Összeszedtünk néhány adatot, ami jól érzékelteti, mekkora különbség lett a 90-es évek elejére feljövő norvégok és a fokozatosan süllyedő magyarok futballja között.
Hányszor hallhattuk a magyar szakértőktől éveken át, amikor egy selejtezőcsoportba került a válogatott Norvégiával, hogy ők technikailag nem annyira képzettek, mint mi. Állandósult velük kapcsolatban, hogy ők csak darálnak, hiányzik a kreativitás a focijukból, de fizikálisan sokkal erősebbek a magyaroknál.
A legutóbbi tétmeccseken 1-4 volt Budapesten, 4-0 Oslóban. Erősebbek voltak, mint a magyarok, nyomás alá tudtak minket helyezni, és még kreatívabbak is voltak. A 94-ben és 98-ban vb-résztvevő csapat pedig még inkább.
Hogy ez nem véletlenül alakult ki, arra itt van néhány adat a közelmúltból, jelenből, ami érthetővé is teszi, hogy a fogadóirodák így adják az oslói meccset: H: 1,83 D: 3,5 V: 4,5
Amikor Bukarestben játszottunk, akkor többet hozott a román győzelem, vagyis a norvégokat nagyobb favoritnak tartják most.
UEFA-koefficiens, a klubok legutóbbi ötéves teljesítménye alapján:
Mivel két norvég csapat (Molde, Rosenborg) áll az Európa Ligában, még javíthatnak, míg a szintén négy csapattal részt vevő Magyarországot az egy csapatot nevező Liechtenstein is megelőzte. Ha a norvégok jól szerepelnek, kétszer akkorára növelhetik az együtthatót, mint a magyaroké.
Magyar csapatok nem szoktak boldogulni a norvégokkal, a Paks a Tromsö kiverésével (2011) szépített 2-5-re a lehangoló mérlegen.
UEFA-országrangsor:
A keret összetétele:
Topligás játékosok száma az utolsó két forduló keretében: 9-0
A bajnokság erőssége (IFFHS-rangsor) :
Hány pontot szerzett a csoport első két helyezettjétől?
Az előző két U21-es sorozatban elért pontok száma:
Magyarország
2015-ös sorozat: 1. Spanyolország 22 pont, 2. Ausztria 16. 3. Magyarország 9 4. Bosznia 6, 5. Albánia 6.
2013-as sorozat: 1. Olaszország 19 pont, 2. Törökország 15, 3. Írország 13, 4. Magyarország 12, 5. Liechtenstein 0.
Norvégia
2015-ös sorozat: 1. Portugália 24 pont, 2. Izrael 15, 3. Norvégia 9, 4. Azerbajdzsán 7, 5. Macedónia 4. (2015-ös sorozat)
2013-as sorozat: 1. Anglia 21 pont 2. Norvégia 16, 3. Belgium 11, 4. Azerbajdzsán 7 5. Izland 3.
A pótselejtezőn a franciákat 5-4-es összesítéssel verték ki, ezzel a nyolcas döntőben biztosították a helyüket. Az Eb-n az olaszok mögött, de Izraelt és Angliát megelőzve lettek másodikok, és bejutottak a négy közé. A spanyoloktól 3-0-ra kaptak ki az elődöntőben. A jelenlegi válogatott gerincét ez a korosztály adja. King a Bournemouth csatára, Nordveit a Gladbach védője, Elabdellaoui az Olympiakoszban van, Berisha a Salzburgban.
Legjobb játékos: Nordveit (Gladbach) és Tettey (Norwich) illetve Dzsudzsák Balázs (Bursaspor)
Bajnokok Ligája-győztes játékos:
4-0 – Riise (Liverpool), Berg, Solksjaer, Ronny Johnsen (Manchester United)