolók a válogatottal bemutatott bukdácsolása, a beválogatott 20 csapatnyi játékos miatt emlékeznek rá, de nem gondolnak rá jobb szívvel a Rapid Wiennél, a Partizan Belgrádnál, a brazil Atletico Paranaensénél (innen hét meccs után lépett le), a Salzburgnál (Giovanni Trapattoni segédje volt), vagy az izraeli Maccabi Netanyánál. Nyáron a Videoton kereste, de ott még nem tart, hogy egy NB I.-es ajánlatot elfogadjon,.
Hriszto Sztojcskovhoz mérhető zseniális csatár nagyon kevés született, a bolgár egy európai Aranycipőt, egy Év Játékosa-díjat, a Barcelonával BEK-et, és európai Szuperkupát nyert, emellett bolgár és spanyol bajnok is. Bulgáriát vb-elődöntőig vezette 1994-ben, nem véletlen, hogy hazájában nemzeti hősként kezelik a mai napig is.m
2004-ben nevezték ki Bulgária szövetségi kapitányának, ahol amellett, hogy nem sikerült kivezetnie csapatát a 2006-os világbajnokságra, gyakorlatilag mindenkivel összeveszett a válogatott környékén. A már játékosként is nehéz természetű Sztojcskovnak egy darabig indent elnéztek, de miután csapata gyorsan elveszítette esélyét a 2008-as Eb-re, végül kirúgták. Gyorsan még bukott egy látványosat a spanyol Celta Vigóval is, hogy aztán elfogadja a dél-afrikai Mamelodi Sundowns ajánlatát, ahol jelenleg is dolgozik.
Marco van Basten játékospályafutása tragikusan korán véget ért, klubjaival mindent megnyert, amit csak lehetett, a holland válogatottal Európa-bajnoki címet szerzett (a döntőben minden idők egyik legnagyobb gólját lőtte a szovjeteknek), és az egyéni elismerések közül is begyűjtött mindent.
Edzőként nem bukott látványosat, a holland sajtó elsősorban kerete miatt szedte szét szövetségi kapitányként: kirakta a keretből Clerence Seedorfot és Ruud van Nistelrooyt, az eredmények pedig nem igazolták: a 2006-os vb-n és a 2008-as Eb-n is az első kieséses körig jutott csapatával. Az Európa-bajnokság után az Ajax vezetőedzője lett, de egy év után elküldték, miután csapatával nem tudott BL-kvalifikációt érő helyen végezni a holland bajnokságban.
Az utolsó német klassziscsatár, Jürgen Klinsmann a válogatottal jól teljesített, bronzérmet szereztek a hazai világbajnokságon, de a Bayern München vezetőedzőjeként óriásit bukott. A skót Graeme Souness játékosként a világ egyik legjobbja volt a maga idejében, de vezetőedzőként gyakorlatilag mindenhol megbukott, Angliában, Törökországban, Olaszországban, Portugáliában, Skóciában is.
Alan Shearer a Gary Lineker utáni időszak legjobb angol csatára volt, jelölték Aranylabdára, szinte mindegyik csapatát (köztük az angol válogatottat is) a hátán vitte góljaival, de edzői bemutatkozása neki sem sikerült fényesre. Korábbi sikereinek helyszínén, a nehéz helyzetben levő Newcastle-t a 2008/09-es szezon utolsó 8 meccsén nem tudta bent tartani a Premier League-ben.
Détári Lajos talán az utolsó magyar klasszis volt, de edzőként sehol nem várták ki, beérik-e agresszív viselkedése, ahogy a kivételes képességű, de hányatott pályafutású Varga Zoltán sem váltotta meg a világot.