Még nem piálhat, nem vezethet, nem választhat, de már gólt lő a válogatottban

2023. szeptember 9., szombat 06:14

Spanyolország Tbilisziben 7–1-re legyőzte Georgiát a labdarúgó Európa-bajnokság selejtezősorozatának pénteki játéknapján. A mérkőzésen pályára lépett, sőt, gólt is szerzett Lamine Yamal, a spanyolok szélsője, aki 16 évesen és 57 naposan mindkét kategóriában spanyol csúcsot döntött.

2023. szeptember nyolcadika volt, spanyol és magyar idő szerint 18 óra 44 perc, amikor új bejegyzés került az emberiség nagy történelemkönyvébe: a Georgia–Spanyolország Európa-bajnoki selejtezőn, Tbilisziben, a Borisz Paicsadze Stadionban pályára lépett Lamine Yamal, a Barcelona legújabb csodagyereke.

Ez önmagában még nem történelmi pillanat, az viszont már annál inkább, hogy a marokkói és egyenlítői-guineai szülőktől származó srác mindössze 16 éves és 57 napos, és ezzel minden idők legfiatalabb játékosaként debütált a spanyol válogatottban. Ezzel Gavit, klub- és válogatottbeli társát fosztotta meg ettől a címtől, aki szintén játszott a spanyolok által 7–1-re megnyert meccsen. Gavi 2021. október 6-án 17 évesen és 62 naposan mutatkozott be a spanyol válogatottban, ezt a rekordot javította meg egy évvel és öt nappal Yamal.

Aztán a 74. percben Yamal még erre is rátett egy lapáttal.

Nico Williams visszagurított labdáját olyan magától értetődő természetességgel vágta ballal a hosszú sarokba, ahogy csak a legnagyobbaktól látni.

Fiatalok listája

Ezzel még egy rekordot megdöntött, ő lett a legfiatalabb gólszerző a spanyol válogatottban. Sőt, egy harmadikat is: korábban sohasem lőtt még gólt Eb-selejtezőn Yamalnál fiatalabb labdarúgó. Az eddigi csúcsot nem akárki tartotta, hanem Gareth Bale, aki 2006 októberében a Szlovákiától elszenvedett 5–1-es vereség közben szerezte a walesiek egyetlen gólját 17 éves és 83 napos korában.

A 2023-as esztendő különleges Yamal életében. Április 29-én a Real Betis elleni bajnokin Xavi, a Barca edzője Gavi helyére becserélte a srácot, aki ezzel a katalánok valaha volt legfiatalabb játékosa lett La Liga-meccsen 15 éves, 9 hónapos és 16 napos korában.

Yamal ugyan fiatal, de voltak még nála fiatalabb válogatott játékosok is. Például Martin Ödegaard, aki 15 éves, 11 hónapos és 8 napos volt, amikor először húzta magára a norvég válogatott mezét 2014 augusztusában. A világrekordot bizonyos Lucas Knecht tartja 14 évvel és 2 nappal. Az Észak-Mariana-szigetek játékosa a Guam ellen 9–0-ra elvesztett válogatott-találkozón, 2007. április elsején állította fel ezt a csúcsot. Hacsak nem áprilisi tréfáról van szó…

Az Opta statisztikája szerint Yamal a harmadik legfiatalabb európai labdarúgó, aki válogatottjában gólt szerzett. A rangsorban előtte állók azonban a sportág hőskorát idézik meg. A második helyen az északír Sam Johnston, míg az elsőn a magyar (!) Horváth József áll. Johnston 1882-ben 15 éves és 160 napos korában szerzett gólt, Horváth pedig 1906-ban 15 évesen és 12 naposan.

Horváth a BTC játékosa volt, és történelmi gólját 1906. október 7-én Prágában, a Slavia Stadionban szerezte, a 33. percben a Csehország elleni 4–4-es mérkőzésen. (Ugyanezen a meccsen még egyszer a hálóba talált.)

A tbiliszi meccsen különben Álvaro Morata mesterhármast ért el, de ezt csak úgy mellékesen, hiszen Yamal bizony elvitte a showt honfitársa elől.

A csoportban éllovas Skócia háromgólos győzelmet aratott Cipruson, így öt meccse után is hibátlan.

A D csoportban a horvátok magabiztosan nyertek otthon a lettek ellen, és felzárkóztak az éllovas törökökre, akik vendéglátóként nem bírtak az örményekkel.

A J csoportban a portugálok őrizték meg százszázalékos mutatójukat a Szlovákiában aratott győzelmükkel – a mérkőzés egyetlen találatát Bruno Fernandes szerezte a 43. percben –, míg Luxemburg úgy kerekedett 3–1-re Izland fölé otthon, hogy 2–0-s állás után a 73. perctől emberelőnyben játszott. A továbbjutás szempontjából Izland kiesni látszik a képből, viszont Luxemburg pontszámban beérte a második helyen lévő szlovák válogatottat.

EURÓPA-BAJNOKSÁG 2024, SELEJTEZŐ
A csoport:
Georgia–Spanyolország 1–7 (0–4)
Ciprus–Skócia 0–3 (0–3)
A csoport állása: 1. Skócia 15 pont/5 mérkőzés, 2. Spanyolország 6/3, 3. Norvégia 4/4 (5–7), 4. Georgia 4/4 (4–11), 5. Ciprus 0/4

D csoport:
Horvátország–Lettország 5–0 (3–0)
Törökország–Örményország 1–1 (0–0)
A csoport állása: 1. Törökország 10/5, 2. Horvátország 7/3 (8–1), 3. Örményország 7/4 (8–6), 4. Wales 4/4, 5. Lettország 0/4

J csoport:
Bosznia-Hercegovina – Liechtenstein 2–1 (2–1)
Luxemburg–Izland 3–1 (1–0)
Szlovákia–Portugália 0–1 (0–1)
A csoport állása: 1. Portugália 15/5, 2. Szlovákia 10/5 (5–2), 3. Luxemburg 10/5 (7–7), 4. Bosznia-Hercegovina 6/5, 5. Izland 3/5, 6. Liechtenstein 0/5

A tíz selejtezőcsoportból az első két–két helyezett jut ki a jövő évi, németországi kontinensviadalra. A maradék négy helyből egy a házigazda németeké, háromért pedig a pótselejtezőn 12 csapat küzdhet meg elődöntő/döntő rendszerben a Nemzetek Ligája alapján.