Döbbenet, az Európa-bajnok olaszok lemaradnak a vb-ről!

2022. március 24., csütörtök 22:50

Dráma! Az Európa-bajnok Olaszország már biztosan nem lehet ott a katari labdarúgó-világbajnokságon, mivel a pótselejtező elődöntőjében kikapott otthon Észak-Macedóniától.

Döbbenetes fölényben játszott a 2018-as vb-ről is lemaradó, tavaly viszont Európa-bajnoki címet szerző olasz csapat Észak-Macedónia ellen, de hiába volt 16–3 a kapura lövések száma, a hazaiak ekkora mennyiségből is csak háromszor találták el a kapu felületét, gólt pedig egyikből sem tudtak szerezni a szünet előtt.

A fordulást követően sem igen változott az összkép, Domenico Berardi néhány perc alatt három nagy lövést is megeresztett gyorsan, majd Lorenzo Insigne is helyzetbe került, mielőtt Berardi újabb lehetősége kimaradt – és még mindig csak a 63. percben jártunk.

Ezt követően a szögletek kerültek előtérbe (itt 16–0 volt a 90 perc), de hiába az összesen 32 olasz lövés, csak nem akart megtörni a jég.

A végén pedig jött a dráma, a 92. percben Alekszandar Trajkovszki távoli lökete (a lövést az MTK Budapest támadója, Bojan Miovszki készítette elő egy csúsztatott fejessel) a jobb alsóban kötött ki, így Észak-Macedónia jutott tovább, az Eb-győztes biztosan nem lesz ott a vb-n (0–1)!

Az Azzurrival ezelőtt sosem fordult elő, hogy két egymást követő világbajnokságról is lemarad.

Portugáliában a törököket az első negyedóra végén Bernardo Silva lövésénél a kapufa elsőre még megmentette, a kipattanót viszont Otávio értékesítette. Bár a vendégek kétszer is egyenlíthettek volna, az első félidőben mindent kihagytak, Diogo Jota fejesével pedig nőtt a hátrány.

A második játékrész derekán Burak Yilmaz góljával csak összejött a törökök válasza, viszont ez végül csak a szépségtapaszhoz volt elegendő, mivel ugyanő a 83. percben büntetőt rontott, Matheus Nunes pedig a végjátékban bebiztosította a sikert – a 2016-os Eb-győztes így egy lépéssel közelebb a vb-hez (3–1).

Wales az első félidőben szabadrúgásból, a másodikban szöglet után eredményes Gareth Bale duplájával legyőzte a Marcel Sabitzer Ben Daviesen megpattanó lövésével szépítő Ausztriát (2–1), így bejutott az A ösvény döntőjébe.

Itt viszont még nincs ellenfél, hiszen az orosz–ukrán háború miatt a Skócia–Ukrajna-összecsapást júniusra halasztották, és ezt követően rendezik majd meg a cardiffi találkozót, amely az utolsó európai vb-szereplőről dönt majd.

A svéd–cseh párharcban a vendégek a 12. percben hiába találtak a kapuba, a videózás után egy szabálytalanság miatt nem volt érvényes Jan Kuchta találata, végül a csereként beálló Robin Quaison 110. percben szerzett találata döntött a házigazda javára (1–0), ezzel az oroszok kizárása miatt automatikusan döntős lengyelek otthonába a svédek látogathatnak.

Amúgy csütörtökön Skócia 1–1-es döntetlent játszott a 94. percben, büntetőből egyenlítő Lengyelországgal felkészülési meccsen.

VB 2022, EURÓPAI PÓTSELEJTEZŐK

ELŐDÖNTŐK

A ÖSVÉNY

Wales–Ausztria 2–1 (Bale 25., 51., ill. B. Davies 64. – öngól)

A Skócia–Ukrajna-meccset júniusra halasztották.

B ÖSVÉNY

Svédország–Csehország 1–0 (Quaison 110.) – hosszabbítás után

Oroszországot kizárták, Lengyelország meccs nélkül jutott tovább.

C ÖSVÉNY

Portugália–Törökország 3–1 (Otávio 15., Jota 42., Nunes 94., ill. Yilmaz 65.)

Olaszország–Észak-Macedónia 0–1 (Trajkovszki 92.)

DÖNTŐK

kedd 20.45: Lengyelország–Svédország

kedd 20.45: Portugália–Észak-Macedónia

júniusban Wales–Skócia/Ukrajna

Már biztosan készülhet a világbajnokságra (a kijutás biztosítása szerint rendezve)

1. Katar (rendező, első vb-jére készülhet)
  2. Németország (a J csoport győztese, négyszeres világbajnok)
  3. Dánia (az F csoport győztese, 1998-as negyeddöntős)
  4. Brazília (az első négyben zár Dél-Amerikában, ötszörös világbajnok)
  5. Franciaország (a D csoport győztese, kétszeres világbajnok, címvédő)
  6. Belgium (az E csoport győztese, 2018-as bronzérmes)
  7. Horvátország (a H csoport győztese, 2018-as döntős)
  8. Spanyolország (a B csoport győztese, 2010-es világbajnok)
  9. Szerbia (az A csoport győztese, Jugoszlávia néven kétszeres negyedik helyezett)
  10. Anglia (az I csoport győztese, 1966-os világbajnok)
  11. Svájc (a C csoport győztese, háromszoros negyeddöntős)
  12. Hollandia (az G csoport győztese, háromszoros döntős)
  13. Argentína (az első négyben zár Dél-Amerikában, kétszeres világbajnok)
  14. Irán (az első két hely egyikén zár Ázsiában az A csoportban, ötször volt eddig csoportkörös)
  15. Dél-Korea (az első két hely egyikén zár Ázsiában az A csoportban, 2002-es negyedik helyezett)
  16. Japán (az első két hely egyikén zár Ázsiában a B csoportban, háromszoros nyolcaddöntős)
  17. Szaúd-Arábia (az első két hely egyikén zár Ázsiában a B csoportban, 1994-es nyolcaddöntős)

(Borítókép: A lövés, ami Olaszország végzetét jelentette – Tullio M. Puglia/Getty Images)