A nemzetközi sportsajtó megrendülten ír minden idők egyik legjobb labdarúgójáról, a szerdán 60 éves korában elhunyt Diego Maradonáról.
Bild:
„Adios, Diego! Maradona isten kezében. Diego Armando Maradona (60), a világ legnagyobb futballművésze halott.”
Frankfurter Allgemeine Zeitung:
„A zsenialitás és az őrület között. A labdarúgás világának búcsúznia kell egyik legjobb játékosától: mindössze 60 évesen elhunyt Diego Armando Maradona. Világbajnok, többszörös bajnok, UEFA-kupa-győztes, szövetségi kapitány, doppingvétkes, megbukott tévés műsorvezető, kokainfogyasztó – ez tulajdonképpen túl sok egyetlen életre.”
Süddeutsche Zeitung:
„Isten lába. Az istenek között a legemberibb. Az esendő zseni: csak kevés embernek van annyi meghatározó fejezet az életében, mint Diego Armando Maradonának. Az argentin évekig a mennyország és a pokol között ingázott.”
Die Welt:
„Az isten halott! Diego Maradona zseni volt, mániákus, szenvedélybeteg – szurkolói számára pedig csak »D10S«, azaz isten. Most pedig elhunyt.”
Der Tagesspiegel:
„Az isteni. Zseniális, őrült, tragikus – Diego Maradona az ellentmondások embere volt.”
La Repubblica:
„Diego Armando Maradonának abszolút tehetsége volt két dologhoz, a futballhoz és az önsorsrontáshoz. Sokáig párhuzamosan végezte a kettőt, aztán az elsőt abbahagyta, a másodikat pedig folytatta a 60.-ban elérkezett lefújásig.”
Liberation:
„Igazi futballvirtuóz volt: legjobb pillanataiban Diego Maradona azt tanította nekünk, hogy kételkedjünk a fizika szabályaiban, és higgyünk a halhatatlanságban. Cselei, trükkjei, szlalomozásai félelemben és rettegésben tartották az ellenfeleket. A tudósok szerint a súlypontja alacsonyabban volt a normálisnál, a nagy latin-amerikai író, Eduardo Galeano pedig egyszer megjegyezte, hogy Maradona az egész testével lát. Amikor focizott, természetfeletti volt. A pályán kívül azonban felerősödtek az emberi gyengeségei: a drogok, az alkohol, a bulimia, a prostituáltak és más függőségek gyorsan legyőzték a tehetségét.”
L'Équipe:
A francia sportnapilap teljes címlapját Diego Maradonának szentelte, egy egész alakos, az 1986-os világbajnokságon készült fotóval tisztelgett az argentin klasszis emléke előtt. A lap egyébként helyszíni tudósítást is közölt Buenos Airesből, megörökítve az argentin főváros utcáin hömpölygő tömeget.
La Vanguardia:
„Maradona mítosszá vált az 1986-os világbajnokságon, amelynek döntőjében Argentína 3–2-re nyert az NSZK ellen. Legendává az angolok elleni negyeddöntő tette, amikor a saját térfeléről indulva minden ellenfelét kicselezte, majd még a kapus mellett is elhúzta a labdát, és úgy lőtt a hálóba. A szurkolók eksztázisba kerültek.”
Daily Star: „Maradona isten kezébe került 60 évesen” – írja címlapján az angol bulvárlap, amely az 1986-os világbajnokságon elhíresült kezezős gól pillanatát választotta illusztrációnak. „Hol volt a videóbíró, amikor a leginkább szükség volt rá?” – teszi fel a költői kérdést a Daily Star címoldalán.
Daily Mirror: ugyanazzal a képpel és ugyanazzal a felütéssel jelent meg a Daily Mirror csütörtöki száma is, mint a Daily Star. A bulvárlap azt írja címlapján: „Diego Maradona, egy hős, egy gazember, egy csaló és egy zseni. 60 éves korában elhunyt.”
Berner Zeitung:
„Ó, Maradona! Az argentin több életet is élt: egyet a talán valaha volt legragyogóbb futballistaként, a többit pedig egészségtelenül. Talán az volt a legnagyobb eredménye, hogy mindezek mellett egyáltalán meg tudott öregedni. Argentínában is azt mondják: egy macskának hét élete van, de Maradona esetében már abbahagyták a számolást.”
Neue Zürcher Zeitung:
„Diego Maradonának olyan volt a karrierje, mint egy holdra szállás.”
(Borítókép: egy férfi egy olasz újság Maradonáról szóló cikkét mutatja Nápolyban. Fotó: Francesco Pecoraro/Getty Images Hungary)