Mindössze Roger Federernek és Serena Williamsnek volt korábban olyan éve a tenisztörténelemben, mint idén Jannik Sinnernek, a férfimezőny toronymagas világelsőjének, túlzás nélkül korunk legjobb játékosának. A 23 éves olasz teniszező 2024-ben nyerte pályafutása első két Grand Slam-tornáját, október derekán három meccs alatt hatmillió dollárt keresett, a különleges idényt pedig válogatottja élén Davis-kupa-sikerrel ünnepelte, illetve zárta. Sinner szezonját doppingbotránya ugyan torzította, de ez sem zavarta meg abban, hogy kiegyensúlyozott, világklasszis színvonalon teniszezze végig az évet. Ez különböztette meg leginkább minden vetélytársától, kihívójától.
Egyáltalán nem túlzunk, ha azt mondjuk, fénykorát éli az olasz tenisz. A mediterrán ország női válogatottja múlt hét szerdán, a férficsapat – a világelső Jannik Sinner vezetésével – vasárnap tükörsimán nyerte a sportág csapatvilágbajnokságát, így egyszerre a nőknél és a férfiaknál is Olaszország az uralkodó. Utóbbi, az immár háromszoros Davis-kupa-győztes olasz válogatott, azon túl, hogy megvédte címét, első számú játékosa, legnagyobb sztárja, olyan évet tett le az asztalra, amilyet még nem látott korábban a férfitenisz. Bátran kijelenthető: a toronymagasan világelső Jannik Sinner éve volt 2024, kétség sem fért dominanciájához, és ezúttal még a legenyhébb jelzőket használtuk teljesítményére és eredményességére.
A még mindig csak 23 éves világsztár a világranglista negyedik helyén kezdte a versenyszezont, szűk két hónappal azután, hogy vezetésével az olasz válogatott 1976 után második alkalommal megnyerte a Davis-kupát.
Teniszláz uralkodott és uralkodik a mai napig az olaszoknál, ami aligha meglepő. Kedvencük, Jannik Sinner a tavalyi produkciója után idén szintet lépett, mi több, világelsővé avanzsált, ezt a rangot pedig úgy néz ki, egyhamar senki nem veheti el tőle.
A dél-tiroli klasszis Melbourne-ben, az Australian Openen kezdte a versenyszezont, és szettveszteség nélkül jutott el az elődöntőig, ahol a címvédő Novak Djokovics várt rá. Az a Novak Djokovics, aki párbajukat megelőzően legutóbb 2018-ban szenvedett vereséget az év első Grand Slam-tornáján. Sinnert viszont ez egy cseppet sem izgatta, úgy győzte le négy szettben Djokovicsot, hogy még fogadóelőnye sem volt a szerbnek a mérkőzésen. Elképesztő dominanciáról tett tanúbizonyságot. Aztán jött a finálé Danyiil Medvegyev ellen, az orosz elhúzott ugyan két szettel, de még ekkor sem lehetett leírni az olasz klasszist. Mint kiderült, Sinner vert helyzetből is talált kiutat, megfordította a meccset, egyúttal megnyerte pályafutása első Grand Slam-trófeáját.
Ahogyan Sinner az Australian Opent megnyerte, az a dominancia jellemezte egész évét. Melbourne után behúzta a rotterdami 500-as tornát, mindössze egy szettet bukott öt meccsen, majd jött az amerikai túra, elsőként Indian Wells, az év első ezres tornája. Sinner pedig nem akart, nem tudott lassítani, úgy jutott el a fináléig, hogy még szettet sem vesztett. Ott viszont belefutott abba a Carlos Alcarazba, aki talán egyetlen méltó kihívója volt idén az olasznak.
Sőt, mondhatni, mumusa volt a spanyol klasszis Sinnernek, mivel idén négy egymás elleni meccsükből hármat a spanyol nyert. Egészen március közepéig kellett arra várni, hogy valaki legyőzze az olasz klasszist. Alcaraznak ez sikerült – remek színvonalú, háromszettes párbajban.
A „Sunshine Double” névre keresztelt két márciusi mestertorna, Indian Wells és Miami közül utóbbit már megnyerte, az elődöntőben Danyiil Medvegyevet 6:1, 6:2-re, a fináléban az akkor szenzációs formában játszó Dimitrovot 6:3, 6:1-re leütve a pályáról. Úgy fordulhattunk rá a salakos szezonra, hogy Sinnernek mindössze egy veresége volt az évben. Általános vélekedés volt a teniszben, hogy az alig játszó, fontos tornákat mellőző Djokovics, és az ugyan világklasszis, de nem annyira stabil Alcaraz mellett hamarosan új világelsője lesz a mezőnynek az olasz személyében. Csak az volt a kérdés, ez mikor következik be.
Sinner úgy érkezett a Roland Garrosra, hogy azt megelőző két salakos tornán nem volt sikerélménye, Monte Carlóban – vitatott bírói ítéletekkel – kikapott Sztefánosz Cicipásztól, majd a madridi ezres negyeddöntőjére nem tudott kiállni Felix Auger-Aliassime ellen. Párizsban viszont újra megvillantotta foga fehérjét, játszi könnyedséggel jutott el a négy közé, ahol újfent mumusa, Alcaraz jött vele szemben, és kapott ki tőle emlékezetesen meccsen, öt szettben.
Ez a teljesítmény viszont elegendő volt számára – Novak Djokovics visszalépésével –, hogy világelsővé avanzsáljon a salakos Grand Slam-torna után. Első olasz teniszezőként a sportág történelmében.
Ezt a pozícióját pedig azóta egyszer sem vesztette el, sőt előnyét az élen hétről hétre növelte. A Roland Garros befejeztével kezdődött a rövid füves szezon, amely borítás nem kedvence az olasznak, de ennek ellenére megnyerte a hallei 500-ast, Wimbledonban viszont a nyolc között elbukott – Danyiil Medvegyev állította meg.
Sinner a salakos és füves szezon alatt „mindössze” Halléban győzött, de a többi tornán eljutott negyeddöntőig, elődöntőig, kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtott, és gyűjtögette a világranglista-pontokat. Ezt követően szűk egy hónapos szünetet tartott, kihagyta a párizsi olimpiát, majd augusztus elején Montrealban tért vissza. Ott viszont a nyolc között Andrej Rubljov megálljt parancsolt neki. Ennek ellenére az őszi, kemény pályás szezon abszolút Sinneré volt.
Megnyerte a Cincinnati ezrest, majd a US Opent – pályafutása második Grand Slam-trófeáját. Ezzel Sinner lett a tenisztörténelemben az első, aki élete első két GS-diadalát egy naptári éven belül aratta. A US Open döntőjében a hazaiak kedvencét, Taylor Fritzet intézte el három sima szettben – igazából már akkor szinte biztos volt Sinner végső sikere, hogy Alcaraz a második fordulóban váratlanul elbukott. Az olasz pedig hozta a papírformát, bezsebelte a US Opent, és tovább növelte előnyét a világranglista csúcsán.
Azt a kiegyensúlyozott, magas színvonalú játékot, amit Sinner hozott tornáról tornára, megkülönböztette vetélytársaitól. Sőt, még azok után is talált magának motivációt a szezon hátralévő részére, hogy megnyerte a US Opent. Elutazott Ázsiába, az év utolsó zsúfoltabb időszakára, hogy a pekingi 500-ason talán az év legmagasabb színvonalú mérkőzésén, három szettben kikapjon – láss csodát – a fináléban Carlos Alcaraztól.
Időközben Sinner szenzációs teljesítményén túl doppingügye is témát szolgáltatott a nemzetközi sajtóban – mint utólag kiderült, még az Indian Wells-i tornán kapták vétségen az olasz klasszist. Persze nem a legsúlyosabb formában, szervezetében egy teljesítményfokozó hatású anabolikus szteroidot, klosztebolt találtak tavasszal. De megállapították, hogy nem az olasz sportoló a hibás, ugyanis a gyógytornásza, Giacomo Naldi olyan – vény nélkül kapható – spray-vel kezelte saját megvágott ujját, ami ezt a tiltott szert tartalmazta, és a masszázs során érintkezett Sinner testével.
Az ügy ennek ellenére nagy port kavart, és a mai napig nem záródott le – a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség legalább egy évre szóló eltiltást kért a világelsőre, de játékjogát a mai napig nem függesztették fel. Kérdés, mi lesz végül a botrány végkifejlete, de amíg nincs végleges döntés, Sinner elindulhat tornákon, és sikert sikerre halmoz.
Októberben, a Six Kings Slam névre keresztelt, szaúdi bemutatótornán első alkalommal a naptári évben legyőzte Carlos Alcarazt, három meccset játszott a Közel-Keleten, ezért pedig
begyűjtötte a tenisztörténelem legnagyobb csekkét, amely hatmillió dollárról szólt. Ez az összeg a kétszerese annak, amit US Open-győzelméért kapott.
Ezt megelőzően egyébként megnyerte harmadik mestertornáját a szezonban, Sanghajban sem talált legyőzőre, a fináléban két szettben győzte le Novak Djokovicsot.
Az év utolsó mestertornáján, Párizsban, nem tudott elindulni vírusos betegsége miatt, de a torinói világbajnokságra összeszedte magát, és ha már ott volt, szettveszteség nélkül gyalogolt végig a mezőnyön, és nyerte meg az idény utolsó fontos ATP-tornáját. Sinner hazai közönség előtt aratott sikerével feltette elképesztő szezonjára a koronát, 11 830 ponttal zárta 2024-et, közel 4000 ponttal megelőzve a második Alexander Zverevet.
És ha azt gondoltuk, tényleg itt a vége, minden puskaporát ellőtte idénre az olasz, tévedtünk, mivel a múlt héten Davis-kupa-sikerig vezette az olasz válogatottat. A címvédésből oroszlánrészt vállalt, három egyéni és egy páros meccséből az összeset megnyerte, méghozzá szettveszteség nélkül. Stílusosan ő zárta le a hollandok elleni finálét Tallon Griekspoor ellen.
Jannik Sinner 73 mérkőzést nyert, és mindössze hatszor talált legyőzőre 2024-ben – ebből háromszor, ugye, Carlos Alcaraz volt a győztes fél. Két Grand Slam-tornát, három ezres viadalt és két 500-as versenyt nyert az év végi világbajnoki címe, illetve a Davis-kupa trófea mellett.
A 2001-es születésű klasszis lett a tenisztörténelem harmadik olyan játékosa, aki úgy teljesített naptári évet, hogy nem bukott meccset nullára, tehát legalább egy szettet minden egyes meccsén hozott.
Ilyenre legutóbb Serena Williams volt képes 2013-ban, nyolc évvel korábban pedig Roger Federernek volt ennyire különleges szezonja. Elit társaság, az egyszer biztos. Nehéz elképzelni, hogy Sinner dominanciája – amennyiben tényleg versenyezhet a közeljövőben – bármilyen szinten csökkenjen, vagy Alcarazon kívül más kihívóban emberére akadjon. Sinner több mint 16 millió dollárt teniszezett össze 2024-ben – persze ez is rekord, soha korábban ennyi pénzt nem keresett teniszező versenydíjakból 12 hónap alatt. És mondhatjuk, amilyen élményeket szerzett idén a sportág rajongóinak, ennek az összegnek minden centje abszolút megérdemelten landolt a számláján.
(Borítókép: Getty Images)