Index Vakbarát Hírportál

Jackl Vivien minden idők legfiatalabb magyar úszó Európa-bajnoka!

2024. június 21., péntek 20:08 | két hete frissítve

A péntek fénypontja a 200 méteres férfi gyors döntője volt Belgrádban, az úszó-Európa-bajnokságon. A közönségkedvenc román David Popovici 50-ig kacérkodott a német Paul Biedermann 2009-ből származó világcsúcsának megdöntésével, de végül csak simán győzött a világ idei legjobb eredményével. Milák Kristóf a legjobb idővel döntős 200 pillangón, de most nem ez a szenzáció, hanem a 15 éves Jackl Vivien csodás aranyérme 1500 méter gyorson! A tatabányai kislány minden idők legfiatalabb magyar úszó Európa-bajnoka! Plusz még olimpiai szintet is úszott… És a hab a tortán: a magyar 4×100-as mix váltó is aranyérmes!

Popovicinak már van jogsija!

Ha lehet, még pokolibb a hőség Belgrádban, mint a hét elején, ma kora délután 35 fokot mértek, este hatkor is 30 fok volt, szombatra harminchetet prognosztizálnak. Az embernek déjà vu érzése van, mintha a Macska-jaj című Kusturica-klasszikust nézné, olyan itt Duna-part a Bazen Milan „Gale” Muskatirovic környékén, mint a filmbeli Dadan drogbáró birodalmában. 

Persze itt minden legális az úszó-Európa-bajnokságon, és a medencés versenyek első négy napja után büszkén állapítjuk meg, hogy Magyarország két fejjel kiemelkedik a mezőnyből. Az eddigi tizenhét érmünknek a közelébe sem érnek a többiek, és borítékolható volt, hogy pénteken is szaporodik a termés. 

Aperitifnek itt volt mindjárt a bevezető női 100 pillangó után a 200 m férfi gyors döntője, a 2022-es budapesti világbajnokkal, az újra a két évvel ezelőtti zseniális önmagát idéző David Popovici-csal, az univerzális kedvenccel. A még mindig csak 19 éves bukaresti egyetemistát a Jóisten is úszásra teremtette, 190 centis testmagasságához 205 centi a fesztávolsága, hatalmas a tenyere, nem is siklik, szinte repül a víz felszínén, akár egy szitakötő. Nem véletlen, hogy a barátnője ehhez a szárnyas rovarhoz hasonlította szerelmét. 

Nos Popovici nem ábrándította ki rajongóit, 50-nél még a német Paul Biedermann 2009-ben, a római világbajnokságon felállított 1:42.00 perces világcsúcsának részidején belül haladt, és bár később kissé lankadt, így is minden idők ötödik legjobb idejével, egyszersmind a világ idei leggyorsabb produkciójával toronymagasan győzött. Ideje 1:43.13 perc, ami 2,5 másodperccel jobb az ezüstérmes litván Danas Rapsysénál.

Popovici-ot szétszedik az újságírók itt Belgrádban, de a srác teljesen nyugodtan állja a rohamot, viszont a felemelt mutató- és középső ujjával jelzi, hogy két kérdésre van idő. Az első kérdés: megvan-e már a jogosítványa?

Hogyne, tavaly megszereztem, egy teljesen átlagos kocsit, egy Audi A3-ast vezetek. Szerintem tök jó sofőr vagyok. 

Ez volt egy, jöjjön a második. Meglesz a két aranyérem Párizsban?

Tudja, engem nem az érmek érdekelnek, hanem hogy jól ússzak. És ha jól úszom, akkor maguktól jönnek az érmek. Egyébként halasztottam az egyetemen az első évfolyamomat, hogy teljes gőzzel tudjak készülni az olimpiára. 

Hát lehet, hogy mégis érdeklik az érmek?

Komoróczynak most szerencséje volt

A 100 méteres női hát előfutamaiban ott volt a két magyar, Komoróczy Lora és Molnár Dóra. Lorát eddig sújtotta a balszerencse, de most mellé állt Fortuna, mert nyolcadik idővel besurrant a döntőbe (1:01.51), Dóra pedig hetedikként (1:01.39). 

Eddig egy arany- és két ezüstérmem van, hátravan még két váltónk és a száz hát döntője, bővülhet még a kollekció. Úgy érzem, visszanyertem a régi formámat, amit a 200 háton elért egyéni csúcsom is bizonyít

– mondta a budafoki gimnazista, aki Horváth Tamás tanítványa.

50 gyorson a hölgyeknél Senánszky Petra kimagasló egyéniség. Szó szerint (190 centis) és átvitt értelemben is, mert ő vezeti az európai ranglistát. Ennek megfelelően hasított, és bár a végén a horvát Jana Pavalic 4 századdal megelőzte, így is simán finalista.

Egy levegővel úszom le, nem veszek levegőt közben – magyarázta a technikát a debreceni lány. – Amúgy 3 perc 45 másodpercig bírom ki a víz alatt, úgyhogy ez a 25 másodperc simán megy levegővétel nélkül. Idén szinte teljesen a normális úszásra koncentrálok, itt lesz Belgrádban az uszonyos búvárúszó vb, három hét múlva, de kihagyom, mert túl közel van az olimpiához. 

Milák eljátszadozott a mezőnnyel

Milák Kristóf elődöntőhöz képest kifejezetten biztató idővel,  1:54.64 perccel nyerte a 200 férfi pillangó első futamát, mondjuk ezt el is várjuk a szám olimpiai, világ- és Európa-bajnokától. Saját világcsúcsától még messze van, de mondjuk 2022-ben, amikor azt az 1:50.34-et úszta a budapesti vb-n, edzésben volt…

Márton Richárd 1:56.05-tel második lett a saját elődöntőjében, összesítésben negyedik, a két magyar közé beférkőztek a lengyel Chmielewsky ikrek. 

200 női vegyesen Sebestyén Dalma hatodik helyen simán döntőbe jutott, és a vegyes zónában arról morfondírozott, hogy elindul a 200 pillangón is. 

A férfi 50 hát döntőjében két magyar volt ott: Kós Hubert ötödik lett, Jászó Ádám hetedik, de Kós csak átrohant a vegyes zónán, mert húsz perccel később már a mix gyorsváltóban volt érdekelt.

Jackl Vivi beúszott a történelembe

No de addig még hátravolt a nők 1500 méteres gyorsúszása, benne két magyarral, a nagy esélyes Mihályvári-Farkas Viktóriával és a 15 éves Jackl Viviennel. Mihályvári favorithoz méltóan kezdett, de látszott, hogy Jackl is töri valamin a fejét. És akkor a tatabányai gimnazista 500-nál robbantott, megelőzte Mihályvárit, majd előnyét végig növelve, majdnem egy teljes uszodahosszal lenyomta a mezőnyt.

Amikor megláttuk a győztes időt, a 16:06.37-et, akkor tudatosult bennünk, hogy minden idők legfiatalabb magyar úszó Európa-bajnoka az olimpiai szintet is teljesítette, és a 400 vegyes mellett 1500 méter gyorson is indulni fog Párizsban. 

A magyar úszósport századik egyéni Eb-aranyát szerző ifjú Európa-bajnoknőt  aki annyira kihajtotta magát, hogy le kellett feküdnie az uszoda padlójára, és a lábát fel kellett polcolni egy székre  a versenytaktikájáról kérdeztük:

Próbáltam az első száz-kétszázra odafigyelni, hogy ne kezdjek túl gyorsan, és ne menjek el a mezőnytől, mert bírni akartam a végét is. Aztán 500-nál robbantottam, elindultam, éreztem, hogy kicsit megy ez jobban is, és próbáltam a legtöbbet kihozni magamból. Akkor már csak a szintidő lebegett a szemem előtt, mert megbeszéltük Márta nénivel, az edzőmmel, hogy rámegyünk az olimpiai időre. Közben ki-kinéztem az edzőmre meg a szüleimre is, akik itt voltak a nézőtéren, és szurkoltak nekem. 

A mix gyorsváltó tette fel a pontot az i-re

És még nem volt vége! A 4×100 méteres mix gyorsváltónk Kós Hubert, Szabó Szebasztián, Ugrai Panna, Pádár Nikolett összetételben, mindenekelőtt Pádár fantasztikus utolsó száz méterével Európa-bajnok lett. Először szinte agyonölelgették a vegyes zónában éppen nyilatkozó Jackl Vivient, majd Ugrai Panna mondott néhány szót:

Sokadik nap van, és most már mindenkinek fáj mindene. Nekem ez az első Európa-bajnokságom, ahol érmet nyerek! És mindjárt két aranyat!

Tőle Pádár átvette a szót:

Igen, fáradtan álltunk oda, de a csapatért mindent megtettünk, mindenki nagyon jó időt úszott. Nagyon örülünk, hogy sikerült az aranyérmet megszerezni. Nekem is két aranyérmem van itt Belgrádban, meg egy ezüst és egy bronz. És még nincs vége, a csapatunk halmozza az aranyakat, szombaton Milák Kristóf biztos behúzza a 200 pillét, és még van két esélyes váltónk is!

Úszás, Európa-bajnokság 2024, Belgrád, döntők:

Női 100 m pillangó: 1. Roos Vanotterdijk (belga) 57.47 perc, 2. Georgia Damaszioti (görög) 57.74, 3. Sara Junevik (svéd) 58.06.

Férfi 200 m gyors: 1. David Popovici (román) 1:43.13, 2. Danas Rapsys (litván) 1:45.65, 3. Antonio Djakovic (svájci) 1:46.32.

Női 200 m mell: 1. Kristyna Horská (cseh) 2:23.60 perc, 2. Clara Rybak-Andersen (dán) 2:25.20, 3. Lisa Mamie (svájci) 2:26.10.

Férfi 50 m hát: 1. Aposztolosz Hrisztu (görög) 24.39, 2. Ksawery Masiuk (lengyel) 24.63, 3. Evangelosz Makrijannisz (görög) 24.74, … 5. Kós Hubert 24.85, … 7. Jászó Ádám 24.91.

Női 1500 m gyors: 1. Jackl Vivien 16:06.37 perc, 2. Celine Rieder (német) 16:15.98, 3. Fleur Lewis (brit) 16:17.53, 4. Mihályvári-Farkas Viktória.

4×100 m mix gyorsváltó: 1. Magyarország (Kós Hubert 49.39 mp, Szabó Szebasztián 48.21, Ugrai Panna 54.38, Pádár Nikolett 53.71) 3:25.69 perc, 2. Lengyelország 3:26.53, 3. Németország 3:27.01.

Az éremtáblázat állása: 1. Magyarország 5 arany, 8 ezüst, 6 bronz, 2. Görögország 3, 4, 4, 3. Csehország 3, 1, 1.

Cikkünk frissül!

Rovatok