Három nap múlva, november 28-án rajtol a női kézilabda-Európa-bajnokság, amelynek Ausztria és Svájc mellett hazánk egyik legszebb városa, Debrecen ad otthont. A kontinensviadal előtt Ilyés Ferenc, a magyar szövetség (MKSZ) elnöke, Golovin Vlagyimir, a válogatott szövetségi kapitánya, valamint Pantl Péter, a Mol-csoport kommunikációs igazgatója állt a sajtó rendelkezésére. A szövetség célkitűzése a döntő hétvégén (december 13–15.) való szereplés, vagyis az első hat hely egyikének megszerzése. A kapitány kiemelte, női csapatunk éremért akar harcolni, és mindent megtesz annak érdekében, hogy a kilátogató nézők boldogan térhessenek haza a mérkőzések után.
A sajtótájékoztatót Ballai Attila, a szövetség kommunikációs-, PR- és marketingigazgatója nyitotta meg, amit azzal kezdett, hogy a lányok feszített tempója miatt (vasárnap este még a tatabányai Jysk-kupán meccseltek, kedden pedig már Debrecenben van jelenésük) nem vesznek részt a hétfői sajtótájékoztatón, hogy legyen még egy szabadnapjuk ráhangolódni a kontinensviadalra.
A szót Ilyés Ferenc vette át, a szervezet elnöke, korábbi válogatott kiválóság kiemelte:
a szövetség a döntő hétvégén való szereplést, vagyis az első hatba jutást tűzte ki célul.
„Azt gondolom, hogy a lányok megmutatták, képesek erre. Mi pedig bízunk abban, hogy ezt meg is tudják valósítani. Ehhez Debrecenben kell hatalmas feladatot végrehajtani. Szeretnénk, hogy megnyerjék a csoportjukat, a középdöntőben pedig ugyancsak maximális teljesítményre van szükség ahhoz, hogy Bécsben zárhassuk a kontinenstornát.”
A korábbi 213-szoros válogatott átlövő hozzátette: a magyar város lesz az Eb legsűrűbb helyszíne, ugyanis Debrecenben két csoportot ( A és B – a szerk.) rendezünk, valamint középdöntőt, így a a Főnix Aréna összesen 24 mérkőzésnek ad otthont.
Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány azt hangsúlyozta mondandójában: női válogatottunk tagjai ki merik mondani, hogy éremért harcolnak.
Szeretném megköszönni mindazoknak, akik azért dolgoztak, hogy az Európa-bajnokság Debrecenben kerülhessen megrendezésre – most pedig rajtunk a sor. Bécsben akarjuk zárni a versenyt, de a legfontosabb, hogy az a rengeteg ember, aki megtisztel minket jelenlétével, boldogan mehessen haza. Ahogyan azt az elnök úr is mondta, minden készen áll, most rajtunk a sor! A tavaszi olimpiai selejtezőn is már remek hangulat volt, ott úgy éreztem, úgy éreztük, hogy képtelenség rosszul játszani ilyen közönség előtt és hangulat mellett.
Az erőviszonyokról Golovin Vlagyimir elmondta: vannak olyan meccsek, amelyeken kötelező a győzelem, például az észak-macedónok, valamint a törökök elleni, míg a svédekkel szembeni összecsapás a torna további lefolyását és végkimenetelét nagyban befolyásolhatja. A középdöntőre előre tekintve várhatóan a Montenegró elleni mérkőzés döntő lesz a legjobb hatba kerülés szempontjából, valamint a spanyolok és – természetesen – a franciák elleni találkozók is nehezek, illetve fontosak lesznek.
„Ezek a lányok már ki merik mondani, hogy érmet akarnak, és tudom, képesek is rá. Lehet, hogy a tudást és az erőviszonyokat tekintve nem mi vagyunk az esélyesek, de meg tudjuk csinálni. Tény, hogy szerencse is kell hozzá, de a cél ott lebeg a szemünk előtt, az akarattal pedig nem lesz gond” – zárta gondolatát a szövetségi kapitány.
Pantl Péter, a szövetség életében és a kontinenstornán kiemelt támogatóként szerepet kapó cég képviselőjeként bizakodó, szerinte a hazai közönség adta előnyt a lányok majd a pályára tudják vinni.
„Nem szeretnék előre gratulálni, de látva a hazai rendezésű nemzetközi tornákat, jók a megérzéseim. A mostani esetben nemcsak egy szponzorációs megállapodásról, hanem egy stratégai együttműködésről van szó. A cég ugyanis a régióban az egyik legnagyobb támogatója a sportágnak, a férfi Bajnokok Ligájából, a 2022-es férfi Európa-bajnokságból, valamint az idei kontinensviadalból is kivesszük a részünket. A megérzéseim tehát jók, az olimpia megmutatta, hogy mekkora erő van a csapatban, azt gondolom, hogy a hazai közönség adta segítséget a lányok kamatoztatni tudják majd.”
A magyar–osztrák–svájci közös rendezésű kontinensviadalon csütörtökön Törökország, szombaton Svédország, december 2-án pedig Észak-Macedónia lesz a magyarok ellenfele a csoportkörben, egyaránt 18 órától a Főnix Arénában.
A mieink továbbjutásuk esetén a szintén debreceni B négyes (Montenegró, Románia, Szerbia, Csehország) és a Bázelban, Svájcban sorra kerülő C-csoport (Franciaország, Spanyolország, Lengyelország, Portugália) két-két továbbjutójával mérkőzhetnek a debreceni középdöntőben (december 5., 6., 8., 10.).
A döntő hétvégére, azaz az elődöntőkre és a helyosztókra (döntő, bronzmérkőzés, az 5. helyért) december 13-án és 15-én kerül sor Bécsben.
Magyarország csoportmérkőzései: