Többek között futballistáinak és az adóhatóságnak ki nem fizetett követelései miatt annyi pontot vontak le a román bajnokságban szereplő Kolozsvári CFR-től, hogy a román élvonal utolsó helyére került. Innen nagyon kevés klubnak sikerült a visszakapaszkodás a múltban. Igazi kelet-európai történet.
1907-ben indult a kolozsvári vasutasok futballcsapatának története, ami könnyen lehet, hogy néhány napon belül örökre véget is ér. Az elmúlt hét évben háromszor bajnokságot nyerő, a Bajnokok Ligája főtáblájáig és az Európa Liga legjobb 32 csapata közé eljutó, sőt a Manchester Unitedet idegenben legyőző klub a csőd szélén áll.
A CFR 108 éves történetében a hetvenes évek aranykorszakát leszámítva – ekkor hét szezonon át volt élvonalbeli Kolozsvár csapata, egy ötödik hely volt a legjobb eredmény – komoly eredményt nem ért el a klub. Egészen a milliárdos Pászkány Árpád 2001-es szerepvállalásáig.
Románia leggazdagabb magyarjának vagyonát 30-40 millió euróra becsülték néhány éve. A kolozsvári Pászkány a még a harmadosztályban szereplő klubot 2002-ben kezdte el szponzorálni, 2004 tavaszán már sikerült is az élvonalba jutniuk, kezdésnek a 11. lett a csapat.
Pászkány azonban nem egy középcsapat kedvéért ölt bele milliókat a futballvállalkozásba, Európa-hírű egyesületet akart, amelyhez 2008-ban a román bajnoki cím elnyerésével az első lépéseket meg is tették.
A CFR 2010-ben és 2012-ben is bajnok lett, 2008 és 2010 között háromszor román kupát, kétszer Szuperkupát nyert. A nagy álom, a Bajnokok Ligája-szereplés 2008-ban teljesült, a román futball koefficiense alapján egyből főtáblán kezdett a csapat, de ekkor még a Roma, a Chelsea és a Bordeaux mögött csak a negyedik lett.
2010-ben sem sikerült ennél előrébb lépni, de két évvel később megtérült a befektetett munka és pénz. A selejtező harmadik körében léptek először pályára, és a cseh Slovan Liberec, majd az FC Basel kiverése nem okozott gondot. A csoportkörben ezúttal 10 pontot sikerült gyűjtenie – a Bragát oda-vissza legyőzve, és bravúros 1-0-s győzelemmel Manchesterben, az Old Traffordon –, az harmadik helyet, ami pedig EL-t ért. A nyolcaddöntőbe jutásért az Inter jelentette a végállomást.
2012 végére Pászkány durván 200 millió eurót fektetett a klubba (31,5 milliót csak az infrastruktúrába), míg az európai kupaszereplésekből 85 millió eurót keresett.
Hogy megérte-e? Egy interjúban azt mondta, nem sok hiányzott ahhoz, hogy a CFR-ben olyan játékosok futballozzanak, mint Dzsudzsák Balázs vagy Radamel Falcao.
Ám sem Dzsudzsák, sem Falcao nem lett végül a CFR futballistája, ellenben számtalan balul sikerült igazolás elvitte a maradék pénzt. Csak néhány név: Fabbiani, Hirschfeld, Dorsin, Sandberg, Yssouf Kone, Ogbonna. „Egytől-egyig ingyen távoztak, miközben szerződtetésük 15-17 millió euróba került" - írja a Krónika.ro.
Nem csoda, hogy Pászkányban már 2012-ben felmerült a távozás gondolata, de szerinte inkább már 2008-ban ki kellett volna szállnia a futballból. A legnagyobb hibájának a stadionépítést tartja.
Az elmaradó sikereket és így a cél nélkül kifizetett temérdek pénzt 2014 elején unta meg Pászkány. Lényegében hátat fordított a futballnak, legalábbis egyedül nem akarta tovább finanszírozni a CFR-t.
Részvényei nagy részét a Stefan Gadola által irányított Energobit cégnek adta el, amely ebben az idényben a csapat főszponzora lett, és a szezon előtt 2 millió eurós költségvetés előteremtését vállalta.
Bár a CFR új tulajdonosai vállalták, hogy tíz évig működtetik a klubot, de egyre kilátástalanabb helyzetbe kerültek. Az ingatlanfejlesztések mellett nem sok forrás maradt a klub életben tartására. Ugyan Pászkánynak is maradtak részesedései, az Energobit is tulajdonos volt, de igazi gazdája nem akadt a klubnak. Ahogy a klubbal foglalkozó blog is megfogalmazta, a kialakult helyzetért Pászkány a felelős, van gazda, de úgy, hogy közben szabadulni próbál tőle, megfizethetetlen összeget kér érte.
A bajokról beszélt Miriuta Vasile is, aki Győrbe szerződése előtt irányította a CFR-t. A magyar válogatott futballista szerint „a romániai edzőket és labdarúgókat rabszolgáknak tekintik. Fizetés nélkül dolgoztatják őket. Elfogadhatatlan, ami a CFR-rel és más román klubokkal történik. Ez egy rossz vicc."
A CFR így valódi, vagy inkább tervszerű finanszírozás nélkül a csőd szélére került. A múlt szerdán jött a lehető legrosszabb hír: a Kolozsvári Bíróság fizetésképtelenné nyilvánította és csődvédelem alá helyezte a kolozsvári CFR labdarúgócsapatot működtető CFR 1907 Cluj részvénytársaságot. Nem sokkal később a Román Labdarúgó Szövetség fegyelmi bizottsága közleményben tudatta, 24 pont levonásával büntette a CFR-t, amiért elmulasztotta kifizetni öt játékosa felé felhalmozott tartozásait.
A fegyelmi bizottság megállapította, a klub a kiszabott határidő elteltével sem fizetett, és nem is támadta meg a sportbíróságon a fizetési felszólítást. A pontlevonást erre az esetre az FRF szabályzata írja elő.
Ezzel a CFR a Liga 1 utolsó helyére került. Pénz nélkül még valahogy túl lehet élni a szezont, de pénz nélkül, az utolsó helyről, a meghatározó futballisták nélkül már aligha. Kolozsvár büszkesége nagy bajban van. Kérdés, maradt-e még segítő tőke, amely ebből a mélységből ki tudja emelni a klubot.