A negyeddöntős összecsapásokat július 6–7. között rendezték, végül Anglia, Spanyolország, Franciaország és Hollandia jutott a legjobb négy közé – tekintsünk vissza, hogy kiket győztek le az előző fordulóban.
Kedves olvasóink!
Ezúttal is köszönjük egész napos figyelmüket. Holnap jön a másik elődöntő (Hollandia–Franciaország), természetesen arról a mérkőzésről is beszámolunk percről percre az Indexen.
A mérkőzés előtt pedig elhozzuk a nap legfontosabb híreit egy külön percről percre tudósításban, érdemes lesz tehát holnap is velünk tartani.
Addig is jó pihenést kívánunk mindenkinek!
A franciák nem tudtak újabb gólt szerezni a második félidőben, így Spanyolország története során ötödik alkalommal játszhat Eb-döntőt. Az előző négy fináléjukból hármat megnyertek a spanyolok.
A spanyol-francia-meccs összefoglalóját ide kattintva tudják elolvasni.
Egyik oldalon sem történt csere a szünetben.
A játékosok lementek a pályáról, remek első 45 percet produkáltak. Reméljük a folytatásban is láthatunk még szép megoldásokat.
A franciák tizenhatosán belül pattogott a labda ide-oda, majd Dani Olmo bedobott egy finom cselt, aztán lőtt, a labda végül a menteni igyekvő Jules Koundé lábáról pattant a hálóba két méterről.
Bombagóllal egyenlített Spanyolország: a 16 éves Lamine Yamal kavargatott 25 méterre a kaputól, aztán ballal kapura tekerte a labdát, ami a jobb oldali kapufáról vágódott a hálóba. 1–1
Mbappé bal oldali beadása után Kolo Muani fejelt a kapu bal oldalába hat méterről, pocsékul helyezkedtek a spanyol védők a tizenhatoson belül. 0–1
A francia válogatott legjobb támadója a csoportkör első fordulójában, Ausztria ellen törte el az orrát. Utána egy speciális arcvédő maszkban játszott, de elmondta korábban, hogy az nagyon zavarja őt játék közben.
Úgy fest, hogy az elődöntő előtt sikerült meggyőznie az orvosokat arról, hogy már nem kell viselnie a maszkot, ugyanis a nélkül lépett pályára Münchenben.
A tiszta fehérben játszó franciák indították útjára a labdát. A spanyolok piros mezben, és kék nadrágban léptek pályára.
38 évesen és 222 naposan a rutinos labdarúgó lett a legidősebb mezőnyjátékos az Eb-k történetében, aki pályára lépett elődöntőben.
Az albán labdarúgó-válogatott egyik munkatársa állítólag szexuálisan zaklatott egy szállodai alkalmazottat Dortmundban a 2024-es Európa-bajnokság alatt.
Az incidensre állítólag abban az épületben került sor, ahol az albán futballisták megszálltak, amíg versenyben voltak a tornán.
A dortmundi ügyészség vizsgálatot indított az ügyben. Nem sokkal a Spanyolország elleni utolsó csoportmeccs előtt a feltételezett erőszaktevő állítólag karon ragadta a szálloda 18 éves alkalmazottját.
„Ezután akarata ellenére szexuális aktusra került sor” – írja a Koha Ditore a német médiára hivatkozva.
Az ügyészség nem adott tájékoztatást a munkavállaló egészségi állapotáról. Vizsgálják, hogy a vádlott mennyiben cselekedett a nő akarata ellenére. Jelenleg nincs érvényben letartóztatási parancs ellene.
A vádlott – aki sem játékos, sem edző, sem tisztségviselő – visszatért Albániába. Az albán csapat mindössze három mecset játszott az Eb-n, mivel nem élte túl a csoportkört.
Elmaradt a holland válogatott Európa-bajnoki elődöntős sajtótájékoztatója Dortmundban, mivel a vasúti sínekre olyan akadályok dőltek, ami meggátolta, hogy a Wolfsburgból induló csapat időben eljusson a városba.
A két város között 250 kilométer a táv, amelyet most repülővel kénytelen megtenni a holland válogatott. A járat 20:20-kor indul Dortmund irányába, így értelemszerűen Ronald Koeman szövetségi kapitány, és a játékosok közül kijelölt Nathan Aké nem tudott volna megjelenni a 19:45-re kiírt sajtótájékoztatón.
Spanyolország: Unai Simón – J. Navas, Nacho, Laporte, Cucurella – Rodri, Fabián Ruiz – Yamal, Olmo, N. Williams – Morata. Szövetségi kapitány: Luis de la Fuente
Franciaország: Maignan – Koundé, Upamecano, Saliba, T. Hernández – Kanté, Tchouaméni – Rabiot – Dembélé, Kolo Muani, Mbappé. Szövetségi kapitány: Didier Deschamps
Az OpenAI által kifejlesztett chatbot – amely a sérüléseket és az eltiltott játékosok személyét is figyelembe vette – szerint nem dől el 90 perc alatt a 2024-es labdarúgó-Európa-bajnokság első elődöntője.
A ChatGPT némi gondolkodás után azt írta, hogy a francia válogatott hosszabbítás után nyer 2–1-re a spanyolok ellen. „Mi, emberek azonban tudjuk, hogy minden a pályán dől el” – válaszolták a spanyol újságírók.
A barcelonai repülőtéren törölték azt a Münchenbe tartó járatot, amin sok spanyol szurkoló utazott volna a Spanyolország–Franciaország-mérkőzésre.
Ők minden bizonnyal lemaradnak a müncheni elődöntőről, írja a Marca.
A francia válogatott a 2014-es németek elleni világbajnoki negyeddöntő (1–0) óta nem kapott ki tétmérkőzésen, rendes játékidőben.
Azóta a Didier Deschamps vezette csapat 17 éles mérkőzést játszott Európa-és világbajnoki mérkőzéseken, valamint a Nemzetek Ligájában.
Ebből 14-et megnyertek, kettőt büntetőkkel buktak el, egyet pedig a hosszabbításban veszítettek el.
Csalódottságának adott hangot Álvaro Morata, a németországi Európa-bajnokságon immár első számú favorittá lépett spanyol labdarúgó-válogatott csapatkapitánya, aki a keddi, Franciaország elleni elődöntőt megelőzően arról is nyilatkozott: úgy a nemzeti csapatban, mint klubjában, az Atlético Madridban bizonytalan a közeljövőt illetően. A center ugyanis értetlenül áll a kritikák kereszttüzében, és általánosítva azt mondta: spanyolként nem tisztelnek senkit és semmit, ő pedig személy szerint külföldön boldogabbnak érzi magát.
Bővebben itt!
Lothar Matthäus, a magyar labdarúgó-válogatott korábbi szövetségi kapitánya úgy érzi, hogy kedd este Franciaország 2–1-re legyőzi Spanyolországot „egy nagyon szoros mérkőzésen”.
„Láthattuk, hogy a spanyolok a szervezett német válogatott ellen is szenvedtek, most pedig egy rendkívül erős francia védelemmel néznek szembe” – tette hozzá.
Az előző körben Matthäus rosszul tippelt, a negyeddöntő előtt azt írta, hogy megérzése szerint a németek 11-esekkel kiejtik Spanyolországot.
Az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) X-oldalán számolt be arról, hogy az angol válogatott támadó, Bukayo Saka Svájc ellen szerzett találatát választották a negyeddöntő legszebbjének.
Emmanuel Petit, a franciák világbajnoka szerint Franciaország nem túl meggyőző teljesítménye elsősorban Kylian Mbappé rossz formájának tudható be.
Jelenleg nem méltó egy kapitányhoz, nem vállal elég felelősséget a pályán
– szállt bele Petit a Real Madrid új igazolásába.
Az 53 éves korábbi középpályás a francia szupersztár fizikai állapotára is kitért. „Fizikailag nincs jó állapotban, és a törött orra is hátráltatja. Minden, csak nem hatékony a kapu előtt. Ráadásul az ellenfelek tudják, hogyan kell megállítani őt” – idézte a franciák legendáját a Die Welt.
A WhoScored statisztikája szerint Bukayo Saka cselez leghatékonyabban az Európa-bajnokságon – az Arsenal szélsője 59,1 százalékban tudja megverni a védőjét.
A franciák közül a csupán 1984-ben eredményes, akkor viszont kilencszer is betaláló Michel Platini tartja az Eb-csúcsot, őt héttel követi Antoine Griezmann, Thierry Henry pedig hattal zárt. A top 5-be még az ötgólos Zinédine Zidane és a négyszer eredményes Karim Benzema fér be.
A spanyoloknál ellenben már hét is elég az elsőséghez, Álvaro Morata áll az első helyen, megelőzve az ötgólos Fernando Torrest és a négygólos David Villát.
Az első Európa-bajnokságon még csak négyes döntőt tartottak a selejtező végjátékaként, az első elődöntős összecsapáson pedig alaposan kinyílt a gólcsap:
Jugoszlávia 5:4-re legyőzte Franciaországot a Parc des Princes-ben.
A vendégek a 11. percben előnyhöz jutottak, ám a szünet előtt fordítottak a hazaiak (2:1), Francois Heutte második találatával pedig már 4:2-vel vezettek.
Aztán jött az utolsó negyedóra, a jugoszlávok pedig a 75. és a 79. perc között háromszor betalálva megfordították a meccset. A finálét aztán a csehszlovákokat kiejtő szovjetek nyerték meg, ráadásban 2:1-re.
Már ami az elődöntős szerepléseket illeti. Ez már a hatodik spanyol elődöntő lesz, a házigazda nyolccal vezeti az örökrangsort.
David Alaba, a Real Madrid hátvédje, bár kiutazott a labdarúgó-Európa-bajnokságra, egyszer sem játszott, csak a pálya mellől segíthette csapattársait. Most azonban úgy tűnik, egész évben nélkülöznie kell a királyi gárdának az osztrák válogatott alapemberét, ugyanis nemcsak keresztszalag-szakadásából kell felépülnie, hanem porckorongsérüléséből is.
Bővebben ide kattitntva olvashat erről.
Az okfejtés szerint ha a franciák ma nyernek, jó eséllyel a lengyel Szymon Marciniak vezetheti majd a berlini finálét, mivel a másik nagy favorit erre Clément Turpin, akinek amúgy a német–skót nyitómeccs is jutott már.
A francia válogatott középpályása, Adrien Rabiot a keddi, spanyolok elleni Eb-elődöntőt megelőző sajtótájékoztatón kritizálta Lamine Yamalt, amire a 16 éves tinisztár reagált is.
Rabiot szerint fontos, hogy ne hagyják elkényelmesedni a Barcelona támadóját.
„Egy elődöntőt mindig bonyolult menedzselni, de rajtunk múlik majd az, hogy mekkora nyomást gyakorolunk rá, nem szabad hagynunk, hogy elkényelmesedjen, és meg kell mutassuk neki, hogy ha a döntőben akar játszani, többet kell tennie annál, mint amit eddig.”
A válasz ma délelőtt érkezett Yamaltól, aki Instagram-történetében reagált ellenfele beszólására:
Mozogj némán, és csak akkor beszélj, ha sakk-mattot adtál.
Meglátjuk, hogy a kis csörte hoz-e minipárbajt a két játékos között.
Ahogyan a Spanyolország–Németország-, most a Spanyolország–Franciaország-ütközet előtt is arra jutott szerkesztőségünk, hogy ez a találkozó felér a döntővel.
Abban viszonylag közmegegyezés volt, hogy a hollandokat érezzük a leggyengébbnek, amit a csoportkörös szenvedés (végén behúzott siker a lengyelek, gól nélküli döntetlen a franciák, vereség az osztrákok ellen) után a két talán legkönnyebb párharcot jelentő, románok (3–0) és törökök (2–1) elleni siker sem tudott feledtetni.
Az Oranjét nyolc rangsorban raktuk az utolsó helyre, a másik ötben az angolok zártak, akiknek ugyanakkor három első helyük is volt! Persze itt sem a mutatott játék (bár a védekezés az egész Eb-mezőny talán legjobbja), sokkal inkább a meccsdöntő villanásokra bármikor képes klasszisok sora az, ami ebben a végjátékban már döntő lehet.
A franciák ehhez képest csak egy rangsorban voltak elsők, hétben viszont másodikak, így összességében fölényesen előzték a „háromoroszlánosokat”. Az elsőségre viszont így nem volt esély, a kilenc rangsorban első spanyolok megtartották első helyüket.
A spanyolok a négy fináléjukból hármat (1964, 2008, 2012) megnyerve a németekkel holtversenyben vezetik az örökranglistát, a franciák a két arannyal (1984, 2000) az olaszok mellett követik őket a sorban.
A három elveszített vb-döntővel rekorder hollandok számára az Eb-n legalább összejött egy arany 1988-ban, az 1966-os világbajnok angolok viszont meglepő módon még sosem voltak a kontinens urai.
Igaz, a legutóbbi tornán csak a tizenegyespárbaj választotta el ettől őket, és ezúttal is csak két párharc kellene még az első aranyhoz…
Megtartotta a spanyol válogatott elleni Európa-bajnoki elődöntőt megelőző sajtótájékoztatóját Didier Deschamps, a franciák szövetségi kapitánya. A szakember szerint nem kötelező mindenkinek néznie a francia csapat mérkőzéseit, Kylian Mbappéval kapcsolatban pedig elmondta, meggyőződése, hogy 110 százalékot fog nyújtani a mérkőzésen.