Hihetetlen csalással vették el a magyar nyíltvízi úszó győzelmét Olaszországban

2014. szeptember 14., vasárnap 16:31

Papp Márk 2. lett a nyíltvízi úszó Európa Kupa összetett versenyében. A castellabatei döntő második napján az 5 km-es időfutamban az 5. lett, igaz, abnormális körülmények között: legnagyobb ellenfele, a hazai versenyző, Andrea Bianchi egy bójakihagyás miatt 100 méterrel kevesebbet úszott, de a bírók hibájára hivatkozva végül jóváhagyták az eredményét. Az olasz az eredményhirdetésnél elnézést kért Márktól.

A LEN nyíltvízi úszó Európa Kupa-sorozat döntőjében szombaton 10 kilométer várt az indulókra, másnap pedig egy 5 kilométeres időfutam. A két versenyen elért időeredményeket összeadták, és az így kapott sorrend alapján osztották ki a helyezésekért járó pontokat. A fináléban dupla pontokat lehetett szerezni, azaz a győztes 40-et kapott, míg a korábbi öt állomáson 20 volt az aranyérmesé.

A férfi összetett rendkívül szoros volt a finálé előtt: az olasz Andrea Bianchi 40 ponttal vezetett, a második Dario Verani 39 pontot, míg Papp Márk 37-et gyűjtött, azaz egyértelmű volt: mindent visz, aki a döntőt nyeri. Szombaton Papp Márk szenzációs versenyzéssel első lett a 10 kilométeren, ráadásul Bianchival szemben 50 másodperces, Veranival szemben 1:52 másodperces előnyt szerzett. Ez azonban másnapra elfogyott, legalábbis Bianchival szemben, bár az eredmények láttán furcsa volt, hogy ha valaki 10 kilométeren 50 másodpercet ver a vetélytársára, utóbbi másnap miképpen előzheti meg 1:11 perccel, feleakkora távon, írja a Magyar Úszó Szövetség hírlevele.

A válasz döbbenetes: hat versenyző kihagyta az utolsó bóját, ők 100 méterrel kevesebbet úsztak – a többiek azonban hiába reklamáltak a parton, a zsűri végül úgy döntött, a bírók hibáztak, hogy nem figyelmeztették az úszókat, így kizárás helyett helybenhagyták a végeredményt.

Mivel Bianchi is a pályalevágók között volt, 4900 méteren sikerült annyit úsznia, hogy végül a két verseny összesítésében 20 másodperccel megelőzze Papp Márkot, így ő 40 pontot, a magyar úszó 34-et kapott, és ezzel Bianchi végzett az EK-összetett élén, Papp a második helyen zárt.

Gellért Gábor, a nyíltvízi úszók kapitánya szerint a 100 méter mínusz körülbelül egypercnyi előnyt jelentett Bianchinak, azaz Papp Márk nagyjából 40 másodperccel lett volna jobb nála, ha mindketten 5000 métert úsznak.

Papp Márk így reagált a verseny után. „A szombati 10 kilométer nagy meglepetés volt, mert az első két körben elég nagy, harminc-negyven méteres hátrányt szedtem össze az elsőkhöz képest. Ezt a harmadik, de főleg a negyedik körben sikerült ledolgoznom. Nagyon örültem a győzelemnek, és lelkesen vártam az 5 kilométeres távot, ami nagyon jól sikerült, de sajnos kisebb fennakadás volt, amikor kiderült, hogy hat versenyző egy bóját kihagyva mintegy száz méterrel kevesebbet úszott. Ennek ellenére nem zárták ki őket, mert bírók hibájára hivatkoztak, így sajnos nem sikerült megnyernem az összetettet. Ennek ellenére nagyon nagyon örülök a második helynek.”

Bianchi sportemberként viselkedett a parton: „Az eredményhirdetés előtt még oda is jött hozzám, hogy bocsánatot kérjen és gratuláljon, mert tudta, hogy hibázott”.

Papp a 2. hellyel 3000 eurót, azaz csaknem egymillió forintot nyert. Ha övé az első hely, 3500 eurót kapott volna.