Index Vakbarát Hírportál

Az ítéletidő sem akadályozta meg a németeket, hogy negyeddöntőbe jussanak az Eb-n

2024. június 29., szombat 23:18

Jégeső és villámcsapások miatt az első félidő derekán 25 percre félbeszakították a Németország–Dánia Európa-bajnoki nyolcaddöntőt, amelyet végül a házigazda németek a második játékrészben megérdemelten nyertek meg. Előbb Havertz büntetőből, majd Musiala remek szóló után volt eredményes, így összességében a német válogatott egyértelműen ejtette ki Dániát a kontinenstornáról.

A német és dán válogatott egyaránt veretlenül tudta le három csoportmérkőzését, annyi volt csupán a különbség a két csapat között, hogy a házigazda németek két győzelem mellett egyszer ikszeltek – éppen a címvédő olaszokat kiejtő Svájccal –, Dánia viszont háromból három meccsén játszott döntetlent, csoportja szerencsés alakulásának köszönhetően pedig a második helyen jutott tovább. Így Dánia győztes mérkőzés nélkül készült a németek elleni nyolcaddöntőre Dortmundban. A mérkőzés előtt Julian Nagelsmann szövetségi kapitány három helyen változtatott a kezdőcsapaton, Kasper Hjulmand viszont jól megszokott kulcsjátékosait küldte pályára. 

A német válogatott pedig házigazdaként és végső esélyeshez méltó módon kezdte a találkozót: nekirontottak a dánoknak, az első sarokrúgásra pedig Schlotterbeck érkezett remek ütemben, és fejelte a labdát a hálóba, de előtte volt egy lökés a tizenhatoson belül, így Michael Oliver jelezte, kifelé szabadrúgás. Nem hagytak alább a német rohamok, Kimmich villant meg, a németek középpályása jó 25 méterről, kissé jobbról vállalkozott lövésre, bombája pedig a léc alá tartott, onnan piszkálta ki bravúrral Schmeichel. A dán kapust az ebből következő sarokrúgásnál is foglalkoztatták, de magabiztosan hárított.

Ugyanúgy, mint tette azt Havertz lövésénél. A német támadó remek kiugratást kapott, és 10 méterről lőtt, bal alsó sarokba tartó labdáját viszont kitolta a dánok hálóőre. Az ebből következő szögletet Andrich fejelte kapura, de ezt úgy fogta Schmeichel, hogy ki sem pattant róla a labda. Azzal nem lehetet vádolni a németeket, hogy ne foglalkoztatták volna Schmeichelt az első percektől kezdve.

Az első negyedóra német rohamait túlélve a dánok is egyre kijjebb próbáltak jönni saját térfelükről. A 21. percben Eriksen kapott egy remek, hosszú indítást, ziccerben léphetett ki, de lövésébe az utolsó pillanatban belelépett Rüdiger, és szögletre pattant így a labda. Dánia a kezdeti nehéz percek után egyre többet birtokolta a labdát, így egyenesen arányosan a német offenzívák száma is csökkeni kezdett. 

A 29. percben a bal szélről érkezett veszélyes beadás a kapu előterébe, még éppen a tizenhatoson kívül Maehle csapott le rá, megtolta a labdát, eközben viszont Andrich csúnyán felvágta. A veszélyesen közelről elvégzett szabadrúgást Eriksen a sorfalba lőtte, így nem volt dolga Neuernek – ekkor még mindig váratott magára az első, kapura tartó dán lövés. Ami pedig az időjárási körülményeket illeti, már a mérkőzés előtt várható volt komoly mennyiségű esőzés, de egyik pillanatról a másikra villámcsapásokkal és mennydörgéssel érkezett meg a vihar –

Michael Oliver pedig azonnal félbeszakította a mérkőzést.

A játék végül 25 percig állt, majd lejátszották az első félidőből hátralévő maradék 10 percet, amelyben inkább újra német helyzeteket jegyezhettünk fel: Havertz fejelt öt méterről a kapu közepébe, de Schmeichel megint útját állta a labdának, így gól nélküli döntetlennel vonulhattak pihenőre a felek. Az első játékrész leginkább a dán kapusról és bravúrjairól szólt, de a dánoknak is megvoltak a maguk lehetőségei: például Höjlund a 45. perc letelte után ugrott ki ziccerben, de 13 méterről Neuerbe lőtte a labdát. 

A második félidő első valamirevaló lehetőségét kihasználta a dán válogatott: Eriksen ívelte fel jó 35 méterről a labdát a kapu előterébe, Delaney háttal a kapuval kezelte le azt, Andersen pedig kapásból, kissé jobbról a jobb alsó sarokba lőtt! Igen ám, de Delaney lesen kapta a labdát, így érvénytelenítették a gólt. A meg nem adott dán gól utáni támadásból a német csapat viszont büntetőt harcolt ki: Raum ívelt volna középre, közel az alapvonalhoz, de az előbb még gólt szerző Andersen kezét találta el a labda, így Michael Oliver a tizenegyespontra mutatott. 

A pontrúgást Kai Havertz végezte el, és lőtt rendkívül pontosan a bal alsó sarokba, 1–0!

És ha egy üzlet beindul! A német támadó pillanatokon belül megszerezhette volna saját maga és csapata második gólját. Az 59. percben Raum indítása után Havertz zseniális labdaátvételt követően lépett ki ziccerben, kapusra vezethette a labdát, és 8 méterről éppen elpörgette Schmeichel és a bal kapufa mellett. Havertz mellett Sané is sprintelt, őt eközben lerántották, de Oliver előnyszabályt jelzett, és nem ítélt büntetőt. 

A 69. percben, éppen azok után, hogy Höjlund kilépett Kimmich mellett, majd 12 méterről középre lőtt, és Neuer védett, a másik oldalon Musiala került helyzetbe. A németek klasszisa remek indítást kapott a bal szélen, elképesztő sprintet vágott ki, kapura tört, majd tíz méterről szépen kilőtte a hosszú, bal alsót, Schmeichel tehetetlen volt, 2–0!

A második német gól után sokkal nyugodtabb, eseménytelenebb mederben zajlott a mérkőzés, a német csapat magabiztosan őrizte előnyét, gólszerzési lehetőség egyik oldalon sem adódott. A dán csapat némileg megtört, nem is csoda, mivel két gólt kellett volna szereznie a hosszabbításért, ugyanannyit, mint tette azt az egész Európa-bajnokságon eddig.

Végül gól nélkül maradt a dán válogatott, egyúttal kiesett az Európa-bajnokságról. A német válogatott megérdemelten győzte le a három évvel ezelőtt elődöntős Dániát, és várhatja negyeddöntős ellenfelét: Spanyolországot vagy Grúziát. 

Az Európa-bajnokság programja vasárnap folytatódik újabb két nyolcaddöntővel: 18 órától Anglia–Szlovákia-, 21 órától pedig Spanyolország–Grúzia-mérkőzést rendeznek. 

Labdarúgó-Európa-bajnokság 2024, nyolcaddöntő:

további menetrend:

vasárnap

hétfő

kedd

Ön szerint melyik csapat nyeri meg a 2024-es Európa-bajnokságot?

  • 6076
    Spanyolország
  • 2066
    Németország
  • 518
    Franciaország
  • 474
    Portugália
  • 453
    Svájc
  • 283
    Anglia
  • 185
    Hollandia
  • 133
    Törökország

(Borítókép: Getty Images)

Rovatok