Eddig sem volt unalmas az idei Australian Open, de kedden klasszikus-csúcstalálkozó lesz a Rod Laver Arénában. Egy Alcaraz–Djokovics-párbajnak nincs szüksége extra hírverésre, de a 24-szeres Grand Slam-bajnok szerb gondoskodott róla vasárnap este, hogy megint minden róla szóljon – ami természetesen jó PR, felvezetés a negyeddöntő előtt.
A sorsolás óta lehetett tudni, hogy jó esély van a tavalyi wimbledoni vagy épp olimpiai döntő visszavágójára. Novak Djokovics 7. kiemeltként kerülhetett volna Alexander Zverev (2.) vagy Jannik Sinner (1.) ágára, de a spanyolt kapta a legjobb nyolc között. Amíg a címvédő olasz kis túlzással besétálhat a vasárnapi fináléba – főleg Danyiil Medvegyev korai búcsúja után –, addig Carlos Alcaraznak Novak Djokovicson és Alexander Zvereven át vezet az útja a döntőig.
A négy legnagyobb esélyes mindegyikének van extra motivációja. Sinner először nyerhet címvédőként GS-t. Zverev két elvesztett döntő után először érhet a csúcsra Grand Slamen, és nagyon tudatosan készül erre október óta. Alcaraz lehet a legfiatalabb a tenisz történetében, aki megcsinálja a karrier Grand Slamet. Djokovics a 25. egyéni GS-serlegére hajt, amivel egyedüli csúcstartó lenne.
Djokovics és Alcaraz eddig hétszer mérkőzött 2022 óta, de mindig az elődöntőben (háromszor) vagy a döntőben (négyszer) találkoztak. A 21 éves spanyol háromszor győzött, de kemény pályán még nem tudott nyerni.
Nagy csatára számítok, mint általában, amikor egymás ellen játszunk. A kettőnk mérkőzései intenzitásában, energiájában a Nadal elleni meccsekre emlékeztetnek. Nagyon dinamikus, robbanékony, hihetetlenül tehetséges, karizmatikus játékos. Jó őt nézni a pályán, nem olyan nagyszerű játszani ellene. Várom az összecsapást. Mindketten jó formában teniszezünk ezen a bajnokságon. Elégedett vagyok azzal, ahogy megy a játék, és amilyen érzéseim vannak a legutóbbi meccseimen. Izgatott vagyok a keddi kihívás miatt
– magyarázta vasárnap este az interjúszobában Djokovics, akit a Jiri Lehecka elleni sikere után a szokásosnál is többen vártak a hivatalos interjúra, hogy kiderüljön, miért nem nyilatkozott a pályán Jim Couriernek.
Nem kerülgette a forró kását, egyből a lényegre tért, elmondta, hogy bojkottot hirdetett az Australian Opent közvetítő Channel 9 ellen, mert annak vezető sportriportere, Tony Jones néhány nappal korábban kigúnyolta a szerb szurkolókat, és sértő, bántó megjegyzéseket tett rá. Ezért amíg nem kérnek bocsánatot, addig nem nyilatkozik nekik.
Mondhatnám, hogy tipikus Djokovics-reakció, vihar egy kanál vízben. Mi is történt?
A Channel 9-nak több stúdiója is van az Australian Open helyszínén, közöttük olyan, amelyet a szurkolói zónában építettek fel, és elég zajosak lehetnek. A szerb fanatikusok rendszeresen a nyitott stúdió körül ünnepelnek, énekelnek, demonstrálnak. Tony Jones a sporthíreket próbálta beolvasni, de a saját hangját sem hallotta. A mögötte tomboló szerb szurkolókhoz fordult, és viccnek szánva, szarkasztikusan azt énekelte, hogy „Novak túlértékelt, Novak lejárt lemez, Novak, rúgjátok ki”. Aztán hozzátette, örül, hogy a fiúk nem hallják őt, és jobb is, ha visszatér a teniszhez. Nos, ebből lett a bojkott. A történethez tartozik még, hogy Tony Jones hétfő reggel élő adásban bocsánatot kért.
Semmilyen formában nem állt szándékomban tiszteletlenséget mutatni Novak iránt, elnézést kérek, semmiképp nem akartam őt megbántani
– mondta a The Today Show műsorában, hozzátéve, hogy 48 órával a bojkott meghirdetése előtt már bocsánatot kért Djokovics csapatától. A szerb elfogadta a bocsánatkérést, és mostantól az Alcaraz elleni rangadóra koncentrál.
Djokovics 107 mérkőzést játszott 2005 óta az Australian Openen. Ahhoz képest, hogy az első meccsét 6:0, 6:2, 6:1-re elvesztette Marat Szafin ellen, a melbourne-i lett a legsikeresebb Grand Slam-versenye, ahol tízszer diadalmaskodott már. Egy különleges statisztika szerint a szerb az elmúlt 20 évben összesen négyszer lépett itt pályára úgy, hogy nem ő volt az esélyes. A Szafin elleni volt az első, aztán 2007-ben Roger Federerrel találkozott a 4. fordulóban, 2008-ban és 2011-ben megint a svájcival, de már az elődöntőben, és a két utóbbit már ő nyerte meglepetésre – nem mellékes, hogy aki győzött ezeken a mérkőzéseken, később a trófeát is magasba emelhette.
Djokovics a 2008-as első sikere óta összesen hat meccset vesztett Melbourne-ben. A mélypontja 2017–2018-ban volt. Előbb Denis Istomin (117.) tréfálta meg a 64 között, egy évvel később a koreai Chung Hyeon állította meg a 4. fordulóban.
Két hónappal később azt mondta a családjának, hogy ennyi volt, 30 évesen befejezi a teniszt, visszavonul. Elmentek nyaralni, és amikor a felesége a fiával ütögetett egy teniszpályán, akkor fogott újra ütőt, és lassan sikerült őt meggyőzni, hogy ne hagyja abba. Erről a felesége, Jelena mesélt néhány napja egy podcastinterjúban.
Azóta 12 Grand Slamet nyert, annyit, mint addig. A keddi lesz a 15. AO-negyeddöntője, ami természetesen szintén rekord.
Próbálok nem gondolni arra, hogy mi mindent ért már el Novak. Ha az lenne a fejemben, amiket a teniszben megnyert, nem tudnék játszani. Szinte minden rekordot megdöntött a teniszben. Tudom, hogy képes vagyok legyőzni, megvannak a fegyvereim. Képes vagyok jó teniszre ellene. Csak erre gondolok a meccsre készülve. Novak ellen játszani kell, és hinni magadban
– mondta Carlos Alcaraz, amikor kettejük nyolcadik párbajáról kérdezték.
Az Alcaraz–Djokovics-mérkőzés a második felvonás lesz kedd este a Rod Laver Arénában, a Szabalenka–Pavljucsenkova-találkozó után, magyar idő szerint körülbelül délelőtt 11 órától.
Hétfőn a felső ág versenyzett a negyeddöntőbe jutásért, és a címvédő Jannik Sinner valószínűleg nem gondolta úgy, hogy könnyű az útja a fináléba. Holger Rune ellen kritikus pillanatokat élt át, a dán tesztelte őt rendesen, ráadásul a párás meleg is alaposan próbára tette fizikálisan. Egyszer el is hagyta a pályát ápolásért. A szenzáció azért elmaradt, a világelső 6:3, 3:6, 6:3, 6:2-re győzött 3 óra 13 perc alatt.
Jannik Sinner mérkőzésének összefoglalója
Australian Open 2025, férfi egyéni, negyeddöntő