Barca-MU: a Wembleyben indult minden

2011. május 28., szombat 09:32

Szombaton a Wembleyben rendezik a Bajnokok Ligája döntőjét, a Manchester United-Barcelona nagyszerű meccset ígér. A korábbi öt wembley-i BEK, illetve BL-finálé majdnem mindegyike is az volt.

1963. május 22.

AC Milan–Benfica 2-1 (Altafini 58., 66., ill. Eusebio 18.)

A korábbi két kiírást megnyerő Benfica volt az esélyesebb, de a Milan a 20 éves Gianni Riverával, Cesare Maldinivel, Giovanni Trapattonival és a két gólt szerző Jose Altafinivel meglepte Eusébio csapatát.

1968. május 29.

Manchester United–Benfica 4-1 (h. u.) (Charlton 53., 99., Best 93., Kidd 94., ill. Graca 75.)

Tíz évvel a müncheni repülőgép-katasztrófa után, amiben fél csapata meghalt, első európai kupasikerét érte el a Manchester United. Az angolok is a Benficát verték, Eusébio ezen a meccsen is játszott. A döntő hosszabbításban dőlt el, az MU hat perc alatt lőtt hármat: Bobby Charlton kétszer is betalált, George Best és Brian Kidd egyszer-egyszer. A MU 1999-ig várt újabb BEK, illetve BL-győzelmére, azt 2008-ban követte a harmadik.

1971. június 2.

Ajax–Panathinaikosz 2-0 (van Dijk 5., Haan 87.)

A Rinus Michels irányította Ajax három éven át tartó sikersorozata kezdődött a Wembleyben. Johann Cruyff akkor volt 24, Johann Neeskens 19, a Panathinaikoszt Puskás Ferenc edzette.

1978. május 10.

Liverpool–FC Brugge 1-0 (Dalglish 65.)

A Pool Kenny Dalglish góljával győzte le a belgákat, és az első angol klub lett, ami meg tudta védeni a BEK-et. A beszámolók szerint ez az egyetlen wembley-i döntő, ami nem volt nagy meccs, az eredmény ellenére a Liverpool izgalommentesen húzta be.

1992. május 20.

Barcelona–Sampdoria 1-0 (h.u.) (R. Koeman 112.)

A Barcelona is játszott már finálét a Wembleyben, emlékezetes Ronald Koeman 112. percben lőtt szabadrúgás gólja. Ez volt a Barcelona első sikere a bajnokok sorozatában, a mostani edző, Pep Guardiola játszott a csapatban. Azóta a Barca nyert 2006-ban és 2009-ben, utóbbit már Guardiolával a kispadon.

A Wembley átépítése 2007 nyarára fejeződött be, eltűntek az ikertornyok, teljesen új stadion áll a régi helyén, aminek ez lesz az első BL-döntője.