8-0 volt a félidő, 11-1 a vége

2011. december 10., szombat 10:44

A 163. spanyol klasszikus következik szombat este.

A Real Madrid és a Barcelona a Spanyol Kupa 1902-es elődöntőjében találkozott egymással először, a Barca idegenben 3-1-re nyert. Az első bajnokit az 1929–1930-as szezonban játszották, ez Real-győzelmet hozott, a Barcelona otthonában 2-1-re nyertek a madridiak.

A két klub közös történetének legnagyobb különbségű győzelme a Real Madridé. A kupa 1942–1943-as szezonjának elődöntőjében a Real úgy nyert 11-1-re, hogy a szünetben már 8-0 volt, sőt, a barcelonai szépítő gól csak az utolsó előtti percben, 11-0-nál esett. Azóta is több legenda kering a nagy különbségű sikerről, az egyik szerint megfenyegették, a másik szerint lefizették a katalán csapat játékosait. Egy biztos, az elődöntő első meccsét a Barca 3-0-ra nyerte.

Johann Cruyff 1973-ban szerződött a Barcelonába, pályafutása második El Clásicóján 5-0-s sikerre vezette csapatát, ráadásul a Bernabeuban, 1974. február 17-én. Ez a siker is kellett ahhoz, hogy a katalán klub 1960 után újra bajnoki címet nyerjen. (A Real 1961 és 1972 között kilencszer lett spanyol bajnok.)

2007-ben a Real Madrid a Bayern Münchennel, a Barcelona a Liverpoollal szemben esett ki a Bajnokok Ligája nyolcaddöntőjében. A csalódást keltő eredmények után közvetlenül, március 10-én játszották a rangadót. Egy fantasztikus meccsen hat gól született a Camp Nouban, a Real háromszor is vezetett, de Lionel Messi háromszor is egyenlíteni tudott, a harmadik gólját az utolsó percekben szerezte.

A Barcelona bajnoki meccsen 2007. május 7-e óta nem kapott ki a Madridtól, azóta egy döntetlen mellett ötször győzött. 2009-ben a Bernabeuban nyert 6-2-re, ennyi gólt a La Ligában 1950 óta nem lőtt vetélytársának, idegenben pedig még soha. A meccsen a Real vezetett, de Messi és Thierry Henry két-két, Puyol és Piqué egy-egy góljával kiütés lett a vége.

Az El Clásicók történetében a Realos Alfredo di Stéfano lőtte a legtöbb gólt, bajnokikon 14-szer talált be, összesen 18 gólt szerzett. Az örökrangsorban Puskás Ferenc az ötödik helyen áll: 14-szer talált be, kilencszer bajnokin, kétszer kupameccsen, háromszor a BEK-ben. A bajnokikon kétszer is mesterhármast lőtt, mindkétszer az 1963–1964-es szezonban, előbbin 5-1-re idegenben, utóbbin 4-0-ra a Bernabeuban a Real Madrid nyert.

Puskás mellett Alberty Gyula és Kelemen György a madridiaknál, Berkessy Elemér, Kubala László, Szegedi Miklós, Czibor Zoltán és Kocsis Sándor a Barcelonában játszhatott magyarként El Clásicót, Hertzka Lipót a Real, Plattkó Ferenc a Barca edzőjeként vett részt klasszikuson.

A bajnoki meccsek összesített statisztikái alapján a Real Madrid enyhe fölényben van, eddig 68-szor nyert a barcelonai 63-mal szemben, 31 meccsen döntetlen lett a végeredmény. Eddig 515 gól esett, amelyből a Real 263-at rúgott, a Barcelona 252-t.