Index Vakbarát Hírportál

Negyvenéves a „Király”, pontokba szedtük több évtizedes uralmát

2024. december 30., hétfő 08:49

Középiskolás sztár, tinédzser fenomén, a liga fiatal arca. Elképesztő számok, sokévnyi frusztráció, trónra kerülés. Utálattal járó váltás, megkoronázott király, bűntudat. Hazatérő, kibékülés, óriásölés. Útkereső, levezetés, újra a csúcson, végjáték. De hogy mi fér bele még egy ilyen karrierbe, arra csak a negyvenedik születésnapját ünneplő LeBron James tudja a választ.

LeBron James (eddigi) karrierjét összefoglalni pont annyira lehetetlen feladat mint hálás, egyszerűen nincs olyan dolog, amit ne ért volna el 22 éves pályafutása alatt, az Ohio állambeli Akronban született kosárzseni.

Bár egyre több helyről hallani, hogy ez lehet az éppen születésnapos játékos utolsó éve a világ magasan legszínvonalasabb, egyben fizikailag leginkább megterhelő kosárlabda-bajnokságában, az NBA-ben, ha van ember, akinek játékát nem befolyásolta az idő vasfoga, az kétségkívül James. A monoton összefoglaló helyett inkább beszéljenek róla a számok. Lássuk negyven érdekes pontban minden idők egyik legjobb – ha nem a legjobb – játékosának illusztris pályafutását!

1.: Az első játékos az NBA történetében, aki egyszerre lépett pályára saját fiával. A 20 éves Bronny Jamest az 55. helyen húzta ki a Los Angeles Lakers az NBA 2024-es játékosbörzéjén. A 20 éves játékos a 2024–2025-ös szezon idénynyitóján lépett pályára röpke három perc erejéig a Minnesota Timberwolves ellen.

2.: Bár egyszer sem sikerült megnyernie az év védő játékosa díjat, kétszer is közel járt a megszerzéséhez. Először az első MVP-szezonjában (az év legértékesebb játékosa), a 2008–2009-es idényben volt esélyes arra, hogy mindkét „fronton” a legjobb legyen, végül az akkor 23 éves Dwight Howard húzta be tükörsimán az első helyet. De négy évvel később már sokkal szorosabb versenyben kapott ki Marc Gasoltól. Az akkor már negyedik MVP-címét szerző királynál csupán 63 ponttal látták jobbnak a spanyol centert a szakírók.

3.: Háromszor nyert olimpiát az Egyesült Államok színeiben. Először a 2004-es nyári játékokra kapott meghívót, pechjére pont akkor, amikor történelmi blamába szaladt bele az amerikai csapat, amely óriási meglepetésre „csak” bronzérmesként fejezte be a tornát. Azonban 2008-ban már kijavították a csorbát, és a Kobe Bryant vezette „Redeem Team” már arannyal a nyakában távozhatott Pekingből.

Később 2012-ben és 2024-ben is Jamesszel a fedélzeten állt fel a dobogó legfelsőbb fokára az Egyesült Államok, így már csak Kevin Durant rendelkezik több aranyéremmel (4) férfi kosarasként, mint a 40 éves legenda.

4.: Karrierje során négyszer lett a bajnokság MVP-je (2009, 2010, 2012 és 2013), emellett pedig szintén négyszeres NBA-bajnok is (2012, 2013, 2016 és 2020), ráadásul minden bajnoki címet hozó évében az NBA-döntő MVP-jének választották.

5.: A legnagyobb amerikai kosárlabda-statisztikával foglalkozó oldal szerint LeBron James mind az öt pozícióban játszott pályafutása alatt. Az alapvetően kiscsatárként vagy hármas poszton otthonosan mozgó kosaras még az első szezonjában (2003–2004) játszott dobóhátvédként a Clevelandben, de később a Miamiban eltöltött évek során erőcsatárként is kipróbálta magát. Végül Los Angelesbe igazolása után kényszerült néhány szezonban irányítóként, majd a katasztrofálisan sikerült 2021–2022-es szezonban Anthony Davis sérülésekor számos alkalommal centert játszani.

6.: Karrierje során hatszor fejezett be negyvenpontos tripla duplával mérkőzést, ezzel hatodik az összesített ranglistán, olyan játékosokat megelőzve mint Nikola Jokics, Michael Jordan vagy Larry Bird.

7.: Hetedik szezonját kezdi meg a Los Angeles Lakersben, amely a harmadik csapata a ligában. Összesen tizenegy évet töltött két turnusban a Cleveland Cavaliersnél, közte pedig belefért négy év Dwayne Wade és Chris Bosh társaságában a Miami Heatben, megalkotva ezzel az NBA újabb nagy hármasát.

8.: James legendáriumába tartozik, hogy a rájátszásban szinte mindig ellenállhatatlanul játszott, és csak nagyon kevés csapat tapasztalhatta meg azt, amikor nem a királyról szólt a mérkőzés. Nyolcszor dobott győztes kosarat a rájátszások során, ebből öt ráadásul dudaszólós találat volt. A legemlékezetesebb minden bizonnyal a 2017–2018-as rájátszás második körében látott egykezes dobása a Toronto Raptors ellen. 

9.: Sorozatban nem kevesebb mint kilenc NBA-döntőben játszott 2010 és 2020 között, ebből négyszer a Miami (két győzelem), négyszer a Cleveland (egy győzelem) és egyszer a Los Angeles Lakers (győzelem) színeiben. Összesen tíz döntőben tette tiszteletét, a meg nem említett utolsó igazából a legkorábbi is volt. Még az első clevelandi időszaka alatt a 2006–2007-es szezonban jutott közel a bajnoki gyűrűhöz, de végül 4–0-s söpréssel a San Antonio Spurs lesimázta a csapatát.

10.: Talán az egyik leghihetetlenebb statisztika következik, pedig LeBron James esetében szinte egy egész zsákra való soha nem látott rekorddal lehetne példálózni. A pályafutása során összesen tíz mérkőzésen dobott 10 pont alatt. A leghíresebb alkalom pont a Dallas elleni 2010–2011-es döntő negyedik meccsén volt, amikor nyolc pontig jutott, úgy, hogy 27 százalékkal dobott a mezőnyből. Utoljára egyébként 2014-ben esett meg vele, hogy tíz pont alatt állt meg. 

11.: Újonc évében tizenegy pontot kapott a szakíróktól az év végi MVP-szavazáson. A legfiatalabb játékos, aki megnyerte a szezon legjobbjának járó díjat, a nemrég visszavonuló Derrick Rose volt, a Chicago Bulls akkor mindössze 22 éves szupersztárja. 

12.: Tizenkét alkalommal dobott 50 pontnál többet, karriercsúcsa 61 pont volt 2014-ben a Charlotte Hornets ellen, amikor 66 százalékkal dobott a mezőnyből.

13.: Sorozatban tizenhárom éven keresztül végzett a legjobb öt között az MVP-szavazásokon, ezt a figyelemre méltó teljesítményt pedig egyhuzamban érte el, 2005 és 2017 között.

14.: A San Antonio Spurs ellen elvesztett döntő után 2014 nyarán úgy döntött, hogy ideje visszatérni korábbi csapatához. A négy évvel korábbi, később még említésre kerülő Miamiba igazolás után sokan ellenségként tekintettek rá Clevelandben. De miután négy éven keresztül NBA-döntőbe vezette az együttest, már szent volt a béke. Főleg, amikor a csapat megnyerte az első bajnoki címét, a minden idők legjobb alapszakaszmérlegét (73–9) produkáló Golden State Warriors ellen 2016-ban.

15.: Amióta betöltötte a 38. életévét James, tizenöt alkalommal dobott tripla duplát, ami természetesen rekordnak számít ebben a korkategóriában. Rajta kívül ezt csak Karl Malone, Tim Duncan és Elvin Hayes érte el.

16.: Tizenhat szezonon keresztül átlagolt 25 pontot, 5 asszisztot és 5 lepattanót. Csak a miheztartás végett, rajta kívül csupán négy játékos rendelkezik ezekkel a számokkal karrierátlagot nézve: Oscar Robertson, Jerry West, Michael Jordan és Luka Doncic. Szép kis társaság.

17.: Mindössze tizenhét évesen került a Sports Illustrated címlapjára. Már középiskolásként óriási felhajtás övezte, a már aktív időszakában bőven sportági legendává váló kosaras nem véletlenül szerepelt „A kiválasztott” cím a lap borítóján.

18.: És ha már visszakanyarodtunk a tinédzserévekhez... Még csak pályára sem kellett lépnie LeBronnak, máris három sportszermárka kereste a kegyeit. Bár a Reebok és az Adidas is bepróbálkozott nála, James akkori ügynöke szerint azért a Nike lett a befutó, mert ők nemcsak tervekkel, hanem konkrétan Jamesre szabott cipőkkel érkeztek a tárgyalásra. Végül hét évre szóló, 87 millió dolláros szerződés írt alá az akkor tizennyolc éves amerikai, 2015-ben pedig élete végéig elköteleződött a márka mellett.

19.: De nem maradhat ki az sem, amikor tizenkilenc évesen megnyerte az év újonca díjat az első idényét követően, miután 79 mérkőzésen 20,9 pontot, 5,9 asszisztot és 5,5 lepattanót átlagolt Clevelandben. 

20.: Húsz alkalommal választották be az All Star csapatba, az egyetlen kivétel az első szezonja volt. Az elmúlt húsz évben mindössze Blake Griffin büszkélkedhet ezzel az elismeréssel, bár a draftolása utáni idényét térdsérülés miatt teljesen ki kellett hagynia, így hivatalosan a második évében kapta az elismerést.

21.: Számos statisztika bizonyította eddig, és fogja még a cikk során azt kiemelni, hogy milyen hihetetlen konzisztens játékkal rendelkezik LeBron James. Huszonegy szezonon keresztül szerzett legalább ezer pontot, ami a leghosszabb sorozat az NBA történelmében.

22.: Jelenleg a huszonkettedik idényét tölti a bajnokságban, ennyi évet csak Vince Carter ért el a karrierjében, aki 1999-től egészen 2020-ig varázsolt a pályán.

23.: Pályafutása nagy részében a 23-as számban játszott. Nem véletlen az egybeesés Michael Jordan mezszámával. James maga mondta még korábban, hogy a Jordan iránt érzett tiszteletéből kezdte el hordani a mostanra már ikonikussá váló 23-ast, amiben azóta már több mint 1100 mérkőzést játszott le. A Miami-években és az olimpiákon viszont a hatos virított a hátán.

24.: Huszonnégy volt a legtöbb büntető, amelyet egy meccsen értékesített. A Miami elleni 2006-os találkozót végül 47 ponttal fejezte be, ami azt jelenti, hogy pontjainak több mint felét büntetők tették ki.

25.: Huszonöt évesen érkezett el karrierje legnagyobb válaszútjához 2010 nyarán. Marad-e Clevelandban, annál a csapatnál, amelyik 2003-ban kiválasztotta és istenként kezelte mindenki, vagy hét, érdemi segítség nélküli év után esetleg egy végső győzelemre esélyes gárdában folytatja a pályafutását? Végül az utóbbi mellett döntött, bajnoki címeket akart, amiket aztán meg is kapott Miamiban. Cserébe a clevelandiek mellett az egész liga utálatát kiérdemelte.

26.: Összesen huszonhatszor nevezték a szezon végén az All-NBA (20) és All-Defensive (6) csapatba, ennél többel csak Kobe Bryant (27), Kareem Abdul-Jabbar (27) és Tim Duncan (30) büszkélkedhet.

27.: Elnézve 22 éves karrierjét, az ember azt hinné, hogy negyven felé közelítve már a James által szerzett pontok száma is visszaesett, de ez nem így van. Az egész pályafutására vonatkozó átlagot nézve meccsenként jelenleg 27,1 pontot átlagol, 7,4 asszisztot oszt ki és 7,5 lepattanót szerez meg. Érdekesség, hogy ennek ellenére az amerikai játékos még soha nem fejezett be mérkőzést pontosan ezekkel a számokkal.

28.: A második helyet foglalja el a rájátszásban szerzett tripla duplák tekintetében (28), előtte csak a '80-as évek felejthetetlen alakja, Magic Johnson áll (30).

29.: 2003. október 29-én debütált az NBA-ben a Sacramento Kings elleni idegenbeli mérkőzésen. James 25 pontot dobott a találkozón.

30.: A kor nem tudott kifogni LeBron Jamesen. Harmincadik születésnapja után összesen 237 mérkőzésen szerzett harminc vagy annál több pontot. A most zajló szezonban ezt hétszer érte el eddig.

31.: Legutóbbi, és potenciálisan utolsó karácsonyi mérkőzésén harmincegy pontot dobott LeBron. A Golden State elleni találkozó igazi karácsonyi klasszikus lett, amiből Stephen Curry is bőven kivette a részét. Külön öröm még Adam Silver NBA-kommisszárnak, hogy az ötmeccses karácsonyi maraton az elmúlt öt év legnézettebbje volt, a tavalyi évhez képest pedig 84 százalékkal többen kapcsoltak oda a sztárok csatáira.

32.: A 2009-es rájátszás első körében harminckét pontot átlagolt a Detroit Pistons ellen 4–0-ra megnyert párharc során. Ezzel csapata 374 pontjából 128-at vállalt, vagyis a Cleveland pontjainak 34 százalékáért volt felelős.

33.: Harminchárom évesen minden idők legidősebb játékosa lett a ligában azzal, hogy egy teljes hónapon keresztül tripla duplát átlagolt, miután 2018 februárjában 27 pontot, 10,5 asszisztot és 10,5 lepattanót hozott minden mérkőzésén.

34.: Pályafutása alatt 34,8 százalékkal dobta a triplákat. Ezt átlagosan meccsenként 4,7 próbálkozással érte el, mégis csak a 7. helyre elég az összesített listán. Előtte olyan aktív játékosok vannak, mint Steph Curry, James Harden, Damian Lillard és Klay Thompson, akik mind a liga történetének legjobb dobói közé tartoznak.

35.: Az NBA-történelmében valaha pályára lépő játékosok harmincöt százalékával nézett szembe hosszú és illusztris karrierje során.

36.: Legjobb All Star-gáláján (2011–2012) meg sem állt harminchat pontig, ami máig a személyes rekordja. Bár fontos kiemelni, hogy akkoriban még egy fokkal komolyabban vették a sztárok a mára lötyögéssé váló gálameccset, James több mint 35 percet játszott a fentebb említett összecsapás során, ami manapság már elképzelhetetlen lenne.

37.: A 2021–2022-es idényben 30,3 pontot átlagolt, ezzel harminchét évesen a bajnokság történelmének legidősebb játékosa lett, aki 30 pont felett termelt egy teljes szezonon keresztül.

38.: Az egész pályafutása során harmincnyolc percet játszott átlagosan egy mérkőzésen, amin már szinte meg sem lepődik az ember. James egyik legnagyobb erénye mindig is kiváló fizikuma volt. 

39.: Ő az egyetlen játékos az NBA történelmében, aki meghaladta a 40 ezer dobott pontot, ezt 2024 márciusában érte el harminckilenc évesen.

40.: Utolsó érdekességként pedig jöjjön a legegyértelműbb, de mégis legimpresszívebb mind közül. LeBron James negyvenéves. Ezt pedig nem követi olyan találgatás, hogy vajon lett volna-e még benne pár év, ha nincs az a bizonyos sérülés, mert nem volt. Nem is kell azon gondolkodni, hogy vajon ilyen idősen tud-e érdemben hozzátenni csapata teljesítményéhez, mert még szép, hogy tud, máig aktuális csapata legjobbja.

Nincs olyan ember, különösen élsportoló, aki ne vágyna arra, hogy olyan szépen öregedjen, mint ő. És maradjon topszinten. De sajnos van egy rossz hírünk így összeállításunk végére. Nincs még egy LeBron James.

(Borítókép:  LeBron James 2023. február 7-én.  Fotó:  Harry How / Getty Images)

Rovatok