Nyolcvankét éves korában, Los Angelesben elhunyt Szőke Kató, kétszeres olimpiai bajnok magyar úszó, adta hírül a Nemzeti Sport. A hírt Szőke Kató egykori sporttársa, a Helsinkiben szintén aranyérmes, jelenleg Torontóban élő Gyenge Valéria közölte a sportnapilappal.
1935. augusztus 17-én született Budapesten, a nevét édesanyjától vette fel szülei válása után. Édesapja Homonnai Márton, kétszeres olimpiai bajnok vízilabdázó volt, édesanyja Szőke Katalin, úszó.
A medence világában mindenki által Katónak ismert sportoló 1947-ben a Neményi Madisz versenyzőjeként kezdte pályafutását, majd 1949-től az ÉDOSZ, illetve a Budapesti Kinizsi versenyzője volt.
A magyar válogatottnak 1950-ben lett tagja, és egészen 1956-os disszidálásáig az is maradt. Alig 13 éves volt, amikor 1948-ban megnyerte első magyar bajnoki címét a 4x100 m-es gyorsváltó tagjaként. A váltóban olyan, később legendássá váló úszók voltak társai, mint Székely Éva és Gyenge Valéria.
Tagja volt az 1952-ben, Moszkvában világcsúcsot felállító gyorsváltónak is. A kivételes technikájú úszó alig 17 évesen nyerte meg a talán legnagyobb presztízsű úszószám, a 100 méteres gyorsúszás aranyérmét a helsinki olimpián, illetve tagja volt a Novák Éva, Novák Ilona, Szőke Katalin, Temes Judit összeállítású gyorsváltónak is, amivel szintén aranyérmet szerzett, ráadásul világrekorddal.
Az 1954-ben Budapesten rendezett főiskolai világbajnokságon két aranyérmet (4x100 gyors, 4x100 vegyes) és egy ezüstérmet nyert, a torinói Eb-n pedig két aranyat (100 gyors, 4x100 gyors).
1954-ben és 1955-ben világcsúcstartó lett vegyesváltóban. 1956-ban a vegyesváltóval hetedik helyet szerzett melourne-i olimpián, ám a játékok után nem tért vissza Magyarországra. Előbb Kanadában, majd az Egyesült Államokban telepedett le. Első férje Markovits Kálmán, olimpiai bajnok vízilabdázó volt, a második Domján Árpád, aki 1956-ban a vízilabda-válogatott tartalékjaként vett részt az olimpián.
Kaliforniában Domján Árpáddal telepedett le, Los Angelesben éltek, az olimpiai bajnok úszó sokáig egy bankban dolgozott, míg Domján építészként futott be sikeres karriert.
Szőke Katót 1985-ben beválasztották az úszó Hírességek Csarnokába, míg 2014-ben a magyar úszósport halhatatlanja lett.
Október 27-én, pénteken hunyt el.