Vasárnap Buenos Airesben meghalt César Luis Menotti, minden idők egyik legnagyobb hatású futballedzője, az 1978-as világbajnok argentin válogatott szövetségi kapitánya. Lionel Messi földije – mindketten Rosarióban születtek – 85 éves volt. Személyében a futball egyik utolsó nagy romantikusa távozott az árnyékvilágból.
Vasárnap 85 éves korában meghalt César Luis Menotti, aki 1978-ban első ízben vezette Argentínát labdarúgó-világbajnoki címre szövetségi kapitányként. Kevés nála nagyobb hatású futballedzőt ismert a történelem, iskolát teremtett az argentin labdarúgásban menottismo (menottizmus) néven. Mottója, amit mindig hangoztatott, szállóigévé nemesedett:
A futballban le lehet állni a futással, hosszú percekre ki lehet szállni a játékból, csak egy dologgal nem szabad felhagyni: a gondolkodással...
És mondott még valamit, amit a passzjáték apoteózisaként értelmezhetünk:
A gól nem más, mint egy olyan passz, amelynek a háló a végállomása.
Csoda-e, hogy amikor megkérdezték, kit tart az utóbbi harminc év legnagyszerűbb futballedzőjének, Pep Guardiola nevét említette?!
El Flaco (a Sovány), ahogy becézték, 1960-ban a Rosario Centralban kezdte pályafutását, nem volt rossz játékos, három év alatt 86 meccsen 47 gólt szerzett centerként. Később megfordult a Racing, a Boca Juniors, a New York Generals csapatában, kevesen tudják, hogy 1968-ban Pelével is játszott egy csapatban, a brazil Santosban.
Edzősködni 1970-ben a Newell's Old Boysnál kezdett, majd a Huracánt trenírozta, mielőtt 1974-ben kinevezték az argentin válogatott szövetségi kapitányának. Nála mutatkozott be a nemzeti együttesben 1977-ben Diego Armando Maradona, minden idők egyik legfantasztikusabb labdarúgója. (Történetesen Magyarország ellen.)
Sokan felrótták Menottinak, hogy nem rakta be Maradonát az 1978-as hazai rendezésű világbajnokságon szereplő argentin válogatottba azzal, hogy 17 évesen még túl fiatal. Tény, hogy nélküle is megnyerték a világbajnokságot...
Menotti és Maradona útja hamarosan Barcelonában is keresztezte egymást, a Sovány az 1983–1984-es szezonban volt a katalán sztárcsapat mestere, amikor Maradona is ott játszott.
Az 1982-es spanyolországi vb kudarca után leköszönt tisztségéből. Attól kezdve szakmai pályafutását a vele szöges ellentétben álló elveket valló Carlos Bilardóval folytatott vetélkedés jellemezte. Mondhatni, döntetlen eredménnyel, hiszen Bilardo 1986-ban ugyancsak győzelemre vezette Argentínát a mexikói világbajnokságon.
Menotti mindig többre becsülte a szépséget az eredményességnél, szemben Bilardóval, aki Sir Alex Fergusonnal együtt vallotta: a futballban csak egyvalami számít, és az a végeredmény.
A későbbiekben a láncdohányos Menotti irányította a Bocát (két időszakban), az Independientét (három periódusban), az Atlético de Madridot, a River Plate-et, a Peñarolt, a Rosario Centralt, a Sampdoriát, a mexikói Pueblát és Tecost, 2007-es visszavonulásáig. Élete végén az argentin nemzeti válogatottak igazgatója volt.
Kulcsszerepe volt abban, hogy a 2018-as oroszországi vb kudarca után Lionel Scalonit nevezzék ki a válogatott élére, és az élet Menottit igazolta: Argentína 2022-ben, Katarban harmadszor is világbajnok lett.
Az argentin szövetség, az AFA így búcsúzott a legendától:
A Barcelona, amellyel Király Kupát és Ligakupát nyert, szintén elköszönt egykori edzőjétől:
Végül a FIFA búcsúüzenete:
Menotti nagy szerelme a zene volt, sokszor hasonlította a futballt a muzsikához.
Sohasem titkolta politikai meggyőződését. Kezdetben a peronizmus feltétlen híveként definiálta magát, hogy aztán később belépjen a kommunista pártba.
(Borítókép: César Luis Menotti 2009 áprilisában. Fotó: Reinaldo Coddou H. / Getty Images)