Még most sem ocsúdott fel az NBA a szombat éjféli sokkhatásból, amit a Luka Doncic–Anthony Davis-játékoscsere okozott. Soha nem történt még ilyesmi a kosárlabdázás topligájában, hogy idény közben elcseréltek volna két All-NBA-sztárt. Hát most megtörtént, viszont úgy tűnik, a kettő közül az egyik franchise rendesen ráfaragott. Hogy melyik? Megpróbáljuk kideríteni egy szaklap, az ESPN segítségével.
Mekkora durranás a Luka Doncic–Anthony Davis-klubváltás?
Csak akkora, hogy most fordult elő először az NBA 78 éves történetében, hogy két aktuális All-NBA-játékos cserélt csapatot szezon közben.
Doncic a 2023–2024-es idényben a liga legjobb ötösének (Doncic, Shay Gilgeous-Alexander, Jason Tatum, Jannisz Antetokounmpo, Nikola Jokics) volt az irányítója, Davis pedig a második ötös centere volt, kiegészülve Jalen Brunsonnal, Anthony Edwardsszal, Kevin Duranttel és Kawhi Leonarddal. A 25 éves, 201 centis szlovén kosaras ötszörös All-Star, az aktuális gólkirály (33,9 pontos átlaggal a 2023–2024-es bajnokságban), míg a 209-210 centis (ahogy éppen mérik), 31 éves, chicagói születésű Davis tízszer játszott a februári gálán, amit idén San Franciscóban rendeznek, a Chase Centerben, és 2017-ben az All-Star-meccs MVP-jének választották.
Voltak még egyéb szereplői is a cserének, de a lényeg a két szupersztár levegőváltozása.
Doncic minden idők harmadik legmagasabb pontátlagával rendelkezik az alapszakaszt tekintve (28,6 pont), aminél csak két félisten, Michael Jordan és Wilt Chamberlain teljesített jobban karrierje során. A playoffban még jobb Doncic, a rájátszásban 30,9 pont az átlaga, ezt csak Jordan múlta felül.
A hírt Shams Charania, az ESPN bennfentes NBA-szakírója robbantotta pár perccel éjfél után (nálunk reggel hatkor).
Majd kis idő múlva megerősítette az infót, ha esetleg valaki kételkedett volna. Merthogy sokan kételkedtek, azt hitték, meghekkelték Shams profilját.
A klubcsere, amelynek híre szombat éjfél tájban (keleti parti idő) kezdett elharapózni a közösségi médiában, annyira meglepte a szakmát, hogy elkezdtek záporozni a bejegyzések az X-en. De nem ám akármilyen bejegyzések, hanem a legnagyobb sztárok kommentjei. Ezekből néhány:
Kevin Durant (Phoenix Suns, kétszeres NBA-bajnok, a világ egyetlen négyszeres olimpiai aranyérmese férfi kosárlabdában):
Őrület. Eszméletlen. Az NBA vad hely lett.
A Phoenix Suns kispadján ülő Kevin Durant reakciója élőben, amikor a hírt olvassa a telefonján:
Jalen Brunson (New York Knicks, irányító):
Szent szar! (Holy shit!) Előrehozták április elsejét?!
Tyrese Haliburton (Indiana Pacers, irányító):
Meghekkelték Shams profilját?
Bam Adebayo (Miami Heat, center):
Valaki ellopta Shams telefonját?
A legmeglepőbb, hogy LeBron James sem tudott a cseréről. Annak idején, öt és fél évvel ezelőtt ő kardoskodott a Lakersnél Davis leszerződtetése mellett... James éppen vacsorázott a családjával New Yorkban, miután a Madison Square Gardenben 128–112-re megverték a Knicks csapatát, a 40 éves sztár tripla-duplájával (33 pont, 11 lepattanó, 12 gólpassz).
Könnyen lehet, hogy anyagi megfontolások is rejtőznek Doncic elpasszolása mögött, Mark Cuban, a Maverick tulajdonosa, pontosabbanMiriam Adelson, akinek 2023-ban eladta a részvényei többségét,
nem akarta kifizetni a szlovén csillagának a fél vagyonát.
A ljubljanai születésű sztár 2025 nyarán ugyanis jogosult volt egy öt évre szóló, összesen 345 millió dolláros, úgynevezett supermax szerződéshosszabbításra. Ami csak akkor jár neki, ha még mindig az első NBA-klubjánál marad. De mivel elcserélték LA-be, ez most már ugrott neki. Persze így sem kell a fogához vernie a garast, a következő három szezonban 43, 46, illetve 48,9 millió dollár a fizetése. Azaz összesen 137,9 millió dollár, vagyis több mint 54 milliárd forint.
Az ESPN információja szerint a cserét a Mavericks kezdeményezte néhány nappal ezelőtt . Nico Harrison, a Dallas vezérigazgatója és kollégája, Rob Pelinka a Lakersnél régóta jó ismerősök, mondhatni barátok. Jó viszonyuk azokra az időkre nyúlik vissza, amikor Harrison Kobe Bryant marketingmenedzsere volt a Nike-nél, Pelinka pedig Kobe ügynöke volt.
Mihelyt az ügyletet megkötötték, Pelinka gyorsan lebonyolított három telefonhívást. Az első egy konferenciahívás volt Anthony Davishez és JJ Redickhez, a Lakers edzőjéhez; a második Davis ügynökéhez, Rich Paulhoz; a harmadik pedig LeBron Jameshez.
A Lakersnél fiatalítani akartak, a Mavericksnél pedig a vezérkar frusztrált volt Doncic fegyelmezetlen életmódja miatt. Tudniillik nem tartotta be a diétáját, állandó túlsúllyal küszködött, és úgy vélték, ez is közrejátszik abban, hogy sokat sérült. A 2024–2025-ös bajnokságban például mindössze 22 meccsen tudott játszani, és most sem harcképes karácsony óta.
Hogy kinek jó a játékoscsere? Az biztos, hogy a Las Vegas-i bukmékereknél, akik nem ellenségei a saját pénzüknek, a Lakers bajnoki esélyei 40-1-ről 16-1-re erősödtek, míg a Mavericks győzelmi sanszai 25-1-ről 40-1-re zuhantak. Igaz, vasárnap délre visszakapaszkodott a mutató 33-1-re...
Az ESPN, a mértékadó amerikai sporthonlap értékelni szokta a játékoscseréket annak függvényében, hogy melyik klubnak használt és melyiknek ártott. Nos, ebben az esetben egyértelmű az ítélet: a Lakers járt jól, a Mavericks pedig ráfaragott. De nézzük részletesebben:
Lakers: A (a létező legmagasabb osztályzat). A honlap szerint, ha ma lenne a draft, akkor a 21 éves Victor Wembanyamát, a San Antonio Spurs óriását vinnék el elsőnek, a 29 éves Nikola Jokicsot (Denver Nuggets) másodiknak, és Doncic, aki jövő hónapban tölti be a 26-ot, Shay Gilgeous-Alexanderrel (Oklahoma) holtversenyben harmadiknak. Doncic a legértékesebb kosaras, akit valaha elcseréltek az NBA-ben. Igaz, jelenleg sérült, de már nem sokáig. Rövid távon nem biztos, hogy jól járt a Lakers, hosszú távon viszont kapott egy aranytojást tojó tyúkot, aki pályája csúcsán van.
Mavericks: F (a létező legrosszabb érdemjegy). A lesújtó osztályzat legfőbb magyarázata az életkor. Davis öt hét múlva krisztusi korba lép, Doncic pedig szűk négy hét múlva 26 lesz. Hét év van köztük, és nem Davis javára. Bármennyire is jól játszik jelenleg a liga egyik legjobb dobásblokkolója, aki amellett ontja a kosarakat is 25,7 pont, 11,9 lepattanó, 3,4 assziszt, 2,1 blokk, 1,3 labdalopás az átlaga a mostani bajnokságban, 52,8 százalékkal dob mezőnyből), az évek előrehaladtával egyre jobban ki fog nyílni az olló közte és Doncic között. Nem beszélve arról, hogy a Dallasnak már eddig is volt két egész jó centere Daniel Gafford és Derek Lively II személyében, most odajött melléjük Davis harmadiknak...
Alaposan végiggondolva a történetet, Rob Pelinka, a Lakers nagyfőnöke Luka Doncic megszerzésével megalapozta a franchise jövőjét. A lassan 33 éves Davisre nem lehetett alapozni hosszú távon, mert bármilyen remekül is játszik a 40 pluszos LeBron James, előbb-utóbb neki is üt a biológiai órája. És akkor nem az öregedő Davis, hanem a javakorabeli Doncic köré kell majd építeni a jövő Lakersét.
Ugyanakkor Dallasban homályosnak látszik a jövő. A két alapember közül Kyrie Irving és Davis egyaránt betölti márciusban a 33-at, az önmaga karikatúrájaként kosarazó Klay Thompson február 8-án 35 lesz, a többiek pedig legfeljebb jó közepesnek nevezhető kosarasok. Tavaly bajnoki döntőt játszott a Mavericks, idén jó, ha bejut a playoffba, aztán meg...
És van még egy tényező, ami igencsak megnehezítheti Davis dolgát. Egy olyan ikon helyébe kell lépnie, akit imádtak Dallasban azóta, hogy a 2018-as drafton 19 évesen meg tudták szerezni egy utólag hihetetlennek tűnő cserén keresztül az Atlanta Hawkstól Trae Youngért. Ez majdnem annyira hihetetlen volt, mint az 1984-es draft, amikor Michael Jordan csak harmadikként kelt el Akeem Olajuwon (ez még hihető lenne) és Sam Bowie (kicsoda?!) után.
Doncic akkora sztár volt Texasban, mint Dirk Nowitzki óta senki. Ahogy LeBron James nem tudott a készülő „merényletről”, úgy a szlovén zseni sem. Shams Charania, a hírt robbantó újságíró szerint annyira sokkolta Doncicot a tranzakció, hogy még vasárnap sem tért magához. Menyasszonya, egyben 14 hónapos gyermeke édesanyja, Anamaria Goltes – a játékosnál egy évvel idősebb modell és influenszer – a klubcsere hírére a következő talányos posztot rakta ki:
Bárcsak erősebb lenne a kávéd, mint a tipegő csecsemőd.
Hogy ez mit jelent, arról senkinek sincs fogalma.
Egy újabb rejtély az amúgy is nehezen megfejthető tranzakcióban...