2023. április 8., szombat 11:00
Barcelonában olyannyira nem tettek le Lionel Messi visszacsábításáról, hogy a katalán klub egyeztető tárgyalásokba kezdett a Spanyol Labdarúgó-szövetséggel az argentin világklasszis újraszerződtetésének pénzügyi lehetőségeiről. Mindezt azok után, hogy a Barca 4–0-s megalázó vereséget szenvedett a Real Madridtól a Király-kupa elődöntőjében.
Jelen pillanatban több kérdés foglalkoztatja a futball szerelmeseit, ezek közül az egyik legizgalmasabb Lionel Messi további sorsának alakulása. Úgy fest, a nyolcszoros aranylabdás világbajnok argentin előtt négy út áll:
- marad a Paris Saint-Germain csapatában, annak minden előnyével és hátrányával,
- elfogadja a szaúdi al-Hilal évi 400 millió dolláros ajánlatát,
- átkel az óceánon, és az MLS-ben az Inter Miami CF-nél folytatja,
- visszatér Barcelonába, ahonnan igazából nem is akart elmenni, csak rákényszerült.
Néhány nappal ezelőtt úgy tűnt, eldőlt a kérdés, amikor a szaúdi al-Hilal évi 400 millió dolláros (mai kurzuson ez 137 milliárd forintot jelent, ami megegyezik a Duna Aréna árával) ajánlatot tett Messi és menedzsmentje elé. Az argentin párizsi szerződése lejár az idény végén, és egyelőre nem nagyon haladnak a tárgyalások a hosszabbításról.
Messinek nyilván imponált, hogy kétszer annyira taksálják az arabok az értékét, mint örök vetélytársáét, Cristiano Ronaldóét. Egyelőre azonban nincs hír arról, mit szól Messi a csillagászati ajánlathoz. Azt viszont érdemes górcső alá venni, mi szól az egyes verziók mellett, illetve ellen.
- PSG: 2021 nyarán két idényre évi nettó 35 millió eurós szerződést írt alá az argentin, továbbá helyből felvett egy 25 millió eurós aláírási bónuszt. A szerződéshosszabbításról már szóban megegyezett Nasszer al-Kelaifival, a klub elnökével, csakhogy mindez még az előtt volt, hogy kifütyülték volna a legutóbbi két hazai, elveszített bajnokin. Továbbá nagyon úgy néz ki, a PSG az életben nem nyer BL-t. A maradás mellett szól a kényelem, a három gyerek már Párizsban jár iskolába, illetve óvodába, a füttyszó viszont nem esik jól az állandó ajnározáshoz szokott sztárnak.
- Al-Hilal: Az évi 400 millió dolláros fizetés nem szorul magyarázatra, de valójában ez az egyetlen olyan tényező, amely Szaúd-Arábiába csábíthatja a Messi családot. A sivatagban kikerülne a nyolcszoros aranylabdás az európai futball és főleg a Bajnokok Ligája körforgásából, továbbá megszűnne a legfontosabb különbség, ami a pénzéhesnek beállított Ronaldótól elválasztja. Most már nem állíthatná azt, hogy neki a futball, a dicsőség fontosabb a pénznél.
- MLS/Miami: Ez a verzió a legkevésbé esélyes, mivel magában foglalja a szaúdi szerződés összes hátrányát (kiesés az európai futball körforgásából, elszigeteltség, aranyketrec) annak egyetlen előnye, a hatalmas pénz nélkül. Mert az Inter Miaminál, ahol Phil Neville a menedzser, Messi csak a töredékét kapná annak, amit a sivatagban.
- Barcelona: Szíve szerint Messi el sem ment volna Barcelonából, ahol minden kavicsot ismer, és ami az igazi hazája, nem is annyira szülővárosa, Rosario, hiszen élete nagyobb részét a katalán városban élte le, és aratta ott a világraszóló sikereit. Csakhogy 2021 nyarán gyakorlatilag csődbe jutott a klub, és nem engedhette meg magának, hogy tovább fizesse a világ legdrágább futballistáját. Most azonban Joan Laporta klubelnök a spanyol szövetséggel egyeztetve megpróbál kidolgozni egy olyan pénzügyi tervet, amely lehetővé tenné Messi visszacsábítását, legalábbis erről ír a katalán Sport című lap. Ez a RFEF-nek, a királyi szövetségnek is érdekében állna, hiszen a világ legjobb(nak tartott) labdarúgójának jelenléte nagyban növelné a La Liga értékét.
Nyilvánvaló, ha csak az érzelmek döntenének, Messi még mindig a Spotify Nou Campban rúgná a labdát. Ahol jó barátja és egykori játékostársa, Xavi az edző. Egy biztos: Laporta minden követ megmozgat Messi megszerzésére, már csak azért is, mert a helyi hős visszaédesgetése komoly ütőkártya lenne a közelgő elnökválasztáson, amelyen a 143 000 socio szavaz.
Mert egyelőre csak úgy él Laporta a köztudatban, mint az az elnök, aki elengedte Messit. Mennyivel szebb lenne, ha úgy kerülne be a klub történelemkönyvébe, mint az elnök, aki visszaszerezte Messit.
(Borítókép: Lionel Messi 2017. szeptember 12-én. Fotó: Alex Caparros / Getty Images)