Az egészen biztos, hogy októberben elkezdődik a nemzetközi kosárszövetség, a FIBA új sorozata, a Bajnokok Ligája. Az is biztos, hogy magyar csapattal, a Szolnoki Olajjal, és magyar kosárcsapat ilyen neves sorozatban még nem indult eddig.
Mégis, van egy rossz íze, mert az egész tornát árnyékolja a FIBA és az Euroligát rendező szervezet közötti rivalizálás.
Az ULEB-et (Union des Ligues Européennes de Basket-Ball) spanyol központtal 1991-ben alapította Európa három legerősebb nemzeti bajnoksága: a francia, az olasz és a spanyol. Az európai topklubok szakmai fejlesztése és együttműködése volt az alapcél, de 2000-ben már szakítottak a FIBA Europe-pal, és a kontinens topcsapatai számára egy új, sok pénzzel kecsegtető sorozatot, az Euroligát indítottak el.
Ezt azért tehették meg, mert a FIBA, amely már 1958 óta rendezett kontinentális klubtornákat, egész egyszerűen elfelejtette levédetni az Euroliga nevet. Az anyagiak sem okoznak gondot a szervezőknek, hiszen a Turkish Airlines 2010-ben évi 15 millió euróért megvásárolta a névhasználati jogot, és a marketingmegállapodást egészen 2020-ig kitolta.
Egyértelmű a cél, a FIBA meg akarja fojtani az Euroligát, és a Bajnokok Ligája elindítása is éppen ezt a célt szolgálja. Anyagilag is igyekszik ezt a törekvést erősíteni, a BL-ben induló csapatok 4,4 millió eurós összdíjazásban részesülnek, és a főtábla szereplés már garantáltan 100 ezer eurót ér.
Bár korábban arról volt szó, hogy a FIBA kizárja az Euroligában induló csapatok nemzeteit a világszövetség égisze alatt zajló tornákról, a fenyegetőzés azóta enyhült, az álláspontok is közeledtek, és az ULEB is ratifikálta azt a megegyezést, amely a Bajnokok Ligája alapításához kellett. Ettől még az Euroliga jövője továbbra is kérdéses, de a világszövetség egyelőre nem bántja az ott indulni szándékozókat.
Mivel az Euroliga egy zárt közösség, csak a tagországok bajnokságiban induló csapatok (ott sem kritérium a helyezés, csak a startpénz befizetése) vehetnek részt, így a magyar kosárlabda számára ez egy újabb nagy lehetőség, hiszen a Szolnoknak esélye sem lett volna a legrangosabb európai klubtornára nevezni. A Bajnokok Ligájában viszont főtáblán van, nem is akármilyen ellenfelek mellett.
A magyar csapat az E csoportba került a görög AEK Athén (bajnoki 3. legutóbb), az olasz Dinamo Sassari (2.), a német MHP Riesen Ludwigsburg (5.), a korábban Euroligát is nyerő szerb Partizan KK (2.), a lengyel bajnok Stelmet Zielona Gora, a 2012-es EuroChallenge Cup-győztes török Besiktas (9.), valamint a tavalyi belga alapszakaszban 2. Proximus Spirou Charleroi közé.
Az az indulók minőségében is látszik, a FIBA Bajnokok Ligája egyelőre kiforratlan, de a cél egy a futballhoz hasonló, üzletileg is sikeres sorozat. Ma már igyekszik senki sem emlékezni arra, hogy a kezdetekkor szinte lasszóval kellett összeszedni az indulókat. Van ennél sokkal fontosabb tény is: az NBA is delegált tagot a FIBA Boardba, azaz a világ legjobb bajnokságát irányítók is érzékenyen reagálnak a kontinensen történő eseményekre.