Index Vakbarát Hírportál

Torghelle Sándor: Ez a mérkőzés megalapozta a karrieremet

2024. december 6., péntek 12:58

Hogyan változott a magyar futball az elmúlt húsz évben, és milyen tanulságokat vonhatunk le a válogatott legemlékezetesebb mérkőzéseiből? Ezekre a kérdésekre keresi a választ a 20 év, 20 meccs – avagy Torghellétől Szoboszlaiig című könyv, amely kötet bemutatóján a korszak egyik jeles érintettjeként részt vett a 42-szeres válogatott Torghelle Sándor, valamint a könyv három szerzője közül kettő, Marosi Gergely és Jandó Zoltán.

Torghelle Sándor számára az egyik legemlékezetesebb mérkőzés a németek elleni 2004-es, 2–0-s győzelem, amikor a válogatott barátságos összecsapásán 37 ezer néző két gólt szerzett, majd valósággal berobbant a köztudatba, és amely találkozó megalapozta angliai karrierjét. Torghelle a könyvbemutatón felidézte, hogy mennyire meghatározó volt számára az a kaiserslauterni fellépés.

„A két gólom a németek ellen a legfontosabb pillanataim közé tartozik, ezekkel lettem igazán ismert, és ennek köszönhettem, hogy tovább léphettem a karrieremben” – mondta.

A könyv egyik szerzője, Marosi Gergely úgy fogalmazott: „az elmúlt húsz év egy hullámvasút volt” a magyar futball számára, könyvük célja, hogy a válogatott emlékezetes mérkőzésein keresztül ezt felidézzék, illetve megmutassák annak mélyebb összefüggéseit. Külön kiemelte a 2016-s Európa-bajnokság pótselejtezőjében elért sikert, a norvégok elleni továbbjutást, majd a kontinensbajnokságon való részvételt, ami olyan kollektív eufóriát váltott ki a szurkolókból, amelyhez foghatót azóta sem tapasztalt.

A könyv nemcsak a pályán született eredményeket elemzi, hanem azokat a rendszerszintű problémákat is, amelyek évtizedekig hátráltatták a magyar futball fejlődését.

Torghelle hozzátette: a sportág idehaza „alulfinanszírozott volt, a klubcsapatok pedig kevés pénzből gazdálkodtak”, ráadásként pedig 2010 előtt a sportinfrastruktúra sokszor és sok helyen számított elavultnak, nem voltak megfelelőek az anyagi és/vagy az emberi erőforrások sem.

A beszélgetésben a résztvevők többször kiemelték, hogy a magyar futball fejlődése nem lineáris, hanem fordulópontokkal teli folyamat. Az egyik legnagyobb váltást pedig a 2010-es évek hozták, amikor jelentős beruházások indultak a sportágban. A résztvevők ugyanakkor rámutattak arra is, hogy a motiváció és a karakter továbbra is kulcsfontosságú.

„A játékosoknak maguknak kell akarniuk, hogy jobbak legyenek” – hangsúlyozta Torghelle, hozzátéve, hogy a jelenlegi közeg nem mindig hozza ki a maximumot a tehetségekből.

A könyv arra is rávilágít, hogy a válogatott most egyfajta szigetként működik a magyar futballban. Az infrastruktúra fejlődött ugyan, továbbá a válogatottmérkőzések népszerűsége jelentősen megnőtt, ellenben a klubcsapatok változatlanul küzdenek a nemzetközi áttöréssel.

Marosi Gergely a könyv egyik legnagyobb erényének azt tartja, hogy a szakmai elemzések mellett vicces és elgondolkodtató történeteket is tartalmaz, amelyek a játékosok és edzők mindennapjait mutatják be.

Ajánlókép: Torghelle Sándor és Michael Ballack küzd egymással (Fotó: Lars Baron / Bongarts / Getty Images)

Rovatok