Így roskad rá az égbolt a Manchester Unitedre a 100. perc környékén

2024. április 6., szombat 10:53

Valaha legfeljebb 92-93 percig vezették a bírók a futballmeccseket, manapság viszont nem ritkák a 100 perces mérkőzések, leginkább a Premier League-ben. És ezeknek az extrém hosszabbításoknak a 2023-2024-es szezonban többnyire a Manchester United a kárvallottja. A csütörtökön a Chelsea-től elszenvedett 4-3-as vereség, amit Cole Palmernek a 100. és a 101. percben lőtt gólja pecsételt meg, csak a jéghegy csúcsa.

Korábban is voltak már kezdeményezések hasonlóra, az igazi vízválasztó a katari világbajnokság volt 2022 végén.

A nemzetközi szövetség (FIFA) illetékesei megmérték, hogy egy átlagos hosszúságú labdarúgó-mérkőzésen mindössze 55 percig van játékban a labda a 90-ből,

35 perc, azaz több mint a meccs egyharmada holtidő.

Készülődés a gól utáni újrakezdéshez, a bedobások, szabadrúgások, tizenegyesek, cserék előtti totojázás, fetrengés a földön, no meg szimplán szemérmetlen időhúzás. Ezért elhatározták, hogy meghosszabbítják a hasznos játékidőt. Ott és akkor, a vb alatt szoktunk hozzá a 100 percig tartó labdarúgó-mérkőzésekhez.

Ezen felbuzdulva a Premier League 2023–2024-es szezonjában kötelezővé tették a játékvezetőknek, hogy a gólok utáni újrakezdésnél, a szabadrúgásoknál, a cseréknél, örökkévalóságig tartó kirúgásoknál, valamint a gólörömöknél elpocsékolt játékidőt számítsák be, és a két félidő végén hosszabbítás formájában adják hozzá a meccs hosszához. Így jönnek létre az esetenként akár 100–105 perces mérkőzések.

Ugyan nem mondták még ki, de ez egy lépés a tiszta játékidő bevezetése felé, amely például a jégkorongban és a kosárlabdában már évtizedek óta a szabályrendszer része. (Zárójel: nem volna hülyeség, mert így értelmét veszítené az olykor már bicskanyitogató módon folytatott időhúzás gyakorlata.)

Mármost ahogy nő a 90. perc után hozzáadott idő tartama, értelemszerűen egyre több gól esik a ráadásban. A Premier League-ben 2006 óta tartják számon a hosszabbításban esett gólokat, és nem csoda, hogy idén megdőlt a legkésőbb esett PL-gól rekordja. Íme a tízes lista, benne három olyan góllal, amelynek a Manchester United volt a szenvedő alanya:

102:07 – Oli McBurnie (Sheffield United) a West Ham ellen 2024. január 21-én

101:48 – Dirk Kuyt (Liverpool) az Arsenal ellen 2011. április 17-én

100:39 – Cole Palmer (Chelsea) a Man United ellen 2024. április 4-én

100:15 – Gabriel Jesus (Arsenal) a Man United ellen 2023. szeptember 3-án

100:09 – Leon Bailey (Aston Villa) a Crystal Palace ellen 2023. szeptember 16-án

100:03 – Juan Mata (Chelsea) a Norwich City ellen 2011. augusztus 27-én

99:53 – Dejan Kulusevski (Tottenham) a Sheffield United ellen 2023. szeptember 16-án

99:45 – Bruno Fernandes (Man United) a Brighton ellen 2020, szeptember 26-án

99:18 – Cole Palmer (Chelsea) a Man United ellen 2024. április 4-én

99:17 – Oliver Norwood (Sheffield United) a Wolves ellen 2023. november 4-én

Január közepén McBurnie gólja egyébként őrült utolsó tíz percet koronázott meg.

A 93. és a 97. percre is jutott egy-egy kiállítás, úgyhogy mindkét csapat már tíz emberrel játszott, amikor McBurnie értékesítette a 2–2-es egyenlítést jelentő büntetőt.

Mellesleg Cole Palmer a 200. játékos, aki mesterhármast szerzett a Premier League-ben!

Az első triplázás Eric Cantona nevéhez fűződik 1992. augusztus 25-ről, ekkor a Leeds United 5–0-ra verte a Tottenham Hotspurt. Kissé homályos a videó, a zseniális francia 7-es mezben.

A legtöbb mesterhármast a Premier League-ben Sergio Agüero szerezte, a Manchester City argentin csatára tizenkettőt ért el. Őt Alan Shearer követi 11-gyel, a kiváló angol támadónak az a pechje, hogy az ő pályafutása még a Premier League 1992-es bevezetése előtt kezdődött.

De vissza a hosszabbításban esett gólokhoz, amelynek a Manchester United a legfőbb kárvallottja, kiváltképp a jelenleg is zajló bajnokságban. A „vörös ördögök” nem kevesebb, mint hat gólt kaptak a 95. perc után!

2024. február 1-jén Pedro Neto, a Wolverhampton játékosa a 95. percben egyenlített 3–3-ra a ManUnited ellen. Még szerencse, hogy a 97. percben Kobbie Mainoo révén volt válasz, és ezzel 4–3-ra megnyerte a thrillert a United.

2023. szeptember 3-án a United úgy kapott ki 3–1-re az Arsenaltól, hogy a 96. percben még 1–1-re állt a meccs. Ekkor Declan Rice szöglet után mellre vette a labdát, és Onana kapus hathatós közreműködésével a jobb alsó sarokba lőtt. Ezzel lett 2–1.

És még nem volt vége a meccsnek! A 101. percben labdaszerzés a kitámadó United ellen, Gabriel Jesus elfektette a kapust, és a hálóba pofozta a labdát. Klasszis gól, 3–1 a végeredmény:

De itt van még Alex Iwobi (Fulham) győztes gólja a 97. percben. Az igazi nagy szám Adama Traoré szlalomja a jobb szélen, majd a gólpassza a nigériai csatárnak, aki honfitársának, Onanának vágta be a labdát a jobb alsó sarokba. Ezzel nyert 2–1-re a Fulham.

Na és akkor ott van Cole Palmer 99. és 100. percben lőtt gólja, amivel a Chelsea 4–3-ra megverte a Unitedet.