Talant Dujsebajev kapitány és Nagy László is olimpiát akar, a kézisek a januári Európa-bajnokságon tehetnek ezért igen sokat. Továbbgondoltuk, mi vár ránk.
A férfi kézilabda válogatott miután nem jutott ki az előző világbajnokságra, csak a januári Európa-bajnokságon vívhatja ki az olimpiai selejtezőt. Tíz nappal a sorsolás után már megvan a lengyelországi torna menetrendje is.
Jobban nem is alakulhatott volna nekünk. A csoport leggyengébb csapatával kezdünk, Montenegróval.
Aztán jöhetnek azok az oroszok január 18-án, akiket sikerült felülmúlni a csoportban itthon és idegenben egyaránt. Ha ez a két meccs megvan, amire az esély abszolút adott, két nap múlva összecsaphatunk a dánokkal a csoport első helyéért. A tét pedig az kell hogy legyen, melyik válogatott képes négy ponttal kezdeni a középdöntőt.
A dánok 2012-ben megnyerték atz Eb-t, aztán az olimpián nem jutottak a négybe, mindig nyerni akarnak, és az előzetes erőviszonyok alapján jobbak, mint mi.
Kalkuláljunk tehát két ponttal, vigyünk annyit a középdöntőbe a második helyen. Ott azonnal a legfontosabb meccsünk jön, ha a másik csoportban is minden a papírforma szerint alakul. Akkor játszanánk ugyanis a harmadik helyen továbblépő svéd-szlovén duó valamelyikével.
A szlovénokkal szemben elvéreztünk a vb-selejtezőben, van miért visszavágni. A svédekkel szemben az olimpiai elődöntőben kikaptunk, mindkét válogatott korosodik, de a svédeknél a két legfontosabb lövőjátékos (Kim Andersson és Ekdal du-Rietz) már nem fog a válogatottban játszani.
Nem vitás, ehhez a meccshez bravúr kell, akármelyik válogatott is a rivális. Ám ha ez megvan, kizárólag a kezünkben a sorsunk.
Még akkor is elérhető az olimpiai selejtező, ha a folytatásban sem a németek, sem a spanyolok ellen nem szerzünk egy pontot sem.
Még így is tartható lenne ugyanis a középdöntő csoportjának a negyedik helye.
Megint visszautalunk az erőviszonyokra. Ha másik ágon a lengyel-francia-horvát hármas érvényesíti a tudását, akkor a másik ágról is maximum a negyedik helyet érheti el olyan válogatott, amelyiknek nincs olimpia helye.
január 18.: Oroszország-MAGYARORSZÁG 18.00
január 20.: Dánia-MAGYARORSZÁG 20.00
Baj akkor van, ha a már olimpiai résztvevő franciák nem gyúrnak rá erre az eseményre, ahogy 2012-ben. Ha a nem selejtezősek közül valaki bejön a másik ágon a harmadik helyre, akkor sincs semmi veszve, ha a mi águnkon mi leszünk a legjobbak azok közül, akiknek még nem biztos az indulásuk a selejtezőben.
Elsőre ez így bonyolultabb, nézzük meg a konkrét példát, hangsúlyozva, hogy az előzetes erőviszonyok alapján számolgattunk. A szerbeket erősebbnek gondoltuk a macedónoknál, a szlovénokat pedig a svédeknél.
Vastaggal azokat szedtük, akik jelen állás szerint selejtezősek. Ez alapján Izland és Magyarország külön meccset csak azért vív, hogy melyiké legyen a legjobb európai pozíció majd az olimpiai selejtező beosztásakor.
Addig azonban ne is szaladjunk előre, kivált, mert az Eb győztese a vb-sorrendet is felboríthatja, a katariak pedig ha Ázsiában a legjobbak lesznek, azonnal kijutnak, így igazából az előző vb-sorrend legjobb nyolcadik és kilencedik helyezettje, vagyis Szlovénia és Macedónia előtt is megnyílik az út.