Svájci bravúr után Cristiano Ronaldóék kezében a négyes döntő

2022. szeptember 24., szombat 23:00

A Nemzetek Ligája A divíziójának 2. csoportjában a svájci válogatott 2–1-re nyert Spanyolországban, így nagy lépést tett a bennmaradás felé, és szívességet tett Cristiano Ronaldóéknak.

Persze ha úgy vesszük, akkor csak „törlesztett”, hiszen az előző meccsen épp Portugáliát verte meg az addig pont nélküli alakulat, hogy Zaragozában az első félidő derekán szerzett Manuel Akanji-fejessel előnnyel vonulhasson a szünetre.

A fordulást követően hamar egyenlített Jordi Alba – hét méterről lőtt a léc alá –, de sokáig nem tarthatott az öröm, hiszen rögvest jött a válasz Breel Embolótól, a svájciak pedig ezt követően már nem engedték ki kezükből az irányítást (1–2).

A portugálok pedig éltek is a lehetőségükkel, bő fél óra után Rafael Leao gólpasszából Diogo Dalot volt eredményes, majd a szünet előtt Bruno Fernandes növelte az előnyt, Patrik Schick pedig büntetőt rontott a cseheknél – ezt amúgy Cristiano Ronaldo kezezése miatt ítélték meg.

A második félidő elején a két gólszerző összjátékából Dalot szerzett újabb találatot, a végeredményt pedig Cristiano Ronaldo gólpasszából Diogo Jota állította be (0–4).

Ezzel a sikerrel a Nemzetek Ligája első győztese visszavette az első helyet a tabellán, és már csak akkor marad le a négyes döntőről, ha kedden hazai pályán kikap Spanyolországtól.

Korábbi ferencvárosi gólszerzők, Haaland találata nem ért pontot

A B ligában az ukránok gáláztak az örmények ellen, a volt ferencvárosi Olekszandr Zubkov egy gólt és két gólpasszt jegyzett az 5–0-s siker során. A csoportban a skótok is nyertek, így az ukrán–skót dönt a feljutásról, utóbbi kétpontos előnyéről várjuk a zárást.

Egy másik korábbi fradista, Myrto Uzuni is betalált, de hiába egyenlítettek ezzel az albánok Izraelben a 88. percben, a házigazda nyert, így feljutott az A ligába.

A norvégok természetesen Erling Haaland révén szereztek vezetést Szlovéniában, a Manchester City 22 éves klasszisa az öt forduló alatt hatodszor volt eredményes, 22 válogatott meccsén pedig a 21. gólját jegyezte.

Ez végül ezúttal viszont pontot sem ért, mivel a szlovénok a félidő derekán egyenlítettek, a hajrában pedig megfordították a meccset. És mivel a szerbek könnyedén kiütötték az első negyedóra végén még vezető svédeket, így az utolsó fordulóban lévő norvég–szerb dönt a feljutásról (a vendégeknek győzelem kell ehhez).

NEMZETEK LIGÁJA

5. FORDULÓ

A LIGA

2. CSOPORT

Spanyolország–Svájc 1–2 (J. Alba 55., ill. Akanji 21., Embolo 58.)

Csehország–Portugália 0–4 (Dalot 33., 52., B. Fernandes 45+2., D. Jota 82.)

Az állás: 1. Portugália 10 pont (11–2), 2. Spanyolország 8 (7–5), 3. Svájc 6 (4–8), 4. Csehország 4 (4–11)

B LIGA

1. CSOPORT

Örményország–Ukrajna 0–5 (Timcsik 22., Zubkov 57., Dovbik 69., 84., Ignatenko 81.)

Skócia–Írország 2–1 (Hendry 50., Christie 81. – 11-esből, ill. Egan 18.)

A csoport állása: 1. Skócia 12 (11–5), 2. Ukrajna 10 (10–4), 3. Írország 4 (5–5), 4. Örményország 3 (2–14)

2. CSOPORT

Izrael–Albánia 2–1 (Weissman 46., Baribo 92., ill. Uzuni 88.)

A csoport állása: 1. Izrael 8 pont (8–6, 4 meccs, már biztosan feljutó), 2. Izland 3 (5–5, 3), 3. Albánia 1 (3–5, 3), 4. Oroszország (kizárva)

4. CSOPORT

Szlovénia–Norvégia 2–1 (Sporar 69., Sesko 81., ill. Haaland 47.)

Szerbia–Svédország 4–1 (Mitrovics 18., 45+1., 50., Lukics 70., ill. Claesson 15.)

A csoport állása: 1. Norvégia 10 (7–5), 2. Szerbia 10 (11–5), 3. Szlovénia 5 (5–9), 4. Svédország 3 (6–10)

(Borítókép: Thomas Eisenhuth/Getty Images)