Csütörtök reggel megtartotta évindító sajtótájékoztatóját a Magyar Kajak-kenu Szövetség, szó esett a párizsi olimpia szempontjából kiemelt fontosságú duisburgi világbajnokságról (augusztus 23–27.) és a hazai rendezésű világkupáról is.
Boros Gergely szakmai igazgató kapta meg elsőként a szó, a 2022-es eredmények értékelése után pedig rögvest kitért a 2023-as év legnagyobb kihívásaira is.
Az előző évben a hat tokiói olimpiai bajnokunk közül öt is pihent, és csak Kopasz Bálint volt az, aki rajthoz állt – és mindenhol kiválóan teljesített –, ennek ellenére remekül szerepelt csapatunk a világbajnokságon és az Európa-bajnokságon is. A fiatalok is mindent megtettek, hogy minél eredményesebbek legyenek, és beépüljenek a felnőtt keretbe. 2021-ben nagyon magasra tettük a lécet utánpótlásban, de tavaly még ezt is felül sikerült múlni, idén az a célunk, hogy ezt valahogy tartani tudjuk. A felnőtteknél az idei fő célunk, hogy a sok felkészülési viadal után az olimpiai kvalifikációs világbajnokságon minél több kvótát megszerezzünk Párizsra. Számos válogató lesz, köztük a hazai rendezésű világkupa is
– mondta Boros Gergely.
A szakmai igazgató hozzátette, olyan költségvetés áll a sportág rendelkezésére, hogy a korábbi szintnek megfelelően tudják támogatni a versenyzőinket, és a háttér miatt az idei évünk biztosított.
Hüttner Csaba, a felnőttválogatott szövetségi kapitánya elmondta, hogy még a 2022-es egy átmeneti év volt a 2021-re csúszott tokiói olimpia után, az idei a legfontosabb esztendőnk a párizsi ötkarikás viadal szempontjából. Férfi sportolóink Dél-Afrikában és Sevillában készülnek, a női szakág képviselői számára később lesznek a válogatók, ezért ők kicsit később kezdik az évet.
Természetesen a kvótaszerzésről is faggatták a kapitányt, aki kitért a visszatérőkre és az idén kiváló sportolókra is.
Csipes Tamara és Bodonyi Dóra szülés után visszatér, Kozák Danuta és Medveczky Erika anyai örömök elé néz, Lucz Dóra visszavonult. A visszatérők gőzerővel készülnek, nagyon jó formában vannak. A kvótákat illetően rendkívül fontos, hogy mind négyesben, mind párosban legyen ütőképes egységünk, hogy meg tudjuk szerezni mind a hat kvótát. Női kajakban nem lesz ezzel gond reményeink szerint. A kenusok között több párosnak is lehetősége van kiharcolni az egy kvótát, reményeim szerint lesz olyan fiatal, aki beleszólhat a női kenusok kvótaszerzésébe. A férfikajak a legnehezebb, a négyes a legsűrűbb mezőny, századokon múlik minden verseny, a siker azon fog múlni, hogy aktuálisan kik a legfelkészültebbek. A négyes alapja megvan, együtt készül, remélhetőleg a világkupán olyan eredményt ér el, ami biztos pontot jelent a jövőt illetően. Férfikenuban tavaly mind a páros és az egyes (Adolf Balázs, Hajdu Jonatán, Fekete Ádám) sérüléssel, vírusfertőzéssel küzdött, remélhetőleg ezeket a problémákat magunk mögött hagytuk. Egyesben itt is öt kvótát osztanak, ahogyan a hölgyeknél, ezért itt is nagyon nehéz a helyzet, párosban nyolcat, ott azért valamivel könnyebb, de megvan az esélyünk mindkét fronton. Remélhetőleg a fiatalok itt is fel tudnak zárkózni
– válaszolta a szövetségi kapitány.
Május 11–14. között Szegeden rendezik meg az ICF gyorsasági és parakenu-világkupát, ennek előkészületeiről Szakács Bálint ügyvezető igazgató, a verseny szervezőbizottságának az elnöke beszélt az évindítón:
„Három hónap van még a világkupáig, jól állnak az előkészületek. Kicsit még az előző vb-rendezésünk hatása alatt vagyunk. Célként tűztük ki, hogy minden évben rendezzünk valamilyen világeseményt Magyarországon, ennek köszönhetően olyan szervezői gárda alakult ki, ami minden évben magas színvonalat tud nyújtani, és igyekszünk minden évben még javítani is. A tavalyi ifjúsági és U23-as vb nekünk is egy erőmérő volt, az ottani tapasztalatokból igyekszünk továbblépni, a hibákból tanulni, és olyan felnőtt eseményt rendezni, ami nagyot szól. Legutóbb felnőtt eseményen a 2019-es olimpiai kvalifikáció volt nézők előtt, májusban az a célunk, hogy megteljen a lelátó, bízunk benne, hogy a sportág legjobbjai érkeznek” – mondta Szakács Bálint.
(Borítókép: Tim Clayton/Corbis via Getty Images)