A tavalyinál is többen, 11 ezren vettek részt a 42. Lidl Balaton-átúszáson vasárnap Révfülöp és Balatonboglár között – derült ki a szervezők közleményéből.
A szombati rossz idő miatt egy nappal elhalasztották a rajtot, vasárnap kora reggel tökéletes körülmények fogadták az indulókat, később azonban megélénkült a szél, ami fokozott figyelmet követelt meg az úszóktól és a szervezőktől is. Dél körül nagyjából egy órára a rajtot is fel kellett függeszteni, a legfontosabb szempont a biztonság volt. Profi versenyzők is rajthoz álltak, de szokás szerint nagy többségben voltak a szabadidő-sportolók, akik nem az órával vagy egymással versengtek, hanem fő céljuk az volt, hogy felejthetetlen élménnyel gazdagodjanak.
A résztvevők a mintegy 150 vitorláshajó segítségével kialakított úszófolyosón tempózhattak a déli part felé, aki elfáradt, megkapaszkodhatott, vagy akár ki is mászhatott pihenni. A 150 vitorlás mellett három kórházhajó, motorcsónakok, valamint orvosok, egészségügyi szakemberek, vízimentők, vízi rendőrök és több száz szervező óvta a 42. Lidl Balaton-átúszás résztvevőinek biztonságát.
Az indulók három erőpróba közül választhattak: a legtöbben a klasszikus, 5,2 kilométeres távot teljesítették, vagyis Révfülöpről indulva úsztak át Balatonboglárra. Akik ezt még soknak gondolták, a 2,6 kilométeres fél távra neveztek. Az úszás mellett évről évre egyre többen jelentkeznek a Balaton-áthúzásra is, ők SUP-on teljesítették az északi és déli part közötti 5200 métert.
Elsőként, reggel hétkor profi sportolók, a junior nyílt vízi úszóválogatott egy csoportja ugrott a vízbe Révfülöpön, közülük először a veszprémi Barabás Imre, valamint a pécsi Hartmann Máté érte el a déli partot, másodpercre azonos, 1 óra 1 perc 54 másodperces eredménnyel.
A hölgyeknél Juhász Janka kétszeres magyar bajnok úszó nyert, neki 1 óra 4 perc és 15 másodperc kellett ahhoz, hogy átússza a Balatont. A mezőny nagy részét azonban – ahogy 1979 óta, a Balaton-átúszás 45 éves történetében mindig – a szabadidő-sportolók alkották, akik nem az órával és nem is a többiekkel versenyeztek, hanem az élmény kedvéért vállalták a kihívást az egész Európában egyedülállónak számító eseményen.
Több mint 1100 hazai településről és 51 országból érkeztek résztvevők. Sokan közülük azt mondták a rajtnál, hogy idén indulnak először. Akadt olyan hölgy is, aki legutóbb 1986-ban úszott, és saját magának akarta bizonyítani, hogy 38 év kihagyás után ismét képes rá.
Nem hiányozhatott a mezőnyből Gurbán Béla, az a 70 éves budakeszi nyugdíjas sem, aki 1979 óta egyetlen Balaton-átúszást sem hagyott ki, idén tehát 42. alkalommal teljesítette az 5,2 kilométert.
A Mezőkövesdről származó Bajzáth László matyó népviseletben úszta át a Balatont, ami – saját bevallása szerint – még mindig kisebb őrültség, mint amit néhány éve csinált, akkor ugyanis 45 kilogrammos tűzoltó-felszereléssel teljesítette a távot. Az elmúlt évekhez hasonlóan ezúttal is részt vett az eseményen a Magyar Honvédség katonáiból, honvédelmi alkalmazottjaiból és családtagjaikból álló Úszó Erőd mintegy 400 tagja.
A résztvevők között többségben voltak a férfiak (60-40 százalék), a féltávú úszásra viszont több hölgy (53 százalék) nevezett. A legidősebb induló egy 84 éves úr volt, miközben csaknem minden tizedik úszó 18 évesnél fiatalabb, köztük sok általános iskolás gyerek. 1979 óta összesen már több mint 235 ezren úszták át a Balatont.
Sokszor mondjuk, hogy ez egy legyőzhető kihívás, tulajdonképpen kortól, nemtől, testalkattól függetlenül bárki képes lehet rá. Örülünk, hogy olyanok is rengetegen voltak a 42. Lidl Balaton-átúszás mezőnyében, akik életükben először próbálkoztak. Bízom benne, hogy ők is és a rutinos úszók is felejthetetlen élményekkel gazdagodtak. Bent tempózni a Balaton közepén, körbenézni, gyönyörködni a panorámában, majd folytatni az úszást, az maga a csoda
– mondta Kocsis Árpád, a szervező Budapest Sportiroda ügyvezetője.
A 42. Lidl Balaton-átúszást élőben is lehetett követni a www.facebook.com/balatonatuszas oldalon. A közvetítés segítségével még többen láthatták, mekkora élmény célba érni. A szervező Budapest Sportiroda nem titkolt célja volt, hogy a közvetítés hatására a jövőben még többen vegyenek részt a szabadidős sporteseményeken, és kedvet kapjanak a rendszeres testmozgáshoz.