Megőrült az NBA: újabb 71 pontos varázslat, Jokics tanár úr megint oktatott

2023. február 27., hétfő 08:11 | aznap frissítve

A 2022–23-as szezon a rekordok évadja az NBA-ben: Donovan Mitchell után Damian Lillard, a Portland TrailBlazers veteránja is 71 pontot szerzett egy meccsen. Az áldozat a gyengécske Houston Rockets volt. Lillard a maga 32 évével a legidősebb játékos a liga történetében, aki elérte vagy meghaladta a 70 pontot. Ja, és egy átlagos teljesítmény Nikola Jokicstól, a Denver Nuggets kétszeres MVP-jétől: 40 pont, 17 lepattanó, 10 gólpassz, karrierje 99. tripla-duplája, és persze a győzelem a Clippers ellen.

Mindenki azt hitte, Donovan Mitchell (Cleveland) 71 pontos, január másodikán elért bravúrja megismételhetetlen, legalábbis ebben az NBA-szezonban. Pedig dehogy, úgy ömlenek a kosarak a 2022–23-as idényben, akár a víz a Niagara-zuhatagban magas vízálláskor.

Közép-európai idő szerint hétfő hajnalban Damian Lillard is 71 pontot ontott a Portland TrailBlazers–Houston Rockets-mérkőzésen, amivel egy rakás rekordot döntött meg. Mindenekelőtt ő lett az ötödik játékos a liga történetében, aki túllépte egy meccsen a 70 pontot; a másik négy Wilt Chamberlain (100), Kobe Bryant (81), David Robinson (71) és Donovan Mitchell (71) volt. Nem csoda, hogy Lillard a meccs után az öltözőben emlékezett Chamberlainre, felidézve a legendás center ikonikus fotóját:

Wilt 61 éve így ünnepelte a maga 100 pontját:

Aztán a rekordok: klubcsúcs, amelyet ugyanő tartott 61 ponttal; a 13 tripla egyéni rekord, ami eddig 11 volt; Lillard az első félidőt 41 ponttal zárta, ami szintén egyéni csúcs. A mezőnyből 22/28, a büntetővonalról tökéletes 14/14 volt a mérlege. A meccset amúgy a Portland nyerte 131–114-re.

A legnehezebb a meccs utáni doppingteszt volt, ugyanis vért vettek tőlem, és azt nagyon nem bírom. Amikor beszúrták a tűt a vénámba, egy pillanatra el is ájultam – tréfálkozott a 32 éves zseni.

Aki 31,4 pontos átlagával jelenleg harmadik az idei listán Luka Doncic (33,2) és Joel Embiid (33,1) mögött.

Nem Lillard 71 pontja volt azonban az egyetlen kiemelkedő teljesítmény ezen a játéknapon. Itt van mindjárt a hosszabbításban eldőlt Denver Nuggets–Los Angeles Clippers-mérkőzés, amit 134–124-re nyert meg a coloradói gárda. Mondanunk sem kell, hogy Nikola Jokics karrierje 99. tripla-duplájának köszönhetően. A zombori medve 40 pontot, 17 lepattanót, 10 gólpasszt és 3 labdaszerzést jegyzett, 14/21 volt mezőnyből, 12/15 büntetőből. A Joker fantasztikus labdaszerzése, majd asszisztja Brown alley-oopjához, amivel meglett a tizedik gólpassz és a tripla-dupla:

Jokicstól persze megszokott dolog a hasonlóan kiugró teljesítmény, erre bizonyság a meccset a tévében kommentáló J. J. Reddick megjegyzése:

Csak egy újabb átlagos mérkőzés a Jokertől…

További érdekességek: a Los Angeles Lakers Dallasban is győzni tudott (111–108), és araszol fölfelé a tabellán, a bajnok Golden State pedig 109–104-re verte a Minnesotát Steph Curry, Andrew Wiggins és Draymond Green nélkül.

(Borítókép: Damian Lilliard 2023. február 26-án. Fotó: Cameron Browne / NBAE / Getty Images)