Eljött a nagy nap! A magyar labdarúgó-válogatott Németországban megkezdi szereplését a Nemzetek Ligája 2024–2025-ös kiírásában. Azt, mondjuk, erőteljes túlzás lenne állítani, hogy a düsseldorfiak fókuszában Marco Rossi és együttese lenne, de hátha sikerül újabb meglepetést elérni...
Hol van már az idei nyár?
No, nem a hőmérsékletre gondolunk, hiszen bár a telefon alkalmazása szerint csupán 22 fok van, érzetre ez közelebb van a 30-hoz a tűző napon, sokkal inkább a nyarat uraló Európa-bajnoki hangulatot idézi.
A kontinensviadalon három csoportmeccsnek (Ausztria–Franciaország, Szlovákia–Ukrajna, Albánia–Spanyolország), valamint egy-egy nyolcad- (Franciaország–Belgium) és negyeddöntőnek (Anglia–Svájc) otthont adó stadion környékén gyakorlatilag semmi sem utal arra, hogy itt ezen a napon nemzetközi tétmérkőzést rendeznek a német válogatott részvételével.
Maga a húsz éve 240 millió euróból felhúzott Markur Spiel-Arena kívülről nem egy túlgondolt létesítmény, belülről azért már lényegesen jobban fest. A stadion amúgy 2004-es megnyitása óta a Fortuna mellett adott otthont hosszabb-rövidebb ideig a Rhein Fire amerikaifutball-csapatnak (2005–2007), a Bayer Leverkusennek (2008–2009) vagy éppen a KFC Uerdingennek (2019–2020) is, koncertekre pedig akár 66 500 főig bővíthető a befogadóképessége, szóval panaszra aligha lehet ok.
A Rajna keleti partján fekvő helyszín környéke inkább egy csendes kis kertváros hangulatát hozza el nekünk – ez, mondjuk, kétségtelenül frissítő lehet a nagyvárosok forgatagához képest –, mindössze egy-egy bringázó kissrác mezválasztásán nyilvánul meg a labdarúgás iránti rajongás.
Azt persze nem állítjuk, hogy itt a kutyát sem érdekli a magyar válogatott – de az is igaz, hogy a szombati meccs kapcsán a német újságírókat is csak a saját együttesük foglalkoztatta.
Míg Julian Nagelsmann-nak (és Pascal Grossnak) záporoztak a kérdések – ami persze érthető, hiszen Manuel Neuer, Ilkay Gündogan és Thomas Müller is visszavonult a nemzeti együttestől, Toni Kroos pedig en bloc a futballtól –, Marco Rossitól és az amúgy a Bundesligában játszó Schäfer Andrástól nem voltak kíváncsiak a magyar kérdésekre elhangzott válaszokon kívül másra.
Alapvetően persze ez sem sokkoló, nem úgy a magyar válogatott legutóbbi németországi NL-meccsének eredménye, hiszen az előző kiírásban a Budapesten elért 1–1 után Lipcsében 1–0-ra győztünk Szalai Ádám góljával.
A düsseldorfi Express a 12. oldalán foglalkozik a Nemzetek Ligája-mérkőzéssel, fő anyagában arra kérve az Európa-bajnoki 2–0-s siker során első gólt szerző Jamal Musialát, hogy ismételje meg a tettét.
A lap hat pontban foglalja össze a legfontosabb tudnivalókat, rögvest egy talán kissé meglepő ténnyel: a Nemzetek Ligája nem a németek terepe!
A nationalelf az NL negyedik kiírását úgy várja, hogy eddig mindháromszor az elitben szerepelt, de még sosem tudott továbbjutni, 16 mérkőzésből pedig csak hármat nyert meg – kilenc döntetlen és négy vereség mellett.
A magyarok elleni örökmérleget vizsgálva minimális fölénynek örülhetnek a németek, 38 mérkőzésből 14 siker mellett 12 döntetlen és 12 vereség a mérleg, persze ahogyan hangsúlyozzák, a legfontosabb az 1954-es világbajnoki döntő volt, amelyet az NSZK 3:2-re megnyert.
Azt már mi tesszük hozzá, hogy azóta tétmeccsen az Európa-bajnokságig veretlen volt a magyar csapat, más kérdés persze, hogy ez az elmúlt 70 évben a 2021-es Eb-n játszott 2–2-t és a már említett NL-duplát jelentette.
Természetesen kitérnek a fentebb említett változásokra a keretben, ugyanakkor fontos megjegyzés, hogy a Magyarország és Hollandia ellen készülő 23 fős keretből 20-an is ott voltak az Európa-bajnokságon, szóval nem rutintalan így sem a gárda.
Az újoncok közül a stuttgarti Angelo Stiller az egyetlen „elsőbálozó”, a Neuer távozása után első számúvá előlépő Marc-André ter Stegen mögötti két kapus, Alexander Nübel és Oliver Baumann azért volt már a keret tagja, még ha pályára nem is léphettek. A legtapasztaltabb játékos a kisebb generációváltás után Joshua Kimmich, az újdonsült csapatkapitány 91-szer lépett pályára eddig a nationalelfben.
Nemcsak a mérkőzéseket tekintve, a gólok számában is jelentős a visszaesés: a 20 mezőnyjátékosból mindössze nyolc talált már be a nemzeti együttesben. A legeredményesebb Kai Havertz, az Arsenal futballistája 51 meccsen 18-szor volt eredményes, őt a Dortmundtól a West Hamhez szerződő Niclas Füllkrug követi (21/13), mögöttük a Bayern München két már említett játékosa, Kimmich (91/6) és Musiala (34/5) található.
Végül a játékvezetőre is kitérnek, a francia Clément Turpin a németeknek is jó előjel, hiszen ő dirigálta az Eb nyitómeccsét, amelyen 5–1-re kiütötték Skóciát. Igaz, a francia sípmesterre azért a mieinknek sem lehetett eddig panaszuk...
A lap szerint a németek a Ter Stegen – Kimmich, Tah, Schlotterbeck, Raum – Andrich, Gross – Wirtz, Haverz, Musiala – Füllkrug tizeneggyel állnak fel, míg a mieinknél az általunk várt felálláshoz képest mindkét szárnyvédő posztján cserélnének, Nego helyett Bollát, Kerkez helyett Nagy Zsoltot raknák a pályára a kezdő sípszónál.
Németország–Magyarország – élőben az Indexen!
Düsseldorf, Merkur Spiel-Arena. V: Turpin (francia). 20.45 (Tv: M4 Sport)
A várható kezdőcsapatok
Németország: Ter Stegen – Kimmich, Tah, Schlotterbeck, Raum – Andrich, Gross – Wirtz, Haverz, Musiala – Füllkrug. Szövetségi kapitány: Julian Nagelsmann
Magyarország: Gulácsi – Balogh B., Orbán, Dárdai M. – Nego, Schäfer, Nagy Á., Kerkez – Sallai, Szoboszlai – Varga B. Szövetségi kapitány: Marco Rossi
1. forduló (szeptember 7.)
2. forduló (szeptember 10.)
3. forduló (október 11.)
4. forduló (október 14.)
5. forduló (november 16.)
6. forduló (november 19.)
(Borítókép: A magyar válogatott 2024. március 26-án. Fotó: Papajcsik Péter / Index)