1986 nyarán az Arsenal menedzseri ajánlatot tett a világbajnokságra skót szövetségi kapitányként készülő Aberdeen-edző, Alex Ferguson elé. "Gyors választ akartak, de erre akkor képtelen voltam. Aztán novemberben szerződtetett a Manchester United" - emlékezett vissza Ferguson.
November 6-án nevezték ki a bajnokság 21. helyén szenvedő klubhoz. A csapat züllött, Bryan Robson és Paul McGrath, a két legjobb, legtapasztaltabb futballistájuk keményen ivott akkoriban, nemkülönben 21 éves csatártehetségük, Norman Whiteside. Ferguson szerint a keret szánalmas fizikai állapotban volt.
Első meccsén az Oxford United meg is verte őket 2-0-ra, aztán jött egy iksz, majd az otthoni, első, 1-0-ás győzelem a QPR ellen. Lassan megindult a szekér, karácsonykor megszerezték egyetlen idegenbeli győzelmüket a szezonban, épp a legnagyobb rivális Liverpoolt verték. Ferguson ezzel a drukkereknél már jó lett, tavaszra úgy ahogy összeállt a banda, 21.-ről 11.-ként végeztek.
44 év - Guy Roux (Auxerre 1961-05)
43 - Willie Maley (Celtic 1887-1940)
34 - Bill Struth (Rangers 1920-1954)
25 - Sir Alex Ferguson (MU 1986-)
24 - Ronnie McFall (Portadown 1986-)
24 - Dario Gradi (Crewe 1983-07)
19 - Foppe de Haan (Heerenveen 1985-04)
16 - Valerij Lobanovskij (Dynamo Kiev 1974-1990, 1997-02)
15 - Arsene Wenger (Arsenal 1996-)
12 - Thomas Schaaf (W. Bremen 99-)
12 - John Coleman (Accrington S. 99-)
A következő szezonra több új játékost vett Ferguson, közöttük Steve Bruce-t és Brian McClaire-t. A javulás feltűnő volt: második hely a bajnokságban, csakhogy 9 pont lemaradással a Liverpool mögött. (Ami általában több volt idény közben.)
1988 nyarán Ferguson és a klublegenda Sir Bobby Charlton Barcelonába utaztak, hogy visszaigazolják Mark Hughest. A skótot elkápráztatta a százezres stadion és a katalán klubot körülvevő légkör. "Azt mondta nekem, látod, ilyennek kellene lennünk nekünk is, ide kell eljutnunk, ez a célom" - idézte vissza évtizedekkel később Charlton Ferguson szavait.
A beruházások és a célok viszont nem hoztak eredményt, a United csak 11. lett a bajnokságban, és 1989 őszére kezdett forró lenni a talaj a menedzser lába alatt: szeptemberben kikapott a Manchester Citytől 5-1-re, hamarosan megjelent az Old Traffordon a "3 év kifogás, de még mindig hulladék"-felirat. A szurkolók Ferguson elbocsátását követelték, a sajtó a kirúgására számított. Az út végét is kijelölték neki, ha kikap a Nottingham Foresttől az FA-kupa harmadik körében, biztosra vehető a menesztése: 1-0-ra nyertek Mark Robins góljával, és bár a bajnokságban csak 13.-ként végeztek, nem álltak meg az FA-döntőig.
A Crystal Palace-szel 3-3-at játszottak a Wembley-ben, Hughes a hosszabbítás második félidejében mentette meg a Unitedet, majd az újrajátszáson jött Lee Martin és az 1-0 - Alex Ferguson első trófeája a United élén.
Szezonok száma: 26 (folyamatban)
Legjobb helyezés: 1., tizenkétszer
Legrosszabb: 13. hely (89-90)
Legrosszabb a PL-ben: 3. (kétszer)
FA-kupa-győzelem: 5
Ligakupa-győzelem: 4
BL-győzelem: 2 (döntő: 2009, 2011)
KEK-győzelem: 1
Szuperkupa-győzelem: 1
Világkupa-győzelem: 2
Összesen: 27 kupa, ill. bajnokság.
A 90-91-es szezonban újra fejlődni látszott a csapat, hatodiknak futott be a bajnokságban, és bejutott a Kupagyőztesek Európa Kupájának döntőjébe. Rotterdamban meg is verte a Barcelonát 2-1-re Hughes duplájával, Fergusonnak összejött az első nemzetközi siker.
A tréner képességeit igazából csak ekkor kezdték elismerni Angliában, és hittek neki, amikor azt mondta, "a United jövőre megnyeri a bajnokságot". Ennek érdekében 91 nyarán behúzta Peter Schmeichelt a kapuba, és ugyanilyen fontos Ryan Giggs feltűnése, aki tavaszi bemutatkozása után, 17 évesen állandó kezdőjátékosa lett.
Csakhogy mindez még mindig nem volt elég, hiába nyerték meg a Ligakupát és az európai Szuperkupát, a nagy rivális Leeds United Eric Cantona vezetésével megelőzte őket, megnyerte a 91-92-es bajnokságot.
A vereség szinte sokkolta a csapatot, ami ehhez illően kezdte a következő, első Premier League-szezont: novemberben a 10. helyen állt, többek között azért is, mert Ferguson nem tudott új befejezőcsatárt szerződtetni. Alan Shearer volt a kiszemeltje, de a tehetség a Blackburn Roverst választotta.
Az ősz végén viszont váratlan lehetőség adódott, és a Leedstől bagóért megszerezte Eric Cantonát. A francia volt az utolsó láncszem, a csapat klasszisokat javult vele, és 26 év várakozás után megnyerte a bajnokságot, megszerezte az első PL-címet.
A közhelyek közhelye, de a többi innen - tényleg - történelem: jelenleg 12 Premier League-címnél, 5 FA-kupánál és két Bajnokok Ligája-győzelemnél jár a Manchester Uniteddel Sir Alex Ferguson.
A királynő az 1999-es treble, vagyis a triplázás után ütötte lovaggá, amikor a MU megszerezte a PL-t, az FA-kupát és a BL-t is.
A világ legsikeresebb edzője Giggs óta olyan játékosokat fedezett fel és épített be a csapatba, mint Roy Keane, David Beckham vagy Paul Scholes, és olyan tehetségekből csinált világklasszist, mint Ruud van Nistelrooy, Cristiano Ronaldo és Wayne Rooney. Utóbbiaknak köszönhetően igazolási képességei miatt is híressé vált, kipróbálatlan fiatalokból senki nem nevel olyan jó eséllyel sztárt, mint ő. Legutóbbi ismeretlenje, akit a semmiből húzott elő, Chicharito Hernandez, de a jelenlegi United-védelemben ott van már Chris Smalling és Phil Jones.
Az évtizedek alatt háromszor építette újjá a keretét, és vitte a bajnokságig. Cantonáék után jöttek Beckhamék, és nyertek mindent, aztán érkezett Cristiano Ronaldo és Rooney, majd a portugál 2009-es távozása után egy év kihagyás után nyerte meg a PL-t egy alakulóban lévő játékoskerettel.
Túlélésének valószínűleg ez a titka, hogy mindig meg tudott, meg akar és meg tud újulni, még most, közel 70 évesen is. Állítja persze, mindenért a klub, a Manchester United a felelős.
"Az egyesület ezt várja el, az vezet minket és kötelez újra meg újra a győzelmekre. De azt nem gondoltam volna, hogy 25 év múlva még itt leszek."
Bár szilveszterkor már a hetvenet tölti, visszavonulásra 1410 meccs után sem gondol.