Innen csak egyszer vesztettek bajnokságot Spanyolországban

2023. február 6., hétfő 10:17

A 20. forduló után nyolc pont előnnyel vezet a Barcelona a Real Madrid előtt a spanyol labdarúgó-bajnokságban. Tetemes előny, de 18 forduló még hátravan. Mit mond a történelem? Behozható-e ez a hátrány, el lehet-e bukni innen a bajnoki címet? Nos, amióta bevezették a győzelemért járó három pontot, azaz az 1995–1996-os kiírás óta, ekkora előny egy eset kivételével mindig elegendő volt a végső diadalhoz. Ez az egy a 2003–2004-es bajnokság volt.

Katalóniában már készülhetnek az ünneplésre, legalábbis a statisztikai adatok ezt látszanak alátámasztani. Az FC Barcelona vasárnap késő este 3–0-ra legyőzte a Sevillát a La Liga 20. fordulójában, és mivel előzőleg a Real Madrid 1–0-ra kikapott Mallorca szigetén, Xaviék előnye nyolc pontra nőtt az élen.

Jókora előny, de vajon elegendő lehet-e a bajnoki címhez? Hiszen még 18 forduló hátravan, benne a tavaszi el Clásicóval, amelyet március 19-én rendeznek a Spotify Camp Nouban.

Ami a történelmet illeti, az 1995–1996-os sorozat óta, amikor Spanyolországban bevezették a győzelemért járó három pont rendszerét, ha egy csapat a huszadik forduló után legalább nyolc ponttal vezetett, egy kivételével mindig megnyerte a bajnokságot.

Az az egy kivétel a 2003–2004-es pontvadászat volt. Akkor olyasmi történt, amit azóta is emlegetnek Spanyolországban.

A Real Madrid kispadján a portugál Carlos Queiroz ült, aki igazi rocksztárként érkezett a Premier League-ből, ahol a legendás Manchester United-menedzser, Sir Alex Ferguson másodedzője volt. (Florentino Pérez érthetetlen okokból kirúgta a csapattal bajnokságot nyerő Vicente Del Bosquét.) A Valencia edzője az a Rafa Benítez volt, aki 2002-ben már bajnoki címre vezette a gárdát, 31 éves szünetet követően. Akkor még senki sem sejtette, hogy 2005-ben BL-t nyer majd a Liverpoollal.

Az őszi idényt a Real Madrid uralta. Nem csoda, olyan megasztárok játszottak a csapatban, mint a brazil Ronaldo, Zidane, Beckham, Figo, Raúl, Roberto Carlos. Az ötből három aranylabdás, csekélység...

Így jött el a 24. forduló. A Madridnak 52 pontja volt, a Valenciának 50, és a két csapat rangadóját a Bernabéuban vívták. Ha győz a Valencia, megelőzi a fővárosiakat. És a vendégek az argentin Roberto Fabián Ayala bombafejesével a 29. percben vezetést szereztek!

A Valencia a 90. percig megőrizte a vezetést, akkor azonban Tristante Oliva játékvezető valahonnan elővarázsolt egy tizenegyest a Madrid javára, Marchena állítólag szabálytalankodott Raúllal, és Figo bevágta a büntetőt, 1–1 lett a végeredmény.

Az eset 0.50-nél.

Az utolsó pillanatban elbukott győzelem padlóra küldte a Valenciát.

A következő két meccsét elveszítette, a Madrid mindkétszer győzött, a 26. forduló után nyolc pont volt a különbség a két csapat között.

A Real Madrid 59, a Valencia 51 ponttal állt.

Ugyanúgy nyolc pont differencia, mint jelenleg a Barcelona és a Real Madrid között, csak most még 18 forduló van hátra, akkor meg már csak 12 maradt.

Eldőlt a bajnokság sorsa. Vagy mégsem?

Nem bizony, mert a Madrid történelmi összeomlást produkált. A hátralévő 12 fordulóban mindössze 11 pontot szereztek Ronaldóék, három győzelem és két döntetlen mellett hétszer kikaptak, és hihetetlen módon a negyedik helyen fejezték be a bajnokságot! És hogy fenékig ürítsék a méregpoharat, a Király-kupa döntőjét 3–2-re elvesztették a Zaragoza ellen, a Bajnokok Ligája negyeddöntőjében pedig a Monaco bánt el a hófehérekkel, akik trófea nélkül maradtak.

Eközben a Valencia sem remekelt, hiszen a tizenkét fordulóban megszerzett nyolc győzelem, két-két döntetlen és vereség nem kiemelkedő sorozat, de a megszerzett 26 pont elég volt a bajnoki címhez. A La Liga élcsoportja így festett a 28. forduló után:

1. Valencia 77 pont, 2. Barcelona 72, 3. Deportivo La Coruna 71, 4. Real Madrid 70.

Carlos Queirozt pedig 2004 májusában menesztették.

Az alábbi táblázat a spanyol bajnokságban előfordult legnagyobb fordításokat mutatja. Az első oszlopban a zárójelben az olvasható, hányadik forduló után volt a szóban forgó előny. Érdekes, hogy az esetek jelentős részében a sokáig éllovas csapat még a második helyet sem tudta megszerezni.