Miközben 190 milliárd forintért épül az új Puskás-stadion, és a fél NB I.-nek albérletben kell játszania, mert éppen új arénát kap, egészen bizarr élmény volt végigjárni azokat a helyeket, ahol az elmúlt ötven évben NB I.-es mérkőzéseket rendeztek, de közben feledésbe merültek. Nem tippeket akartunk adni, hogy hova lehetne még elszórni néhány tízmilliárdot stadionépítésre, inkább arra voltunk kíváncsiak, hogy egy-egy volt élvonalbeli helyszínen mennyi maradt meg a régi hangulatból meg úgy általában a stadionból, amióta legutóbb ott jártunk. Úgyhogy összeszedtük a szerkesztőség élményeit is egy-egy arénáról. Találtunk legendásan lepattant helyszíneket, valamint olyan stadionokat, ahova az ember már csak a környezet miatt is elmenne, annyira jó a fekvése, de olyan létesítményben is voltunk, amiről egy angol kisvárosi csapat otthona ugrott be. Elég kemény időutazás volt.
Nyilván adta magát az akasztói stadion, ami az egyik legbizarrabb képződmény a magyar futballtörténelemben. Az egykori Stadler FC otthona elég modernnek számított, amikor felhúzták, aztán Stadler József csődjével együtt indult rohadásnak, futballmeccset ezer éve nem rendeztek már benne, most is bizonytalan a sorsa. „Ott voltam az akasztói stadion megnyitóján 1995 márciusában. Ez volt az egyetlen alkalom életemben, hogy szurkolói busszal utaztam, Fehérvárról ment a Vidi-szurkolókat szállító busz, a meccs pedig kora délután volt: előtte ünnepélyes megnyitó, ami kell.
Szürreális látvány volt a falu szélén az akkor modernnek tűnő stadion a pusztában, a stadionban ülőhelyek, hipermodern, de sosem befejezett eredményjelző. Igaz, maga a meccs borzalmas volt: null-null, arra emlékszem csak, hogy ekkor tértek vissza a csapatba a Disztl fivérek, akik addigra már jócskán túl voltak a fénykorukon, és nem töltött el bizakodással a játékuk annak ellenére sem, hogy a Stadler gyenge támadósorának köszönhetően nem volt sok dolguk. Ekkoriban volt sláger A három kismalac, melynek refrénjét a vendégszurkolók sikerrel aktualizálták is: »– Buzi Puhl, buzi Puhl, engedj be! – Nem engedlek, lófasz a seggedbe! – Bemegyek, bemegyek, szétütöm a szád!” – ebből emlékszem rá, hogy tényleg Puhl Sándor vezette a meccset.
(Fotó: Bődey János / Index)És akkor jött a tömegpszichózis. A nézők berohantak a pályára, megkergették Németh Lajos játékvezetőt, kővel törték be az öltöző ablakait, megrongálták a vendégek buszát. Mi is ott álltunk apámmal a tüntető drukkerek között, és kizártnak tartottuk, hogy még mindig így kell nyomni Kádár János büdös kommunista csapatát, miközben az országban tombol a kibontakozás. (Tóth-Szenesi Attila)
(Fotó: Bődey János / Index)A meccsre járós időszakomban Pécsre el- és onnét visszajutni elég nagy kihívásnak tűnt, úgyhogy meg se próbáltam, egy haverom viszont igen, és az ő tapasztalatai végképp elvették a kedvemet. Történt ugyanis, hogy a bátor pécsi huligánok kifigyelték a vendégszektorban, majd a vasútállomásig követték, ahol csoportosan felkérdezték, hogy mégis hogy gondolja, hogy idejön Fehérvárról szurkolni a Pécs ellen. A támadókat az sem hatotta meg, hogy nem fehérvári (hozzám hasonlóan Budapestről szurkolt a Vidinek), és egy »Ezt vidd haza Fehérvárra!« beszólás következtében be is húztak neki egy nagyot. Azt hiszem, többször ő sem ment Pécsre.” (Inkei Bence)
(Fotó: Bődey János / Index)